LPG Enjektör Değişimi (Landirenzo)

kenangocmen88

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar merhaba,

6 yıldır(80bin km) aracımı LPG li olarak kullanıyorum.

Aracım benzinde stabil, ancak LPG ye alınca sarsıntılı çalışıyor ve çekişde azalma var.(LPG filtrem yeni, sübaplar çelik yeni)

Arızadan önce LPG den çekiş ve tüketim olarak memnundum. Ancak 2 yere sordum Enjektörlerimin arızalı olduğu söylendi.

Özetle Sorum şu:
LPG enjektörlerimin orjinalini internetten sipariş edip kendim değiştirsem ve sonrasındaki tüketime göre ayar yaptırsam mantıklı olur mu?

olciyak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Eliniz biraz yatkinsa, gerekli tedbirleri alip cok basit bir sekilde enjektorleri kendiniz degisebilirsiniz.

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

06Berkay

Yönetici
Başkan
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar merhaba,

6 yıldır(80bin km) aracımı LPG li olarak kullanıyorum.

Aracım benzinde stabil, ancak LPG ye alınca sarsıntılı çalışıyor ve çekişde azalma var.(LPG filtrem yeni, sübaplar çelik yeni)

Arızadan önce LPG den çekiş ve tüketim olarak memnundum. Ancak 2 yere sordum Enjektörlerimin arızalı olduğu söylendi.

Özetle Sorum şu:
LPG enjektörlerimin orjinalini internetten sipariş edip kendim değiştirsem ve sonrasındaki tüketime göre ayar yaptırsam mantıklı olur mu?

Gerekli önlemler alınmazsa tehlikeli olabilir.. Bu yüzden parçayı getirtip sağlam bir tüpçüye değiştirmenizi tavsiye ederim..

kenangocmen88

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Gerekli önlemler alınmazsa tehlikeli olabilir.. Bu yüzden parçayı getirtip sağlam bir tüpçüye değiştirmenizi tavsiye ederim..

Teşekkürler hocam. Ne tip önlemler almak gerekir?
İnternetten araştırdığım kadarıyla 1 kelepçe ve birkaç civata söküp takmakla enjektörler kolayca değiştirilebiliyor.

Ose

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Basit kendiniz değişirsiniz. Motor durur vaziyette başkada bi önlem almanıza gerek yok. Tabi gaz kesiciden kaçak yoksa. Harici enjektör bağlantı sırasını karıştırmayın.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

06Berkay

Yönetici
Başkan
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Aracınızda gaz kaçağı varsa çok ciddi sonuçlar doğurabilir.. Buna istinaden söylemiştim yoksa üç beş civata ile kolayca halledilir.. Kolay gelsin :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
değişim sonrası herhangibir lpgciye benzindeyken gidip gaz kaçak kontrolü yaptırın.varsa bi hatalı gaz kaçıran yer hemen ortaya çıkar

BlueLive

Kayıtlı Kullanıcı
14-Bolu
Siteyi ziyaret et
20-30 lira için havaya uçma riski almaya gerek yok bence :D . interetten sparişi verin, lpgcide değiştirsinler. hem kaçak göçek varsa bakarlar hemde gerekirse kalibre yaparlar.

kenangocmen88

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Özetle Enjektörlerimi ve LPG filtremi orjinali ile kendim değiştirdim. Şu anda yakıt tüketimim LPG yi ilk taktırdığım günkü gibi ideal ve çekiş normale döndü. Yazılımsal olarak hiçbir değişiklik yapılmadı. Detaylar aşağıda;

Değişim işlemine başlamadan önce güvenilir bir sisteme sahip olduğunuzdan emin olunuz. Aracımı 0 km den bu yana(130bin km) ben kullanıyorum bu nedenle a dan z ye bilgim mevcut. LPG kaçak vs gibi şüpheleriniz var ise, gaz kesicinizde arıza var ise veya bu tarz teknik işlerden anlamıyorsanız elinizi hiç bulaştırmayın !!!

Gelelim değişime,

Arızalanan enjektörlerimin ismi "landirenzo siyah tip" enjektör olarak geçiyor.
Araştırmalarım sonucu bu enjektörlerin yerine yeni üretim olan mavi enjektörler takılıyormuş ve birebir uyumluymuş.(Şu sıra piyasada kalmamış, karaborsaya düşmüş neredeyse, 1 ay sonraya randevu veriyorlar idi.)

4 adet mavi enjektörü internet üzerinden havale ile 580 TL ye satın aldım. Yanında 1 adet LPG filtresini hediye gönderdiler.(Yetkili firma ve opel servisi değişim için 750tl fiyat vermişti.)

Enjektörleri değiştirirken detaylı fotoğraf çekemedim. Parçaların sökülme sıralamasını 1 resimde anlatmaya çalıştım. Tersini yaptığınız zaman haliyle enjektörleri montajlamış olursunuz.

1- Klipsleri tornavida ile itekleyerek yuvalarından çıkarıyoruz. Yay gibi olduğu için fırlayıp motorun içine düşebilir!

2- Konnektörleri kendimize doğru çekerek yuvalarından çıkarıyoruz.

3- Metal plakayı sökmek için civataları gevşetip plakayı alıyoruz.

4- Enjektörleri düz tornavida yardımıyla altından kanırtarak çıkartıyoruz.

Bu işlemlerin tersini yaparak enjektörleri montajlayabilirsiniz.

İşlem sonrasını bir LPG ciye gidip gaz kaçağı kontrolü yapılması faydalı olacaktır.

Yazdıklarım bilgi amaçlıdır. Değişimi ister kendiniz yapın ister ustaya yaptırın, size kalmış.

Gelelim şu anki LPG Tüketimine,

Yeni enjektörlerimle 2 kere depoyu fulleyip bitirdim,

41litre LPG ile 450 km yol yaptım.(Ankara Şehir içi)

Bu da km de 19 kuruş yapıyor (2.07 TL/litre OPET).

Saygılar.

Son düzenleme: