Lpg de kullanmak artık mantıklımı ?

Teknisyen06

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar son gelen zamdan sonra ankara için lpg fiyatı 5 ile 5.50 arası olacak gibi görünüyor benzin ise 7.80 dolayların da şimdi birde benzinde 1 litre ile ulaştığımız yere lpg de 1.2 litre yaktığımızı da göz önünde bulundurursak lpg de binmek ne kadar mantıklı ?

• Beğen
Tepkiler: SahinUcar8186

SahinUcar8186

Kayıtlı Kullanıcı
73-Şırnak
Siteyi ziyaret et
Aman tanrım gözlerime inanamıyorum çok şükür bu günü gördüm yemin ederim artık ALLAH C.C. canımı alsa' da gözüm arkada gitmem çooook uzun yıllar LPG nin zararları için dil döktüm fiyatı çok ucuz diye hep göz ardı ediliyordu bugün bunu sorduğunuz için size minnettarım artık inşallah herkes temelli kurtulur şu LPG belasından ve sorunlarından.

• Beğen
Tepkiler: Hasip ve smihci

Teknisyen06

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Aman tanrım gözlerime inanamıyorum çok şükür bu günü gördüm yemin ederim artık ALLAH C.C. canımı alsa' da gözüm arkada gitmem çooook uzun yıllar LPG nin zararları için dil döktüm fiyatı çok ucuz diye hep göz ardı ediliyordu bugün bunu sorduğunuz için size minnettarım artık inşallah herkes temelli kurtulur şu LPG belasından ve sorunlarından.
İnanın çoğu kişi seve seve kullanmıyor ama yokluk mertliği bozarmış yani bagajdaki kapladığı alan için bile kullanmak istemem ama mecbur kalıyorduk maalesef şimdi çok bir esprisi kalmıyor gibi görünmeye başladı o yüzden bu konuyu açtım arkadaşların fikrinide alıp ona göre kullanmaya devam edip etmeyeceğim ve aktif olarak benzine geçersem bir süre kullandıktan sonra benzin fiyatı artmaz ise tesisatı söker kaldırırım aracı satarken yanında veririm diye düşünüyorum.

• Beğen
Tepkiler: SahinUcar8186

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
LPG bir türlü sevemediğim yakıt cinsidir. Bugün de litresine 71 kuruş daha zam geldi ve pompaya yansıyacak.

Gerçekten de tarih tekerrürden ibaretmiş. Yıllar evvel, zamanın başbakanı olan T. Özal mazot daha ucuz diyerek millete dizel motorları önerdi, yurtdışından ne olduğu belli olmayan, eski nesil bir sürü dizel motor ithal edildi, sonra ne mi oldu? Mazota yapılan peş peşe zamlar neticesinde aradaki fiyat farkı azalınca dizelin cazibesi kalmadı. Şimdilerde LPG'de de durum aynı. Yönetenlerin gözden kaçırdığı bir şey var. 1 varil ham petrolden en çok benzin, ardından da mazot elde edilirken en az da LPG elde ediliyor. Doğal olarak fiyatı ucuz olun herşeyin tüketimi de fazla olur. Ucuz olan bir yakıtı üretirken depolarda da bir sürü (pahalı olduğu için) satılamayan başka bir yakıt da birikip duruyor. Yurt dışına ucuza satılan bu benzin neden iç piyasada vatandaşa uygun fiyatla satılmaz anlamış değilim.

06Berkay

Yönetici
Başkan
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Ben kısa vade ve uzun vade olarak iki hesap yaptım bugünkü zammın sonrasında;
Kısa vadede artık kış mevsiminin yaklaşması sebepli sıralı sistem bulunan araçlarımız motor ısınana kadar benzin tüketmekte, 1 ayda yaklaşık 100 lira gibi bir fark yapıyor bu da benim kullanımımda.. Ve de araç lpgde söylendiği üzere litre bazında yaklaşık %20-25 oranında fazla tüketiyor. Her iki durumu da birleştirince km başı yaklaşık 5 kr bir fark çıkıyor.. Bence benzinde binmek daha mantıklı geliyor bu durumda..

Uzun vadede ise yeni nesil araçlarımızın tümünde görülen meşhur subap eritme probleminde harcanacak yaklaşık 6000 lira (bu ay servisten A16XER motor için aldığım yaklaşık fiyattır)
Yaklaşık her 50000 km'de bir başıma gelen Lpg enjektörü değişimi (Landirenzo Evo - geçen sene 1250 liraya değiştirmiştim bu sene ne oldu bilmiyorum.)

Tüm bunları hesaba katarsak benzinde binmek (bugünkü fiyatlarla, benzine de bu oranda zam yapılırsa durum değişir :) ) daha mantıklı. Hem aracı yormuyoruz hem de araca daha randımanlı binmiş oluyoruz.. Bu sebeple yarından itibaren günlük kullandığım Lpg'li araca benzinde binmeyi deneyeceğim, bakalım burada yaptığım kısa vadeli hesap uygulamada gerçekten düşündüğüm gibi olacak mı :)

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Şimdiye kadar (memleket yollarında kullanmak için) 2 tane LPG'li aracımız oldu, diğer araçlarımızın hepsi de benzinli idi. Benzinli olan 1991 model 2.0 Vectra A kasa olan aracımız 400.000 km yi geçti, LPG'siz olan eski araçlarımızı da genellikle 200.000 km civarında satmıştım. Bu araçların hiçbirinde motor rektifiyesi yaptırmadım ama sattığım LPG'li Astra 200.000 km olmadan subab delinmesi nedeniyle rektifiye oldu, Evin 2 nci aracı olan LPG'li Kango 170.000 km de yağ eksiltmeye başladı. Yani bana göre LGP'li araçlarda motor çok uzun ömürlü olmuyor. Kango'yu değiştirme durumu olursa bu sefer LPG'li araç yerine az km yapmış dizel bir araç almayı tercih edeceğim. LPG çok iyi bir şey olsaydı fabrikalar motor seçenekleri arasına LPG'yi de koyardı

Cemil

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Açıkçası Lpg ucuz diye tercih ediliyor ama taktırırken edilen masraf,çıkardığı arızalar ve masraflar....Kim ne derse desin bir mazot veya benzinli araca göre performans düşüklüğü sebebiyle kesinlikle Lpg 1 lira bile olsa ne Lpg li araç alırım nede kullanırım...Bence isabet olmuş diyecem ama kesinlikle bu bizi yavaş yavaş dibe çekiyor...Elektirk ve doğalgaza zam...Dün Lpg ve benzine zam...Yakında Mazotada gelir..E bunlara gelince nakliye ücretleri daha sonra gıdalara...Bunlar zincirleme ilerler herzaman...Allah sonumuzu hayır etsin...Erken seçim şart...Yoksa giderimiz gelirimizden çok olacak...Siyaset karıştırmıyım diyorum ama gerçekten hep zam hep zam...Dükkana gelirken hergün benzin istasyonunun önünden geçiyorum..Sürekli gözüm fiyatlara takılıyor...Aylardır indirimin İ si yok ama sürekli zam...Haberlerde artık indirimden bahseden görüyürmusunuz...Ben görmüyorum görememde artık...Sürekli zam yok veya düzenleme diyorlar...Yemim ediyorum bıktım...Yahu bir Ayşekadın Taze fasulye 14-25 lira olurmu ?Bir şeftalinin kilosu 10-15 lira olurmu?...2 Sene önce 75 bine aldığım araç şuan 150 bine satılıyor...Geçen sene aldığım ürünlere bu sene bakıyorum 2 kat artmış...Yani daha ne diyim...Daha çok konuşulacak şey var ama neyse....