Lpg ye geçişte stop etme,lamba yakma sorunu çözüldü

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar tam 5 yıl süren ve yeni çözülen bir arızanın çözümünü paylaşmak istedim sizinle.vectra c 2008 model twinport 59.000 kmde ki romano obd li kite sahip eski aracım şuan arkadaşımda.3 yıldır kullanıyor ondan öncede 2 yıl ben kullanmıştım ve aracı alır almaz sadece sert soğuklarda lpg ye geçerken ciddi sarsıntı yapıp arıza lambası yakıp stop ederdi hemen hergün.resmen delirtmişti beni denemediğimiz yol kalmamıştı.arkadaşım da bu sorunu bilerek aldı aracımı.3 yıl kadar da onla beraber uğraştık defalarca lpg ayarı yaptım yaptırdık ama nafile.parça değişimleri yapıldı hatta ama olmadı olmadı.en sonunda bu aralar meşhur olan ve hatta bazılarının gereksiz bulduğu AFR ayarı ile sorun tamamen düzeldi.afr ayarı çok az bozuktu aracın ama gerekli düzeltmeler yapıldı.şuan araç o kadar kusursuz geçiyor ki sanırım en iyi lpg geçişi yapan araçlardan biri oldu.neredeyse supap değişimine gidecekti arkadaş ama 150 tl lik bir ayar ile sorun çözüldü.afr ayarı mutlaka yaptırın arkadaşlar inanamayacaksınız.geçiş problemi yaşayanlar denemeli tabi farklı bir arızanız varsa düzelmeyecektir.aracınızın subap sağlığı,yakıt ekonomisi,çekiş sorunlarında mutlaka yapılmalı.kesinlikle tavsiyemdir kolay gelsin..

E6653 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

tetik_23

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Valla bu AFR nedir bilmem ama ben onsuz kendim düzelttim, Önce 4'lü tek parça olan gaz noozle kütüğünü 4 parçaya bölüp her silindirin tam tepesine gelecek şekilde monte ettim, hortumları 1. kalite geçmeli sistem olarak değiştirdim. Gaz ayarlarına geçerek sıcaklığını 45 C olarak değiştirdim araç 1500 deviri bulunca gazda çalışacak şekilde ayarladım normal rölantide benzinle çalışacak yani ve on numara oldu eskiden titreyen sürekli devir gezdiren araba şimdi tik tok saat gibi maaşallah.

https://ibb.co/yR9mbm4

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
45 derece+1500 devrin altı benzin kullanımı yakıtı artıracaktır,benzin yönünde.ama burada önemli olan çözmüş olmanız elinize sağlık.afr çözüm olmasaydı lpg kütüğünü de düşünmeye başlardık heralde.
Afr ayarında dikkatimi çeken bişey oldu.lpg haritasının 8ms ye doğru olan en alt bölgelerinde düzenleme çok yaptı.lpg ustaları o bölgeye asla dokunmuyor sorun burada.
Ama inanın afr ayarı sorun yaşayan araçlarda denenmesi gereken hatta sorunsuz araçlarda da sağlıklı bir motor için gerekli bir ayar.

Sony Z5 cihazımdan gönderildi

tetik_23

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Çorumlu hemşerim ben çorumlu dostumdan honda Euro civic almıştım o kadar bakımlıydı ki ön cam bile emanet duruyor du :) bu aracın benzinde mi yoksa gazda mı gittiğini hiç bir zaman anlayamadım, ne performansta ne geçişlerde zerre hissetirme yoktu bu astra resmen lpg ye geçince adam öldürüyorlar diye bağırıyor.

davutoglu

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hocam afr ayari yapılmış olan haritanizin ekran resmini atabilir misiniz. Ben ayarımi kendim yapıyorum da birşeye bakacam

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Tabiki buyrun.bikaç açıklama yaparsanız sevinirim.sensörü alıp ben de yapmayı planlıyorum.bu araç arkadaşımın benim araçta sorun yok ama lpg ye çok az sarsıntılı geçiyor.afr yaptıran yer yok burda.en azından haritada küçük oynamalar yapabileceğim bikaç tüyo bekliyorum ayar kablosuyla yapabileceğim
3aabfe5fee745af1ee3c82259b9b9284.jpg

davutoglu

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Tabiki buyrun.bikaç açıklama yaparsanız sevinirim.sensörü alıp ben de yapmayı planlıyorum.bu araç arkadaşımın benim araçta sorun yok ama lpg ye çok az sarsıntılı geçiyor.afr yaptıran yer yok burda.en azından haritada küçük oynamalar yapabileceğim bikaç tüyo bekliyorum ayar kablosuyla yapabileceğim
3aabfe5fee745af1ee3c82259b9b9284.jpg

hocam obd verilerini okuyabiliyor musunuz?
Eğer okuyacak bir cihazınız varsa ya da lpg kitiniz okuyabiliyorsa ayar yapmak kolay. ben tarif ederim size.
Obd verilerine göre önce ayarımızı yapıyoruz. Sonra ayar yapabildiğimiz en üst satırı üst ms lere kopyalıyoruz.
lpg ye geçerken teklemesi afr ile ilgili değil yanlış ayar ya da yanlış geçiş sıcaklığından olabilir.
Afr dip gazlarda ya da yokuş çıkarken daha çok işe yarar.