LPG'ye Motor Yağı

olciyak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Herşey bir yana bu araç zaten motor aksamı olarak garantiden çıkmadı mı LPG montajından sonra.Ben de LPG'yi yeni taktırdım ve motor aksamı garantiden çıktı diye biliyorum.
Diğerine gelirsek,ben de bugün bakım zamanı gelince ne yapsam diye fikir olsun diye periyodik bakım ürünlerini incelemiştim.Yağ olarak sanırım 10-40 kullanacam.Hava filtresini GM,Polen ve Yağ Filtresini Bosh marka alıcam.Hava filtresini ve polen filtresini kendim değiştirecem.Kimse yanlış anlamasın ama hava ve polen filtresine ustanın dokunmasını istemiyorum pek.Zaten polen filtresinde muhtemelen torpidoyu sökmek yerine üşenecek ve elini uzatıp görmeden takmaya çalışacak filtreyi.Gözü karartırsam yağı ve yağ filtresini de kendim değiştirmeyi düşünüyorum ama şimdilik karar veremedim.LPG ile birlikte sanırım buji ömrü de çabuk tükenecek ve onları da orijinal GM marka ile ya da Bosh ile değiştiricem.
Eliniz yatkınsa ve vaktiniz varsa bazı şeyleri kendiniz yapsanız daha iyi olabilir.Hani iyi usta da var tabi ki ama insanın kendi gösterdiği titizliği göstereni bulmak zor.
Yag filtresinin basi 22 numara (24 de olabilir) anahtarla cevrilebiliyor corsaD 1.2-1.4 lerde o yuzden yag filtresi degisimi cok basit onuda siz yapabilirsiniz . Yag degisimini aracin bir tarafini saglam bir kaldirima cikarip altina girip yapiyorum ben , tipayi sokmek icin Torx takimi yeterli. Bujileriniz kalem buji diye geciyor yanlis hatirlamiyorsam , 16 lik buji anahtari alirsaniz isinizi gorecektir... Gordugunuz gibi torx takimi + 22 anahtar + 16 lik buji anahtari ile aracinizin tum bakimini yapabilirsiniz. Kolaygelsin...

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

panzeropel

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
LPG li araçlar da buji 20 000 km de pert ediyor. Yağ değişimi konusuna geldiğimizde yapılmayacak bir şey değil. Sanırım kafan da olan bu yağ filtresini nasıl sökerim? Basit bir çözüm söyleyeyim o zaman ;) hani eski kayışlardan varsa elinde onu kullana bilirsin. Reno aracımın yağını filan kendim değiştirirdim. Onlarda eski devri daim kayışı kenara koyardım onunla belinden sıkıca kavradığın zaman hemen çıkar. ;)

attachment.php

O zaman abi 20.000 km beklemeden bujiyi de değiştiririm sanırım.Aynen abi,yağ filtresi biraz kafamı kurcalıyordu açıkçası.Motosiklette falan kendim yapıyordum hepsini.Onda basitti biraz daha.Kayış bir yerlerde olacak ama yoksa bile bulurum onu.Yukarıda da yazdım ya abi,ustayla uğraşmak istemiyorum pek bu konularda.Teşekkür ederim abi açıklamaların için.Bunu da kendim denerim artık. :)

Son düzenleme:

panzeropel

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yag filtresinin basi 22 numara (24 de olabilir) anahtarla cevrilebiliyor corsaD 1.2-1.4 lerde o yuzden yag filtresi degisimi cok basit onuda siz yapabilirsiniz . Yag degisimini aracin bir tarafini saglam bir kaldirima cikarip altina girip yapiyorum ben , tipayi sokmek icin Torx takimi yeterli. Bujileriniz kalem buji diye geciyor yanlis hatirlamiyorsam , 16 lik buji anahtari alirsaniz isinizi gorecektir... Gordugunuz gibi torx takimi + 22 anahtar + 16 lik buji anahtari ile aracinizin tum bakimini yapabilirsiniz. Kolaygelsin...

Bilgilendirme için teşekkür ederim.Biraz kafam karışıktı ama hem siz hem de Nadir abi sayesinde soru işareti kalmadı.Bunu da yaparım o zaman kendim.Kaldırım buluruz. :) Sonra da işimize bakarız.Tekrardan sağolun. :)

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Dene çok rahat bir şekilde sökersin kaç kez söktüm sayısını unuttum.

Flea_

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Şu new life nami diger sari kapak olan mi o ? Ben onu hic begenmedim , hatta oyle ki 7000km dayandim ve GM yag koydum o derece igrencti...

yeni nesil turbolara koyulan 5w-30 ESP'nin performans yağı bu. New life boşluk doldurucu özelliğe sahip, arabanın motoru 200-250bin km üzerindeyse çok fark ediyo, gerçekten new life etkisi var. Pist aracına da 10w-60 extended life yağ koyuluyor, tam uzatmaları oynayan arabayı ayağa diken yağlar bunlar. GM yağı ben ateş yakarken kullanmam ya, hiç sevmiyorum. Mobil1 motul olmadı castrol bu üç marka harici bana haram :D

Carisma70

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
başlığı hızlıca okudum.
aracım 2000 model 1.6 x16xel 175bin km. de LPG li olduğundan castrol 10-40 koydum bor power ile birlite. amacım yeni aldığım aracın huyunu bilmediğimden tam sentetik koymadım. yağ eksiltir diye. ama tam sentetik tercih eden birisi olarak ve kış şartları nedeniyle 0-40 veya 5-40 almayı düşünüyordum. tam sentetiklerin ses yaptığını okuyunca şaşırdım açıkcası. acaba sesi kadehler/fincanlar mı yapıyor. bundan sonra 10-40 ile mi devam edeyim ?

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
başlığı hızlıca okudum.
aracım 2000 model 1.6 x16xel 175bin km. de LPG li olduğundan castrol 10-40 koydum bor power ile birlite. amacım yeni aldığım aracın huyunu bilmediğimden tam sentetik koymadım. yağ eksiltir diye. ama tam sentetik tercih eden birisi olarak ve kış şartları nedeniyle 0-40 veya 5-40 almayı düşünüyordum. tam sentetiklerin ses yaptığını okuyunca şaşırdım açıkcası. acaba sesi kadehler/fincanlar mı yapıyor. bundan sonra 10-40 ile mi devam edeyim ?

Keşke bor katkısı koymasaydınız yazık olmuş motora.

Carisma70

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben bugüne kadar her aracımda kullandım tavsiye ettim. orjinal bor power kullananlarda bir sıkıntı duymadım. sizin tavsiye ettiğiniz benzer ürün var mı?
ben motorsilk liqy moli de kulandım. sıkıntı olmadı.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
ben bugüne kadar her aracımda kullandım tavsiye ettim. orjinal bor power kullananlarda bir sıkıntı duymadım. sizin tavsiye ettiğiniz benzer ürün var mı?
ben motorsilk liqy moli de kulandım. sıkıntı olmadı.

Bor işi sakat kardeşim hemde çok sakat. Bende konmamasından yanayım şahsen.

olciyak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yeni nesil turbolara koyulan 5w-30 ESP'nin performans yağı bu. New life boşluk doldurucu özelliğe sahip, arabanın motoru 200-250bin km üzerindeyse çok fark ediyo, gerçekten new life etkisi var. Pist aracına da 10w-60 extended life yağ koyuluyor, tam uzatmaları oynayan arabayı ayağa diken yağlar bunlar. GM yağı ben ateş yakarken kullanmam ya, hiç sevmiyorum. Mobil1 motul olmadı castrol bu üç marka harici bana haram :D
Ya marka takintim kesinlikle yoktur , su anda 2 bakimdir RIW motor yagi kullaniyorum oldukcada memnunum , ama bir sonraki bakimda petronas denemeyi dusunuyorum , kimse bilmiyor fakat oldukca iyi bir firma mercedes amg araclarlara fabrika cikisi petronas yagi konuluyormus. F1 dede oldukca aktif bir firma , Turkiyede distribitoru saglam olmadigi icin bilinmiyor ve emsallerine nazaran oldukca hesapli :) benim icin en can alici nokta bu zaten HESAPLI ve isini yerine getirmesi :)