Lastikleri ne zaman değiştirelim.

manisa45

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.volkanegitim.com
Arkadaşlar arabam 2,5 yıllık. Sıfır almıştık. Sol taraf lastikler patladığı için sağdakileri arkaya takıp önlere 30.000 'de mişlen takmıştık. Araba 40.000 e geldi. Arkaları değiştirelim mi? Deneyimli arkadaşlardan yorum bekliyorum. Teşekkürler.;)

panzeropel

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkada ki lastiklerin öne alınması olayını biliyorum(biz de yaptık) ama yanda ki iki lastiğin arkaya alınmasını da ilk defa duyuyorum açıkçası.Arka lastikleri bi göz kararı kontrol ediver.Çok yıpranmamışlarsa değiştirmene gerek yok.Hani arabayla el fireni çekerek filan dönmüyorsan sıkıntı olmaz.Daha önce aynı lastiği(Dunlop marka) 50.000 km kullandığımızı biliyorum. ;)
+Tabi bu arada arka lastikler normal ömrünü de doldurmuş aslında ama yıpranmamışsa dayanır.+

dark_crow

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Lastiklerin yönlü mü? Tabanda yanakta catlak yok dis kalinligi ile ilgili sorun yok ise degistirmeye gerek yok

SmartTab10 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

manisa45

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.volkanegitim.com
Aslında 4'lü değişimden yanayım ama 10.000 de de öndekileri değiştirmek istemedim. Malum mecdur sağönü sol arkaya takmış olduk. Biraz yıpranmış gibiler. Fakat yönlü olabilirler. Olmazsa bahara kadar idare edelim değiştireyim arka lastikleri.

hakan80

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
10000 deki lastiği değişmeye gerek yok bence. Abim goodyearla 70000 gitti bu ölçü lastikler pahalı ama sağlam oluyor. Sıfır 2 lastik öne takılırsa kısa sürede diş derinlikleri eşitlenir diye düşünüyorum. YÖN PROBLEMİNE YORUM YOK!

Son düzenleme:

haydut25

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Önden çekişli araçlarda genel olarak arka lastikler ön lastiklerden daha sonra eskir.Farazi bir karşılaştırma yaparsak diş derinliği ve yıpranma bakımından ektrem etkenler olmadıktan sonra 2 çift ön lastik değiştirdiğiniz sürede 1 çift arka lastik değiştirirsiniz.Arka lastikleri gözlemlemeden değiştirin yada değiştirmeyin demek hata olur.Lastiklerin yapısal durumunun kontrol edilmesi gerekli.İllaki değiştirmek isteniyorsa ön lastikleri arkaya geçirip öne yeni lastik almanız akıllıca olur.

oguzbaris

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben her zaman arka lastiklerin ön lastiklerden yeni olmasını tavsiye ederim
virajlarda arabanın savrulmamasını arka lastikler sağladığı için

dark_crow

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Ben her zaman arka lastiklerin ön lastiklerden yeni olmasını tavsiye ederim
virajlarda arabanın savrulmamasını arka lastikler sağladığı için

Yetkili lastik satış noktalarında böyle olması gerektiği hep yazar asılı reklamlarda.

manisa45

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.volkanegitim.com
Arka lastikler biraz daha dayansın değiştireyim. En iyisi o olacak. Tavsiyeniz varmı? okula gidip geliyoruz. Genelde en az 3 en fazla 5 kişiyiz araba. :) ve şehirler arası yolculuk yapıyorum. Ayda 2 bin km yapıyorum ortalama.

panzeropel

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Volkan abi.Lastik alacaksan Good Year al derim.Biz aracımıza en son Good Year taktırdık.Babamı ikna edip V grubu taktırdım bir de. 250 km hıza kadar dayanıklı.O kadar yapamayız tamam ama illa ki fark ediyor.Good Year Efficent Grip,hem rahat yani yumuşaklığı iyi,hem eskidikçe dişi yenileniyor hem fren mesafesi mükemmel.Bir kaza atlattık,araba nasıl durdu hala anlamış değilim.Babam dahi şaşırdı,Good Year için ben ikna etmiştim onu. :) Önceden Dunlop kullanıyordu.Onlar olsaydı,kesin gittiydik dedi.Bana dediğin kadar varmış dedi.Sonra yine Good Year aldık.Şimdi yeni aracında da Good Year var.Bağımlılık yaptı.Azcık paraya kıymak gerek ama. :D