Lastik havası nasıl hesaplanır

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
forumda daha önce jant çapının 2 katının 2 fazlası hava basılır diye okumuştum.215 55 16 ya örneğin 16*2+2:34
Peki 18 janta ? 225 40 18 e 32 mi 34 mü basmalıyım sizce her lastikçi bişey diyor anlamadım gitti.optimum hava basıncı kaç olmalı neye göre hesaplanır bu

Sony Z5 ile gönderildi

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
forumda daha önce jant çapının 2 katının 2 fazlası hava basılır diye okumuştum.215 55 16 ya örneğin 16*2+2:34
Peki 18 janta ? 225 40 18 e 32 mi 34 mü basmalıyım sizce her lastikçi bişey diyor anlamadım gitti.optimum hava basıncı kaç olmalı neye göre hesaplanır bu

Sony Z5 ile gönderildi

aracım yaklaşık 1400 kg civarında.lastik ebatı 225 40 18 bence minimum 34 basılmalı ki o da arkalara. ben önlere 37 arkalara 35 basıyorum gayet güzel.
lastikçilere kalırsak 32 basıp lastiğin omuzlarının canına okuruz...
32 ile virajda yatma diye tabir edilen sorun oluşuyor gözlemlediğim...

vectra fırat

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Lastik basincinda yanak,yuk,hiz endeksleri de kullanilir..ince yanakta basinc cokk dusuk tutulmaz..
Yüksuz 34 yüklü 38 ...
Bu iki deger arasinda hangisi hosuna giderse onu kullan..

SM-C101 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Anladım teşekkür ederim.uygun olmayan hava basıncında araç hızlı girilen bir virajda arkayı bırakabilirmi acaba.geçen başıma geldi ama biraz stabilize bir yoldu normalde bırakmamalıydı diye düşünüyorum.32 basılı sanırım kontrol edemedim bilemediğim için hava basıncını.ama konfor iyi geldi demek ki düşük basınç var :)

Sony Z5 ile gönderildi

hakangnr

Kayıtlı Kullanıcı
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar 215/50/17 lastik için ideal basınç kaçtır acaba?:bir:

butterfly_effect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Elalem elektrikliydi, hibritti, hidrojenli arabaydı uzaya gitti.
Biz daha lastik havasında kaldık :)
Depo kapağında ve kullanım kılavuzunda o model için kullanılmış bütün lastik ebatları için eko, konfor ve tam yük için tavsiye edilen değerler var.
Deveyi binanın çatısında aramaya gerek yok :)

vectra fırat

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Anladım teşekkür ederim.uygun olmayan hava basıncında araç hızlı girilen bir virajda arkayı bırakabilirmi acaba.geçen başıma geldi ama biraz stabilize bir yoldu normalde bırakmamalıydı diye düşünüyorum.32 basılı sanırım kontrol edemedim bilemediğim için hava basıncını.ama konfor iyi geldi demek ki düşük basınç var :)

Sony Z5 ile gönderildi
Lastik basincini dusuk tutmak konfora ciddi katki saglar yol tutusu olumsuz etkiler..Yuksek tutmak yakita ciddi katki saglar konforu bozar yol tutusu olumsuz etkiler..
(Arazi tipi lastikler traktor lastigi vb gibi) haric binek araclardaki genis taban yaz lastikleri oynak zeminleri sevmezler.. (Kar,buz,camur,stabilize) Basincin dusuk olmasi tutunmada bu tip zeminlerde olumlu etki yaratir..
Çakılli yolda kaymis olman basinctan öte daha fazla cakila temas edip cakil basina dusen yükü azaltip cakillarin ana zemine saplanmasi yerine bir bilyali gibi hareket etmesinden de kaynakli olabilir..

vectra fırat

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Elalem elektrikliydi, hibritti, hidrojenli arabaydı uzaya gitti.
Biz daha lastik havasında kaldık :)
Depo kapağında ve kullanım kılavuzunda o model için kullanılmış bütün lastik ebatları için eko, konfor ve tam yük için tavsiye edilen değerler var.
Deveyi binanın çatısında aramaya gerek yok :)
Hadi depo kapagimi caldilarsa :)Hadi yikamaci bahsis alayim diye kapaga kadar jet suyu sikip yazilari ucurduysa:)
Hadi mangal yapmaya gittigimde komure odun koymamislarsa , bende kitapcikla komuru tutusdurduysam:)

Gryffindor

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar,aracın kullanma klavuzunda 185/55/15 ebatında lastikler için 2.5 bar hava basın diyor.Arkalı önlü.Ben 195/55/15 ebatında lastik kullanıyorum.2.5 bar hava bassam 36 psi hava yapıyor.Sizce 36 psi basmammı gerekiyor?

Kerim Avcı

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar,aracın kullanma klavuzunda 185/55/15 ebatında lastikler için 2.5 bar hava basın diyor.Arkalı önlü.Ben 195/55/15 ebatında lastik kullanıyorum.2.5 bar hava bassam 36 psi hava yapıyor.Sizce 36 psi basmammı gerekiyor?

Yazları 32 kışları 34 - 36 ideal. Kışın yüksek olmasının sebebi yagmurlu havalarda su birikintili çukurlara görmeden hızlı girme riski fazla. Lastik kesebilir diye. 45 yanaklarda bu risk herzaman daha yüksek. Onun icin biraz daha yüksek hava basmak iyi olur.