Lastik Ebadı Çok Önemli....!

AseSiNo

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar Meraba.Başımdan geçen bir olayı anlatayım.Aracımda 195 / 55 /15 standart V sınıfı Hız lastikleri takılı idi.Değişme zamanı geldiğinde,aracımın yol tutuşunun biraz daha iyi olacağınıda düşünerekten 205 / 55 / 15 lastik aldım ve taktım.Aradan 5-6 gün geçti.İş icabı Boluya gitmem gerekti.İstanbul otobanına girdim.Bas Allah bas bide ne göriyim.düz yolda 220,Yokuş aşağı 230-240 km yapan araba düz yolda 200 ü,yokuş aşağıya 210km yi geçmiyor.İlk aklıma gelen lastik ebadı oldu.Şimdi 2 şık var ; Araç lastik kalınlığından dolayı sürat yapamıyormu ? Yoksa Sürat yapıyorda Km mi yanlış gösteriyor.Yolda defalarca denemelerim hep aynı.Ankara'ya döndüm servisi aradım,Lastiğin Türkiye distrübütörünü aradım,Son olarak İzmir Best servisle görüştüm.Sonuç ; Kilometre saati kesinlikle doğru gösterdiği,Lastik ebadı büyüdüğünden Aracın son süratlere çıkamadığı kanaatine varıldı.Size tavsiyem Lastikte kesinlikle Fabrika verisi dışına çıkmayın.Yok ben yüksek sürat yapmam,0-100 akselerasyon mühim değil,aracım fazla yakıt yakması problem değil derseniz seçim sizin.Bu olay yeni aldığım 205 lastikler ile 1 haftalık bir tecrübe yaşamama neden oldu.Tabi bunun yanında 195 lastiklere dönmenin maddi kaybı.

M

mdellal

Bilgi Girilmemiş
Zararın neresinden dönsen kardır arkadaşım ... :good:

ALBATROS_09

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Çok önemli bir detay bu...Ben derlerdi de pek inanmazdım demek etkiliyo baya ha....Arkadaşlar benim gtnin(a kasa) fabrika çıkış lastik ebatı 195 60 15 mi acaba?Var mı bilen?Hazır konu varken soruyim...

erdoğan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
corsa b 1.4 orjinalini bilen söylerse sevinirim şu anki lastiklerim 165/70/13

zafim2002

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaslar neden ruhsatlariniza bakmiyorsunuz.Sanirim orada hepsi yaziyor.Yada kitabina bakin.Derim ben...

zafim2002

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benim ruhsatta arabanin herseyi yaziyor ama...Pardon ben öyle sanmistim:eek:zur: