Lastik önerisi

asimokuyan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Herkese merhaba, 2012 model corsa aracıma lastik alacağım. Ölçüleri 185/65/15 dört mevsim mi almalıyım yoksa yazlık mı? Marka olarak hem yakıt tasarruflu olan ne önerirsiniz? Teşekkürler şimdiden cevaplarınız için.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

omeroz

Yönetici
Başkan
01-Adana
Siteyi ziyaret et
Yaşadığınız ilde kış lastiği kullanma zorunluluğu varsa kış dönemlerinde kış lastiği kullanmanız gerekir. Kış dönemi için kış kastiği, yılın geri kalan bölümü için de yaz ya da dört mevsim lastiği temin etmeniz gerekebilir.

Dört mevsim lastiği kış lastiği yerine kullanılamaz, kışın karda buzda kış lastiğinin, yazın çok sıcaklarda da yaz lastiğinin sunduğu performansı veremez. Ilıman iklimlerde daha çok tercih edildiğini biliyorum.

Marka olarak öneriler ihtiyacınıza göre çok değişkenlik gösterebilir.
Kış lastiğinde iyi olan marka yaz lastiğinde iyi olmayabilir, ya da bunun tam tersi vb...

Önce ne tip lastik alacağınıza karar verirseniz marka ile ilgili bir çok öneri gelecektir.

Lastikler ıslak zeminde frenleme mesafesi, yakıt tasarrufu, ve gürültü kriterlerine göre sınıflandırılırlar.
A sınıfından G sınıfa kadar, her sınıfta durma mesafesi 3m artar, yakıt tasarrufu da toplamda %7,5 azalır.

Şu konuya bakabilirsiniz...

asimokuyan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Önerileriniz için çok teşekkür ederim, İstanbul’da ikamet etmekteyim burada iklim ılıman geçmektedir. 4 mevsim uygun olacaktır sürekli değiştirmek gibi bir sorun da kalmayacaktır. Tabiki burada sizlerin bana önerileriniz çok faydalı olacaktır.

omeroz

Yönetici
Başkan
01-Adana
Siteyi ziyaret et
Belirtmeyi unuttuğum bir husus ta bütçe.
Mesela ben yumuşak hamurlu, konforlu lastik ararım. Bu arayışımın en büyük sebebi de astra j'nin sert süspansiyonlarıdır.
Şu ankine göre daha küçük ebatlı lastiklere sahip araçlar kullanırken favorim michelin'di. Başka marka lastik satınalmamıştım. Fakat mevcut aracımın ebatlarında bana yüksek gelen fiyatı beni michelin'e alternatif arayışlarına itti. Lastikçimin önerisi üzerine michelin yumuşaklığına yakın ve daha uygun fiyatlı bir seçenek olarak nexen n'blue hd plus serisini tercih ettim, 35bin km ve 2,5 yıldır kullanıyorum, çok şükür memnunum ve herhangi bir olumsuzluk yaşamadım. Ama Nexen artık piyasada pek bulunmuyor.

Geçen ay yine bu kriterlerim doğrultusunda lastikçimin tavsiyesi ile başka araca general tire taktık. Yalnız üzerindeki fabrika lastikleri olan 5 yıl 35bin km'lik bridgestone'larla aracı abs'ye sokamadığımı da belirtmek isterim. Tabir yerindeyse zankkk diye durdu araba her frenlememde. General tire ile ilgili de ilk izlenimlerim iyi, gayet yumuşak ve sessiz. Continental bünyesine geçmiş eski köklü bir amerikan markasıymış.

Bütçe sıkıntınız yoksa ve konforlu lastik arıyorsanız michelin, sert lastik arıyorsanız continental.

Sınırları çok zorlamadan araç kullanan birisi için ıslak frenlemesi minimum B yakıt tasarrufu da C olan bir lastik yeterli bence. Bütçenize göre daha iyilerini tercih edebilirsiniz.

asimokuyan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İlginize ve emeğinize çok teşekkür ederim. Kıymetli önerilerinizi değerlendireceğim. Bilgilendireceğim sonucunda..

omeroz

Yönetici
Başkan
01-Adana
Siteyi ziyaret et
Ben teşekkür ederim.

gurkan_kenan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kis lastigi olarak hangi markayi onerirsiniz? 185 65 15 olculeri

asimokuyan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Ben şahsen michelin yazlık aldım ucuza denk geldiği için. Ayrıca kışlıkları da çıkma aldım jantı ile beraber daha mantıklı oldu diye düşünüyorum. Kışlıklar nokian marka güzel bir lastik. Kullanım alanına göre değişir nasıl lastik istediğin İstanbul’da mı yaşıyorsun?

mertk

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Continental veya Nokian öneririm. Zira Konya'da da kışlar Ankara gibi soğuk ve yağışlı