Lastik Kalinliği?

dreamtheater

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar Bendeki Lastikler Bridgestone Turanza Kalinlik 5mm üretim Tarihi 2004 Ortasi. Sorum şu: Acaba Bu Lastikler Değiştirilmeli Midir? Lastiklerde Ideal Kalinlik Ve Kaç Yil ömürleri Vardir? Cevaplarizi Bekliyorum.

coyote

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bi lastikçi bana 3 mm diş derinliğine kadar kullanabilirsin demişti..

yalcinkara

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bir lastiğin ömrü 5 yıl diye biliyorum. sanırım kalınlık derken diş derinliğinden bahsediyorsunuz o da bildiğim kadarıyla 1,6mm.

M@honi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
normalde 2 sene 45-50000 km ömürleri var diş derinliğide 1.6mm nin altına düştüğü zaman değiştirilmeli

corsa38

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
lastıgın dısı ıyı olsa bıle bellıbır omru var hatta lastıgın kullanılmasa bıle raf omru bıle varmıs lastık bu ıhmale gelmez

Abarth

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
değişmesi lazım. lastik ömrü 3 bakımdan ele alınır.
Diş derinliği ölçtürebiliyorsan 3-4mm e kadar.
Km hesabı yapıyorsan ortalama 40-50K km arası(20-25K km de ön arka yapmak şartı ile)
Ve elastikiyet açısından tam performans ömrü 4yıl dır.
Şu halde benim tavsiyem maddi durum el veriyorsa değiştirmek. El vermiyorsa yaz sonuna kadar idare edip kışa girmeden değiştirmek. Hemen değiştireyim diye bence sakın gidip acaip markalara para vermeyin. Her zaman gücün yettiği en iyi ve kaliteli lastiği almak en doğru iş olacaktır.

dreamtheater

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
evet lastiğin bütün diş derinlikleri 5mm

yalcinkara

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar artık lastik teknoljileri çok gelişmiş durum da michelinde bir lastikçi eğer üç yıl içerisinde yapabilirsen 100bin km kullanırsın demiştiki benim şuan ki lastiklerim 80bin civarında fabrika çıkış lastiği. o bile hala 5mm nin altına düşmüş değil ama 5 yıl olmak üzere artık değişmesi lazım.

M@honi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
değişmesi lazım. lastik ömrü 3 bakımdan ele alınır.
Diş derinliği ölçtürebiliyorsan 3-4mm e kadar.
Km hesabı yapıyorsan ortalama 40-50K km arası(20-25K km de ön arka yapmak şartı ile)
Ve elastikiyet açısından tam performans ömrü 4yıl dır.
Şu halde benim tavsiyem maddi durum el veriyorsa değiştirmek. El vermiyorsa yaz sonuna kadar idare edip kışa girmeden değiştirmek. Hemen değiştireyim diye bence sakın gidip acaip markalara para vermeyin. Her zaman gücün yettiği en iyi ve kaliteli lastiği almak en doğru iş olacaktır.

bazı yerlerde katılmadığımı belirtmek istiyorum yazmadan önce emin olmak için autoshow dergisine de baktım minimum diş derinliği 1.6mm ayrıca yine tam performans için en fazla 2 yıl bizim aracın fabrika çıkış lastikleri garajde duruyo diş dernliği 1.6mm den fazla vede 4 yıl oldu ama hiçbir işe yaramıyorlar kütük gibi olmuşlar yol falan tuttukları yok

Abarth

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yazı dikkatli bir biçimde çıkartıp değiştirin derim. Bu esnada su birikintilerine yüksek süratlerle girmemeye özen gösterin. Diş derinliği azaldığı için lastiğiniz su tahliyesinde zorlanacak ve aquaplanning(kızaklama) riskini büyük ölçüde arttıracaktır. Güvenli sürüşler.