Lpg de Yeni Gelişme.....

murat26mm

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Lpg de Yeni Gelişme.....

bu bizim için iyi gelişme o  zaman
zaten taktırdım da maşallah hiçbir sonun yok 2000 km oldu

TOGI

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

İlk listede bir şey dikkatimi çekti , gerçi diğer listede de durum çok farklı değil :)
Vergi sistemimizi iyi dileklerimle bir kez daha andım..  31agryyy
1.6T ile 2.0 CDTI aynı para :)

GPL                1.4 Turbo 140 CV GPL Tech MT6  € 21.750    € 20.960

DIESEL CDTI    2.0 165 CV MT6                          € 22.500    € 21.710

BENZINA        1.6 Turbo 180 CV MT6                € 22.500    € 21.710

T

tolgahan06

Bilgi Girilmemiş

joseph33 link' Alıntı:
Paylaşıldı mı bilmiyorum ama astra 1.4 t 140 hp LPG fabrika çıkışlı İtalya ve Almanyada satılmaya başlandı. Opel türkiyeye mesaj gönderdim ama henüz cevap vermediler.Sizce ülkemize getirirler mi?

İtalya fiyat listesi
http://www.opel.it/content/dam/Opel/Europe/italy/hq/it/11_PriceList_Library/astra_febbraio_2012.pdf

Almanya fiyat listesi
http://www.opel.de/content/dam/Opel/Europe/germany/nscwebsite/de/01_Vehicles/01_PassengerCars/NewAstraSportsTourer/01_ModelOverview/03_Ausst_Daten/astra.pdf

hocam gm türkiyeden cevap gelmedi mi lpg montajlısı gelsin hemen alcam :) yada türkiyeye ne zaman giriş yapacak acaba

joseph33

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Soruyu sorduğum için teşekkür mesajı dışında bir mesaj gelmedi zaten bende böyle tahmin etmiştim işlerine gelmeyene cevap vermezler.

T

tolgahan06

Bilgi Girilmemiş

joseph33 link' Alıntı:
Soruyu sorduğum için teşekkür mesajı dışında bir mesaj gelmedi zaten bende böyle tahmin etmiştim işlerine gelmeyene cevap vermezler.

yani türkiyeye giriş yok henüz

Secular

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Makine Mühendisi olarak sizlere birkaç tavsiyede bulunmak istiyorum.

֖ncelikle kullanıcı arkadaşlardan başlıyalım.Ortalama 45 bin ile 55 bin tl arası para vererek donanım ve motor seçeneğine göre astra aldınız.Peki bu araçların yakıt tüketimlerini biliyormuydunuz ? Bence biliyordunuz ancak anlık heveslerin kurbanı oldunuz yada araba çok hoşunuza gitti ve aldınız.Bence bu kadar para vererek bu arabaları alıyorsanız bence yakıt ve ekonomi hakkında en ufak birşey söylememelisiniz.

Gelelim lpg montajı yapan firma yada şahıslara.

Hepsinin ortak düşüncesi lpg araca zarar vermez hatta ve hatta lpg dönüşümü yapan bayiler der ki , isterseniz lpg li aracımla yarış yapalım falan fistan tarzında insanları kandırıcı sözler kulllanırlar.

Arkadaşlar sizlere öncelikle lpg nin kimyasal yapısından bahsedelim.

LPG : Likit petro gazdır.Yani sıvılaştırılmış petrol gazıdır.Akaryakıt istasyonlarında lpg alırken tüplerinize yüksek basınç altında sıvılaştırılmış gaz gönderilir.Yani siz aslında gaz yakmıyorsunuz gene sıvı halde bulunan petrol gazını yakıyorsunuz . Benzinli araçlar ya 95 oktan veya 97 oktan benzini yakarlar.Kısacası oktan sayısı yakıtlarda önemli bir değerdir ve oktan sayısı ne kadar çok artarsa yanma sonucu oluşan sıcaklık o kadar artar.Benzinli araçlarda sübaplar , piston ve silindirler ,  segmanlar , o-ringler veya sızdırmamazlık için kullanılan tüm parçaların dizaynı yanma sonucu oluşan sıcaklığa göre tasarlanır.

Peki lpg kaç oktan diye hiç kendinize sordunuz mu ? Lpg nin yapısı 106 oktandır ve yanma sonucu oluşan sıcaklık 97 oktan benzine göre çok daha fazladır.İşte bu sıcaklık yüzünden araçlar ya sübap eritir yada segmanlarını yakarak yağ eksiltmesine sebep olurlar.

Sadece sübap ve segman erimesi olsa buna da şükür denilmeli ancak sıcaklık en çok piston - silindir ikilisine zarar verir.Yani yanma sonucu oluşan sıcaklık piston gömleklerine ve yanma hücresinde dislakosyon dediğimiz şekil bozukluklarına ve yüzey dezenformasyonlarına sebep olur.Bunun sonucunda çekişten düşme  gibi birçok sorun belirir.

O yüzden yakıtdan birkaç kuruş kazanıyım diye aracınızın motorundan vazgeçmeyin ve satıcı firmaların tuzaklarına düşmeyin.

BİLDS

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Sn. secular bu tavsiyeleriniz opel yeni astralar için mi ? Bütün araçlar için mi?

Şu yüzden soruyorum. Şu anki aracımda 13 yıldır LPG kullanıyorum herhangi bir arıza vs yaşanadı. Böyle olunca da şu sübap yaka olayı vs şehir efsanesi gibi geliyor. Ortada yaşanarak tecrübe edilmiş bir durum var.

Şayet yeni astralar için uyarıyorsanız onu bilemem. Her araç farklı olabilir tabiki.

ulas79

Kayıtlı Kullanıcı
09-Aydın
Siteyi ziyaret et

BİLDS link' Alıntı:
Sn. secular bu tavsiyeleriniz opel yeni astralar için mi ? Bütün araçlar için mi?

Şu yüzden soruyorum. Şu anki aracımda 13 yıldır LPG kullanıyorum herhangi bir arıza vs yaşanadı. Böyle olunca da şu sübap yaka olayı vs şehir efsanesi gibi geliyor. Ortada yaşanarak tecrübe edilmiş bir durum var.

Şayet yeni astralar için uyarıyorsanız onu bilemem. Her araç farklı olabilir tabiki.

http://www.insigniateam.com/forum/index.php?topic=6923.0
sadece tek örnek olak veriyorum daha çok var bunun gibi kardeş forum diye bileceğim insignia sahiplerinin oluşturduğu bu forumu incelerseniz pek efsane olmadığını görürsünüz.(başka forum linkini paylaşmak yasak ise adminlerden özür diliyorum sakıncalı bulunursa mesajım silinsin)

xylent

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Farklı motorların LPG'ye olan toleransları çok farklı olabiliyor. Bazı motorlara yapılan LPG uygulaması kesinlikle düzen tutmazken bazıları ile başarılı sonuçlar alınabiliyor. Bunun pek çok örneği mevcut. Her şekilde bu bir risk ve bu yasal olduğu sürece bu riski alıp almamak araç sahibine kalmış bir durum. En güzeli tabii ki araçların fabrika çıkışlı olarak LPG yakıt kullanacak şekilde üretilmeleri.

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Belki farklı motor tiplerinde atmosferik motor gibi durum farklı olabilir
ama Turbolu araçlarda subap erimesi vs. gibi problemler 30 bin km den sonra yaşandığını çoğu yerde okuduk
o yüzden yazınızda turbo araçlar için hak payı veriyorum

Bu arada keşke önce kendinizi tanışma odasında tanıtsaydınız sn. secular
bu şekilde sanki birşeylere tepki şeklinde yazılmış bir mesaj gibi algıladım