Led Gündüz farları için eski ampulle dekoder yapımı

• Konuyu başlatan madmax50
  • Başlangıç tarihi

Muarrem1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Led Gündüz farları için eski ampulle dekoder yapımı

Dostum ben bisey sorucam. Plakaya led takmak icin nette bir yerde adam yazmis kesme bicme yapilmadan takilan dekoder diye bu nasil oluyor.

M

madmax50

Bilgi Girilmemiş

Muarrem link' Alıntı:
Dostum ben bisey sorucam. Plakaya led takmak icin nette bir yerde adam yazmis kesme bicme yapilmadan takilan dekoder diye bu nasil oluyor.

Plaka kablosuna dekoder bağlanması için kesmeye gerek yok, direnç kablosunun uçlarını soketlere sokmak yeterli. Kendinden dirençli t10 ampullerde var.

kenangokhan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

CALİBRA BG link' Alıntı:
evet sana katılıyorum Mehmet bu nedır ya yok dırenc koy yok yolbılgısayarı kabul etmesın

:D Keşke aracın arıza verdiği ekranda "Bu iletiyi bir daha gösterme" onay kutusu olsa da işaretleyip tamam desek (:)

GNSpower

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et

kenangokhan link' Alıntı:
:D Keşke aracın arıza verdiği ekranda "Bu iletiyi bir daha gösterme" onay kutusu olsa da işaretleyip tamam desek (:)

Bak bu süper bir fikir. (:)

gradient

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Dırenç filan benim aklım almaz. Yangın filan çıkartırız Allah muhafaza... Ha bu işten anlayan arkadaşlar yapar amenna ama ben yaptırmam. Passata xenon taktırmıştım, hem de servisine; arıza lambası yanmasın diye bir regulator  taktılar ama arabanın şahkülü kaydı. Elektronik sistem felç oldu. Gece farlar kendi kendine sönüyor, kilit açılıp kapanıyor falan. MDU ünitesi mi neydi o yandı, araç kitlendi çekiciyle servise gitti. Yaptırdım ama sene 2010 da baya bir para vermiştim. Sonra da araçtan soğudum ve 35 bın kmde sattım.

M

madmax50

Bilgi Girilmemiş

Eğer bu işlerde deneyiminiz yoksa uğraşmayın zaten. Xenon kiti ile bu olay çok farklı. Biz sisteme müdahale etmiyoruz. Eski ampülü dışarıda bırakıp yerine çok az akım çeken ledi takıyoruz.

Muarrem1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

madmax50 link' Alıntı:
Plaka kablosuna dekoder bağlanması için kesmeye gerek yok, direnç kablosunun uçlarını soketlere sokmak yeterli. Kendinden dirençli t10 ampullerde var.

Peki dostum bunun araca kisa veya uzun vadede isinmadan dolayi veya baska bir nedenden zarari var mi ?  Aracim daha gelmedi ama geldiginde yapicagil ilk is bu olucak :). Elimde bu ledlerden var sence kalitesi nasildir. Bu arada bende ankarada yasiyorum araba geldiginde bu dekoder icin yardim alabilirim senden uygun olursan tabi :)[img=450x600]http://img.tapatalk.com/d/14/01/01/buzede4y.jpg[/img]

Erhan42

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

madmax50 link' Alıntı:
Merhaba arkadaşlar. Gündüz farlarına led takınca bildiğiniz gibi arıza ışığı yanıyor. Ledler normal ampule göre çok daha az akım çektiği için araç kontrol ünitesi bunu bozuk ampul olarak algılıyor ve size arıza bildiriyor.

Astra j gündüz farında çift flamentli T20 tipi ampul kullanılıyor. T20 tipinde ledler yurtiçinde hepsiburada veya farklı yerlerden Photon marka T20 20 ledli ürünü alabilirsiniz. Ya da yarı fiyatına ebay üzerinden 27 ledli olanı alabilirsiniz. Ben 7 dolardan alıyorum ve kargo ücretsiz.

İşin can alıcı kısmı ise arıza ışığı yakmaması için dekoder-modül vs. denilen direnç. Bu dirençler eski ampullerin çektiği akımı çekip ısıya çeviriyor. Bu dekoder için 40-50 TL fiyatlar isteniyor. Bu rakamları ödemeden aracınızdan çıkan ampulleri dekoder olarak nasıl kullanırsınız anlatmaya çalışacağım.

Araç üzerinden çıkan ampulde 4 adet tel görürsünüz. Bunlar içerideki 2 adet flamente bağlıdır. Kalın olan flament gündüz farı, ince olansa park için kullanılır. Bunlara bağlı üst üste olan 2 adet bağlantı telini birleştirerek bu telleri tek bakır kabloya bağlıyoruz. Diğer iki çıkış teline ayrı ayrı bakır kablo bağlıyoruz. Bu bağlantılar sizin becerinize kalmış. Lehimle veya bağlantı yaptıkça bez bantla sararak yapabilirsiniz. Tüm bağlantılar sonrası ampul gövdesinden kablolara doğru bez bantla güçlendirme yapın. Kablo uzunluğu 30 cm olması yeterli.

Her iki ampul için kablo bağlantısı yaptıkdan sonra aracın park ampulu kablosunu açarak güngüz farı ve park için gelen pozitif uçları tespit ederek ampulleri kabloya paralel bağlıyoruz. Pozitif uçların tespiti için ölçü aleti ya da aküden şase alarak ampulle kontorl edebilirsiniz. Takdığınız eski ampullerin ışığını engellemek için aliminyum folyo kullanabilirsiniz. Led ampulleri takarken kontağı araçtan çıkarın. Ampulleri taktığınız kabloları plastik far kapağınınn ortasından geçirmeyi unutmayın. Aynı mantıkla plaka ledleri içinde eski ampulleri direnç olarak kullanabilirsiniz.

Fotoğrafları müsait bir zamanda eklerim.
Emeğinize sağlık paylaşım için teşekkürler. Peki bunun için hangi ledi kullandınız. Tam ismini modelini verebilir misiniz?Hepsiburada da bunu buldum ama t20 yazmıyor. Olur mu? boyutu yuvaya uyarmı?
Photon Ultimate 7000 K 20 Led Park Ampülü 85d041

M

madmax50

Bilgi Girilmemiş

Muarrem link' Alıntı:
Peki dostum bunun araca kisa veya uzun vadede isinmadan dolayi veya baska bir nedenden zarari var mi ?  Aracim daha gelmedi ama geldiginde yapicagil ilk is bu olucak :). Elimde bu ledlerden var sence kalitesi nasildir. Bu arada bende ankarada yasiyorum araba geldiginde bu dekoder icin yardim alabilirim senden uygun olursan tabi :)
Plaka için arıza ışığı yakmayan led ampul
http://kisalt.com/730

֜rün kendinden dirençli ve 5w arıza ışığı yakmaz.

M

madmax50

Bilgi Girilmemiş

Erhan42 link' Alıntı:
Emeğinize sağlık paylaşım için teşekkürler. Peki bunun için hangi ledi kullandınız. Tam ismini modelini verebilir misiniz?Hepsiburada da bunu buldum ama t20 yazmıyor. Olur mu? boyutu yuvaya uyarmı?
Photon Ultimate 7000 K 20 Led Park Ampülü 85d041

Hayır bizim gündüz farı T20'dir. Bu T10 ve plaka için uygun.