LPG Karşıtı Olanlar

astraopc

Yönetici
Moderatör
52-Ordu
Siteyi ziyaret et
Neden kapansın ki? Son olarak yaptığımız yorumlar farklı bir durum üzerineydi. Konu sahibi olan arkadaş "benzin kullananlar zengin midir" diye sormamış ki? LPG hakkındaki düşüncelerimizi merak etmiş o kadar. Ben LPG kullanmıyorum, bu günkü şartlarıma göre de kullanmayı düşünmüyorum ama ben kullanmıyorum diye bütün LPG kullanıcılarını da eleştirme hakkım olamaz. Ortada LPG kullanımını yaygınlaştıran tek bir gerçek vardır o da fiyatının uygun olmasıdır. Yok çevreciymiş yok temiz yakıtmış gibi açıklamalara inanmıyorum. İddia ediyorum benzin fiyatı aynı kalsın LPG fiyatları % 30-40 kadar artırılsın LPG kullananların sayısı epeyce azalır. Eeee bu durumda nerede kaldı çevrecilik? :)

bu konuda zaten herkes aynı fikirde, kimse LPG yi daha çevreci diye kullanmıyor, zaten bu gidişle sizin dediğiniz olacak, avrupa daki gibi olucak... dizel fiyatı sabit kalıp benzin fiyatı düşecek, LPG de kar oranı bugün %40 larda ilerleyen günlerde bu oran %10-15 olduğunda çoğu kişi kullanmayacak LPG yi.

Örnek vereyim Almanya'da dizel fiyatları benzinden yaklaşık 20 avro kuruş (cent) daha pahalıdır. yani ülkemizin tam tersidir. Aynı şekilde burada da bu şartlar oluşursa benzinde yaklaşık 70-80 kuruş indirim olacak demektir, dizel benzin kullanımı dengelenirse, LPG kullanımı aşırı derecede azalır. O zaman sizin dedikleriniz olacaktır.

Bu yazdıklarım ne zaman gerçekleşir bilmiyorum,ancak o gün geldiğinde bu konun başlığı "Dizele Karşı Olanlar" şeklinde değişecektir. Çünkü 1 lt benzine karşılık 17 lt mazot satılan ülkem, maliyetinin %20 ucuzuna benzini ihraç ediyor, bu zararı da benim aldığım her litre akaryakıta bindiriyor.

hepimiz aynı taraftayız, az tüketim az harcam ...

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Daha iki gün evvel bununla ilgili bir konumuz vardı. Benzinin rafineri çıkış fiyatı 1.13 TL, mazotun ki 1.55 TL. Yani Mazot daha pahalı bir fiyatla rafineriden çıkarken daha ucuza satılıyor (bence bir yere kadar mantıklı tarım-ulaşım gibi işlerde kullanıldığı için). Bu durum her an değişebilir, hatırlayacak olursak bir süre evvel neredeyse benzin ile mazotun satış fiyatları birbirine çok yaklaşmıştı. LPG de durum daha da farklı. Yaklaşık rakamlarla: 1 ton petrolün işlenmesi sonucu % 33 mazot, % 20 benzin, % 4 LPG, % 12 Fuel oil, % 14 jet yakıtı, % 14 bitümen % 3 de diğer ürünler elde ediliyormuş. LPG ihtiyacını karşılamak için yapılan üretimden sonra ortaya bir sürü mazot ve benzin çıkıyor, özellikle benzin yeteri kadar tüketilmediği için 1.43 TL ye yurt dışına ihraç ettiğimiz basında yer aldı. Yani aslında LPG dolaylı yoldan öyle ucuza falan mal edilmiyor. Eğer öyle ucuza mal edilseydi 12 kg lık mutfak tüpleri 72 TL ye satılır mıydı?

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Nadir abi bi konu açtın forum birbirine girecek nerdeyse :D ehehe

Ömer panik yapmana gerek yok, biz ne yapar eder mutlaka ortak bir noktada buluşuruz. ;)

apsimati

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
şimdi bu lpg nin motora zararı yok diyen arkadaş neden 2005 ve sonrası moel lpg takılan bazı araçlarda 50.000 -60.000 km sonra subapların cortladığınıda bi söylese ya ... ?

marikan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
şimdi bu lpg nin motora zararı yok diyen arkadaş neden 2005 ve sonrası moel lpg takılan bazı araçlarda 50.000 -60.000 km sonra subapların cortladığınıda bi söylese ya ... ?

O olay çok farklı. Bahsettiğiniz araçlar 10-20 yıl öncesinin teknolojisini barındırmıyor bünyesinde de ondan.

954fireblade

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ya ne kadar olursa olsun adam makinasının demiri için demiş 95 oktan veya üzeri...
benzin le bir kere yanma sıcaklığı aynı değil bu maddenin...
elin gavuruda çakıyoda lpg ona göre yazılım koyuyor,ateşlemesinin avansını rötarını ona göre veriyor...