LPG montajı yaptırdım ama...

alize05

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar selam. geçen ayın kredi kartı ekstresinde toplam 480 tl'lik yakıt masrafını görünce ve bu kadar yakıta rağmen çok az bir yol katetmem nedeniyle ani bir karar verdim ve LPG montajı yaptırmak üzere OPİS'e gittim. Sonuçta bu araçlar bize hizmet için var. varsın 100.000 km. sonra 2000 tl'likarıza çıkarsın. benzinde inanın psikolojim bozuldu. görevli arkadaşlar sistemi bana uzun uzadıya anlattılar. 2 yıllık landirenzo motor garantisini vs. hepsi hakkında tekrar bilgi sahibi oldum. pek işe yaradığını düşünmediğim yağlama sistemi de varmış filan. zaten forumdaki detaylı bilgi paylaşımı sayesinde konuyla ilgili yeterince bilgi sahibi idim. aracı dün opis'e bıraktım ve bugün saat 17.00 gibi aracı aldım. Montaj konusunu pek anlamam ama motor kabinindeki parçalar gayet derli toplu duruyordu. arkaya 43 litrelik bir depo koymuşlar. Bagaj zeminindeki döşeme biraz yukarıda kalmış. Opis personeli montaj için 20 tl'lik gaz almış. ben de teslim aldıktan sonra en yakın opete girdim ve 73 tl'lik gaz aldım ve depoyu tam doldurmuş olduk.

Aracım gidişinde benzine kıyasla bir fark hissetmedim. active select deviri çok düşük tuttuğu için subaplar için bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum. olursa da olur yapacak birşey yok :)

ama lpg'de bir sorun var. teslim aldığımda ya gerçekten yoktu ya da ben hissetmedim, yukarıda bahsettiğim 73 tl'lik gaz alımından sonra aracın için yoğun şekilde gaz kokmaya başladı. Koku havalandırma peteklerinden geliyor. İşin ilginç tarafı, araç yolda giderken gelmiyor. yavaşlayıp 10 km civarı hızlara düşünce koku havalandırma peteklerinden içeri doluveriyor. belki de araç hızlı giderken motor kabinindeki koku rüzgar nedeniyle kendiliğinden dağılıyor. araç park halinde rolantide iken benzine geçiş yaptım. sonra tekrar lpg'ye geçtim ve yine peteklerden içeri koku geldi. eşim bu lpg işine şüpheyle yaklaştığı için kokuyu o da duyunca fırçayı da yedik. montajı yapan arkadaşları aradım. abi aracı 50 km. kadar benzinle kullan sonra lpg'ye geç. eğer hala koku geliyorsa getir bakalım dediler. bana mantıklı gelmedi ama benzine geçiş yapıp OPİS'e gittim. gittiğimde servis kapanmıştı. yarın da nöbetçi olduğum için gidemeyeceğim. pazartesi gösterebilirim. sorularım şunlar:

1. bu kokunun OPET'ten aldığım yakıtla, veya depoyu tam doldurmakla alakası olabilir mi?
2. Motor kabininden içeri bariz lpg kokusu gelirken motor kaputunu açtığımda hiç koku duymamamın mantıklı bir izahı var mı?
3. LPG tankı için yükselen bagaj zemini için en temiz çözüm nedir?

teşekkür ederim.

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: LPG montajı yaptırdım ama...

Aldığınız yakıtla ilgisi olacağını sanmıyorum. Açıkcası depoyu tam doldurmakla bir sorun oluşmaması lazım çünkü depo çıkışındaki sistem sayesinde gaz her durumda borulardan aynı basınç ile geçiyor. LPG boruları aracın altından geçerler borulardan kaçak olsa bile hava ile bu uçup gidecektir. Aklıma gelen tek soru regülatörün olduğu bölümde yüksek basınç geldiğinde devreye giren bir tahliye sistemi var belkide sizin o tahliye sistemi biraz hassas çalışmıştır. Ayrıca LPG havadan ağır olduğu için kaputu açtığınızda kokuyu duymamanız normal. Birde bugünlerde sakın aracınızda sigara içmeyin, içirmeyin benden size bir öneri kapatın lpg sisteminin deponun üzerinde bir vana var onuda kapatın. Kesin tespit yaptırmadan kullanmayın kaş yaparken göz çıkmasın.

alize05

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

zaten sigara kullanmıyorum. bu tarz kaçaklar için bir emniyet valfi vs var mı acaba araçta?

mucahitduran

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.facebook.com

Merhaba,

Öncelikle hayırlı olsun LPG'niz. Güzel günlerde kullanın. Ben de sıfır KM iken OPAL'de Landirenzo taktırmıştım. 23.000 küsür KM'dir sorunsuz kullanıyorum. Sorularınıza gelirsek;

1- OPET'ten aldığınız yakıtla veya depoyu tam doldurmanızla bir alakası yoktur. Ya biraz kullanmanız gerekiyordur (ilk 2 gün bende de biraz kokmuştu) ya da bir ayarını yapamamışlardır. Bunu zaten 1 haftalık deneme süresi sonrasında kontrolle anlarlar. Size söylediler mi bilmiyorum ama, "1 hafta boyunca aracın suyunu kontrol edin, azalırsa getirin" demişlerdi. 1 hafta sürüp, sıkıntı yaşamadan kontrole gitmiştim.

2- Kaputtan koku gelmemesi normal parçalar güvenli bir şekilde montajlanıyor. Eğer kaçak olsaydı mutlaka kaputu açtığınızda kokardı.

3- Bagaj zemini için 4 köşeye strafor koyuyorlar (bende aynı şekilde) koymadılarsa alıp? 2-3 dakikada kesip yapabilirsiniz. Bir arkadaşımız farklı bir yol izlemişti forumda konusu mevcut.

Yine de kontrole gitmenizde fayda var. Kontrol sonrası güzel sürüşlerinizin olması dileklerimle :)

alize05

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

aracı alırken 1000 km. sonra kontrol için gelmemi söylediler. onun haricinde su ve yağ kontrolü için özellikle bir şey  söylenmedi.

mucahitduran

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.facebook.com

alize05 link' Alıntı:
aracı alırken 1000 km. sonra kontrol için gelmemi söylediler. onun haricinde su ve yağ kontrolü için özellikle bir şey  söylenmedi.

İlk 1 hafta bakın yinede yağına suyuna. Tabi tedirginlikle değil. Denk geldikçe. Benzin alırken vs. Cumartesi günleri açık oluyorlar yarın da bir uğrayın isterseniz :)

alize05

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

kontrolleri yaparım tamam. 1000 km. yapmam için yaklaşık iki ay gerekecek ama olmazsa ben daha erken götürürüm. az önce kayın birader geldi çay içmeye. onunla da çıktık yola. adam kokudan rahatsız olup camları açmak zorunda kaldı. motor kaputunu açıp baktığımda, aracın içine verilen havanın motor kabininde silecek motorlarının tam altından içeri alındığını gördüm. işte tam orada da bugün montajı yapılan lpg regulatörü, gaz filtresi, boruları ve onun biraz daha önünde enjektörler var. muhtemelen buralarda bir sızıntı var. ben askerim. yarın nöbetim var. kayınbiradere vereceğim arabayı. o gösterecek. yoksa havaya uçacağız bu durumda. o denli koku var araçta.

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bildiğim kadarıyla depo üzerinde bir emniyet sistemi var siz aracı kilitlediğinizde depodan gaz akışıda kesiliyor. Aşırı derece gaz akışı meydana geldiğinde aynı şekilde bu sistem akışı kesiyor. Muhtemelen aracınızda bir kaçak var söylediğim gibi lpg sistemini kapatın telafisi mümkün olmayan hatalara yer vermeyin. Ayrıca montajı yapan arkadaşlara biraz fırça atarsanız iyi olur sonuçta bu iş yapıldıktan sonra kontrol edilmesi gerekiyor, cihazla ölçümlerin yapılması gerekiyor. Köpüklü suyla kaçak kontrolü yapılması gerekiyor. Cam açılacak kadar rahatsız edici gaz kokusu bir sorunun işaretçisi. Hayatımızı riske atmalarının bir manası yok. Biraz dikkatli olmaları gerekiyor. Ben geçen yıl insignia aracıma brc lpg taktırdığımda aracımı teslim alırken gözümün önünde cihazla kontrol ettiler yetmedi köpüklü suyla baktılar. 15 dakika sistemi anlattılar suyu takip etmemi söylediler. Kullanma kılavuzunda dikkat etmem gereken yerleri gösterdiler. Yolda bir arıza durumunda nasıl destek alacağımı anlattılar. Bunları yapmaları gerekirdi diye düşünüyorum.

alize05

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

bana da bir arkadaş tanıttı ama tabi gaz kaçağı kontrolü benim önümde yapılmadı. aracı aldığımda da bir gaz kokusu hissetmedim. yakıt aldıktan sonra oldu ne olduysa. yarın olayın rengi belli olur. opel yetkili servisi taktı sonuçta. umurumda değil bulsunlar sorunu.

mucahitduran

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.facebook.com

Ruhsata işlettirdiniz mi? Sızdırmazlık raporu almışlar mı veya siz aldınız mı?