Astra F stop etme sorunu

erdem3450

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Öncelikle merhaba , Hayırlı akşamlar diliyorum.. Opel astra F 1994 model 8v aracım bulunmakta. Aracımda aldesa markalı LPG sistemi var. 1 sene boyunca stop etme sorunu ile karşı karşıyayım :rulet2: Bazen yokuş aşağı inerken bazen düz yolda seyir halinde giderken ve bazen kırmızı ışıklara yaklaşırken vitesi boşa aldığımda veya debriyaja bastığımda motor arıza ışığı yanmakta ve ardından yağ lambası , akü göstergesi ışıkları yanmakla birlikte stop etmekte. Ayrıca arıza ışığı yandığından itibaren aracım 500 devirlere kadar inip motoru titremekte.Araç stop ettikten sonra tekrar marşa basıp çalıştırıldığında motor arıza ışığı sönüyor yanlız tekrar seyir halinde ne zaman olacağı belli olmadan yanıp duraksama zamanlarında stop ediyor. Örnek vermek gerekirse kırmızı ışıklara yaklaşırken vitesi boşa almadan debriyaja basıp ardından frene basarken arıza ışığı ile birlikte stop ediyor. Farklı ustalara götürdüm , Aracın rolanti ayarlayıcısı incelendi herhangi bir arızası bulunmadı. Aracın LPG beyni ile birlikte yardımcı elemanları tamamen sıfır olarak değişti ve sorun devam etti. LPG ile alakalı olarak düşünüp tekrar gittiğimde LPG ayarını tekrar yaptılar, ve bilgisayarı araca bağlayarak arac seyir halinde giderken LPG ayarı yaptılar tekrar sorun çözülmedi.Gaz kelebeği ve rolanti ayarlayıcısı temizlendi ve sorun tekrar devam etti. bujiler ve kablolarına bakıldı ve sorun bulunmadı. En son bir ustaya gittiğimde gaz kelebeği sensöründen olabileceğini ve değiştirmemiz gerektiğini söyledi ve gaz kelebeği sensörü değişti, 2 gün boyunca sorunsuz şekilde aracımı kullandım. Ta ki aracım tekrar arıza uyarısı verip stop edinceye kadar. Aracımda artık fark etmiyor LPG de olsun Benzinde olsun aracım stop ediyor. Bu sorunum 1 yıl önce aracımın merkezi kilit sistemlerinin arıza vermesi sonucu elektirikçi bir ustaya götürmüştüm ve beynin su kapıp oksitlendiğini ve ayrı bir sistem ile merkezi kilit beyni oluşturup bağlantıları ayrı olarak çekeceğini söylemesinin ardından sorunum ortaya cıkmıs bulunmakta. Ve 1 yıl boyunca kronik sorun olarak araç stop etmekte :( Aracın benzin pompası değişti herhangi bir sorunuda yok lütfen yardımcı olabilirmisiniz , Özür dilerm çok uzun oldu ama detaylı anlatmak istedim. Şimdiden teşekkür ederim.

halilakel

Kayıtlı Kullanıcı
33-Mersin
Siteyi ziyaret et
lpg sisteminiz sıralı mı yoksa mikserli tip mi? eğer mikserli sistem ise hava filitresinin önündeki küçük hortumu far tarafından ayırıp arka tarafa farklı bir hortum vasıtasıyla yönlendirin ve yeniden gaz ayarı yapın....

erdem3450

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
lpg sisteminiz sıralı mı yoksa mikserli tip mi? eğer mikserli sistem ise hava filitresinin önündeki küçük hortumu far tarafından ayırıp arka tarafa farklı bir hortum vasıtasıyla yönlendirin ve yeniden gaz ayarı yapın....

Yorumunuz için teşekkür ederim aracımda sıralı sistem LPG bulunmakta :(

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yardımcı olabilmek için arıza kodu gerek,eliniz yatkın ise elinize bir büro kancası alın,
resimdeki gibi sağ ilk ikiyi birbirine bağlayın(kancayı açın u şekline getirirn bir ucu birinciye ise diğeri ikiciye sokulacak) kontağı çevireceksiniz. kodu okuyacaksınız.
diagnose4.jpg

Sicherungskasten.jpg

Kod okumak için örnek
mkl_anim.gif

erdem3450

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yardımcı olabilmek için arıza kodu gerek,eliniz yatkın ise elinize bir büro kancası alın,
resimdeki gibi sağ ilk ikiyi birbirine bağlayın(kancayı açın u şekline getirirn bir ucu birinciye ise diğeri ikiciye sokulacak) kontağı çevireceksiniz. kodu okuyacaksınız.
diagnose4.jpg

Sicherungskasten.jpg

Kod okumak için örnek
mkl_anim.gif

Çok teşekkür ederim , Öncelikle arıza ışığı yandıgında stop ettirmeden arıza tespit cihazına bağlatsam bir faydası olur mu ?

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
çalışırken arıza tespit cihazı bağlamak life data için olur zaten bence o arza ışığı yaktığına göre havızaya almıştır

erdem3450

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
çalışırken arıza tespit cihazı bağlamak life data için olur zaten bence o arza ışığı yaktığına göre havızaya almıştır

Çok teşekkür ederim

TheWoLF

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaslar merhaba aracim 14 ve 24 nolu arizayi veriyor.14 olanCoolant Temperature Sensor (CTS)24 olan ise Vehicle speed sensor (VSS) sensörü .- akü kutup başını söküp beyni resetlendi. Bakalım tekrar aynı hatayı verirse sensörleri degistiricem.Bu sensörlerin yeri neresi acaba bilen varsa yardımcı olsun lütfen...
astra f c14se

rio2525

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Astra f

BİRAZ UZUN OLACAK AMA BENİM ARAÇ 2001 MODEL ASTRAF 4 AY ÖNCE ARACI ALDIM ARAÇ DEVAMLI STOP EDİYOR İLK ARACI HIZLI ÇALIŞTIRDIĞIMDA ARIZA LAMBASI YANIYOR AMA ORTA KONTAK YAPIP 3-5 SN BEKLEDİĞİMDE PROBLEM YOK.DEVAMLI STOP ETMESİ YAPTIĞIM İŞLER
1.BUJİ-BUJİ KABLOSU-BOBİN DEĞİŞTİM.
2.EGR VALFI TEMİZLETTİM.
3.BOĞAZ KELEBEĞİNE 3-4 KERE TEMİZLETTİM.
4.ROLANTİ VALFİNİ DEĞİŞTİRDİM.
EN SON BUNLARI YAPTIKTAN SONRA AYNI HATA DEVAM EDİYOR DEDİLERKİ BENZİNDE DEVAMLI SÜR TÜPDE KULLANMA BİRDE SÜBAPLARDAN OLUR DİYİP BANA WÜRTH BENZİNLİ YAKIT SİSTEMİ VE ENJEKTÖR TEMİZLEYİCİ İKİ KUTU TAKTIM DEVAMLI GÖSTERGEDE DEVİR SAATİ İBRESİ OYNAMA YAPIYOR BENZİN VE TÜPTE STOP EDİYOR.
NE YAPIYIM BİLEMEDİM DAHA :mad::mad: