LPG Vectra C Buji seçimi

Ahmet Erem

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
lpg kalibrasyonu kaynaklı yakıt haritası bozulmuş olabilir. serviste yakıt haritasını sıfırlatıp benzinde kullanın bi kaç gün. benzinde sağlıklı hale gelince lpg kalibrasyonuna gidin

Buji değişimi yapmadan önce kontrol edilmişti ama buji değişiminden sonra bozulmuş olabilir. Benzinde kullandığımda sorun olmuyor usta buna yorum olarak benzin ve lpg yanma oranlarının farkından kaynaklı olduğunu söylemişti. Dediğiniz gibi benzinde kullanayım bir süre aracı daha sonra yeniden kalibrasyon yapılsın olmaz ise değişimi gerçekleştireyim.

kadir5050

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar Merhabalar,

3 hafta önce aracıma bakım yaptırdım. Bakım yapan ustam tüp filtresini değiştireyim mi diye sordu bende değiştir dedim ve söktü gerçekten dolmuş uzun süredir değiştirilmemiş olduğunu söyledi. Daha sonra aracım 2. viteste alt devirde teklemeye başladı bende bu değişiklikten kaynaklı olduğunu düşünerek tüpçüye gittim yeniden kalibrasyon yaptı fakat araç yine tekliyordu. Bujileri kontrol ettik ve tırnak aralıkları açılmıştı ondan olduğu düşünerek yine bakım yaptırdığım servisteki ustama gittim ve tek tırnak bujiyi sökerek çift tırnak taktı orjinali bu dedi ve gerçekten tekleme kesildi. bir kaç gün sorunsuz kullandım aracı fakat araç bir süre sonra zor çalışmaya başladı ve artık tüm viteslerde tekliyor ve çekişi düştü. tekrar servise gittim servisteki ustam aracı kullandı ve bobinlerden kaynaklı dedi. Bende bakım gününe kadar en ufak problem yokken bakımdan sonra nasıl olur da bujisi bobini hepsi arızalanır diye sitem ettim. Daha önce bu sorunu yaşayan var mı tek tırnak buji ye gerimi dönsem? Kime sorduysam çift tırnak vectra c lerde diyor bilemedim. Yardımcı olabilecek olan var mı?

C1 kasa bende var. hafta sonu kendim tek tırnak iridyum bosch buji ile değiştirdim. bende de 2 vites çekiş yoktu. şimdi çekiş arttı hatta gaz pedalını hissediyorum artık. tekleme sadece lpg de yapıyorsa tamamen ayarındandır. benım başıma da geldi 4 usta değiştirdim sonunda birisi arızayı buldu. motor oynatma bujilerde oynatma yenilemişsin zaten. bu araçlar orjinali çift tırnakmış fakat benim şase sorgulayınca 4 tırnak çıkıyor. hala şaşkınım niye oyleymıs dıye. ben 4 tırnaktan 1 tırnaga atladım. sorun yok faydasını gordum

Ahmet Erem

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
C1 kasa bende var. hafta sonu kendim tek tırnak iridyum bosch buji ile değiştirdim. bende de 2 vites çekiş yoktu. şimdi çekiş arttı hatta gaz pedalını hissediyorum artık. tekleme sadece lpg de yapıyorsa tamamen ayarındandır. benım başıma da geldi 4 usta değiştirdim sonunda birisi arızayı buldu. motor oynatma bujilerde oynatma yenilemişsin zaten. bu araçlar orjinali çift tırnakmış fakat benim şase sorgulayınca 4 tırnak çıkıyor. hala şaşkınım niye oyleymıs dıye. ben 4 tırnaktan 1 tırnaga atladım. sorun yok faydasını gordum

Benim araçta c1 kasa Opel GM orjinal parçalara baktım 4 tırnak buji gözüküyor. Yeni takmış olduğumuz buji çift tırnak bosch iridyum aracın çalışmasını etkilemesi ayrı bir can sıkıcı oldu birde aracın tüp ayarının doğru yapılmamış olma ihtimalini de düşünmeye başladım. Benim araç tek tırnak bujiyle çekişte ve rampada gayet iyiydi taki bakıma girene kadar.

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benim araçta c1 kasa Opel GM orjinal parçalara baktım 4 tırnak buji gözüküyor. Yeni takmış olduğumuz buji çift tırnak bosch iridyum aracın çalışmasını etkilemesi ayrı bir can sıkıcı oldu birde aracın tüp ayarının doğru yapılmamış olma ihtimalini de düşünmeye başladım. Benim araç tek tırnak bujiyle çekişte ve rampada gayet iyiydi taki bakıma girene kadar.
Farklı bir lpg ciye gidin lpg map ı resetlesin sonra enjektör sürelerini eşitlesin mümkün olduğu kadar.
Not: ince teknik bir nokta ustaya izah edebilirmisiniz ya da laf anlarmı bilemem ama vectra c lerde lpg menülerinin bir yerinde " ateşleme sırasını algıla" seçeneği seçili olmalı.çoğu usta bu seçeneği iptal ettiğinde motor sürekli hafif devirsiz her anı yakaladığında tekleme yapar.aktif ettirip map ı düzenlesin süreleri eşitlesin mümkünse yolda bir ayar.
Bu işlemin sonunda aracınız düzelebilir ustalar maalesef ayar yapmayı bilmiyor.her devirde motora uygun miktarda lpg gitmeli ne az ne fazla

Sony Z5 ile gönderildi

kadir5050

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Farklı bir lpg ciye gidin lpg map ı resetlesin sonra enjektör sürelerini eşitlesin mümkün olduğu kadar.
Not: ince teknik bir nokta ustaya izah edebilirmisiniz ya da laf anlarmı bilemem ama vectra c lerde lpg menülerinin bir yerinde " ateşleme sırasını algıla" seçeneği seçili olmalı.çoğu usta bu seçeneği iptal ettiğinde motor sürekli hafif devirsiz her anı yakaladığında tekleme yapar.aktif ettirip map ı düzenlesin süreleri eşitlesin mümkünse yolda bir ayar.
Bu işlemin sonunda aracınız düzelebilir ustalar maalesef ayar yapmayı bilmiyor.her devirde motora uygun miktarda lpg gitmeli ne az ne fazla

Sony Z5 ile gönderildi

Bu yukarıda yazdığın ayarı yapacak ustayı gördün mü sen hiç hayatında :)
Ben görmediğim için soruyorum

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
görmüştüm aslında :) ben ne yapması gerektiğini yazdım ama.laf dinleyen biriyse yaptır bakalım

Sony Z5 ile gönderildi

abulut

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
görmüştüm aslında :) ben ne yapması gerektiğini yazdım ama.laf dinleyen biriyse yaptır bakalım

Sony Z5 ile gönderildi

Tolga hocam bir gün detaylı olarak bize şu lpg ayar konusunu anlatsan süper olur yahu : ) Kablo aldım bende ama kurcalarken bozarım diye çok ta şeetmiyorum : )

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Tabi ki ama çok iyi değilim yinede.fakat bir lpg ciden iyi yaptığım kesin.düşünüyorum aslında bir konu açmayı diğer arkadaşlar da ekleme yapar güzel bir konu olur aslında

Sony Z5 ile gönderildi

abulut

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Tabi ki ama çok iyi değilim yinede.fakat bir lpg ciden iyi yaptığım kesin.düşünüyorum aslında bir konu açmayı diğer arkadaşlar da ekleme yapar güzel bir konu olur aslında

Sony Z5 ile gönderildi
Ben bu işe sonuna kadar destek veririm. Oksijen sensörü aldım, forumdan bir arkadaştan opcom da aldım. Bir değişim yapıcam o2 sensörünu. Ama ondan sonra benzinde bir süre binip map' in düzenlenmesi ni saglamam lazım. Sonra da lpg de temiz bir ayar( Tabii burada siz devreye giriyorsunuz : )) atiker kitim var. Bende sizin gibi aracı okumayı , ık dese noldu bir bakayım havasindayim : )

HTC One_M8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

kadir5050

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et

Sony Z5 ile gönderildi

Böyle bir konu açarsan ve herkesin anlayacağı dilde de anlatırsan tadından yenmez. Takipteyim :)