KM saati düşürme sorunu

omero72

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba

Öncelikle site yönetimine bir öneri:

Sitede "marka bağımsız araç sohbetleri" gibi kısım oluşturur musunuz? Çünkü bazı sorunlar her araçta geçerli. Sitede marka bağımsız forum kısmı yok.

Dedikten sonra konuya geleyim:

Spor aracımı hergün trafiğe çıkarıp yıpratmamak ve biraz da gereksiz yere yakıt harcamamak için ikinci bir otomobil almayı düşünüyorum. Bu sebepten dolayı son birkaç aydır ile Internetteki 2.el otomobil ilanlarına bakıyorum.

Yakıtı düşük ancak LPG'siz düşündüğüm için baktıklarım cogunlukla düşük cc ve dizel araç oluyor. Bu noktada devreye giren bir sorun var: Bu tür araçlar genellikle bol km yaptığı için, örneğin 2005 model bir Citroen Xsara 1.4 HDI dizel otomobil için 160km iyi, 240bin km normal sayılabiliyor.

Ancak tüm ilanlara tek tek bakarken bu aynı model 2005 aracın bazı ilanlarda km'si sadece 90bin km gibi "fevkalade düşük" olmasına rastlıyorum ve hemen "km saati düşürülmüş mü acaba" diye soru akla geliyor. Örnek bir güncel ilan:
n9gf6.png

Sormak istediğim şey, km saati düşürme nasıl anlaşılır? Bu konuda alıcılara tavsiye niteliğinde kaynak var mıdır?

Google'da km saat düşürme araması yapınca km saati düşürme yapan yerlerin reklamı çıkıyor, bu arada, örneklerden sadece bir tanesi:
n9ghx.png

Yani km düşürmek, yasaldır demeye getiriyorlar. Bu nasıl iştir.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Burası Türkiye bu km düşürme işini Avrupa ülkesinde yapsalar sanırım hapis cezası veriliyor ama ülkemizde ise salla gitsin.

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
araç kaza sorgulamada bazı araçların ne zaman kaç km deyken vizeye girdiği gibi ek bir bilgi telefonunuza gelebiliyor. alacağınız aracı sorgulatıp eğer bu vize bilgisinide öğrenebilirseniz ve birde üzerine yetkili servistede kontrol ettirirseniz kafanızdaki şüpheleri büyük oranda silebilirsiniz.
Ancak hiçbir zaman kesinlikle emin olamazsınız.

omero72

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aslında ülkede o kadar çok şey yanlış yapılıyor ki, bu km düşürme onlar arasında normal kaçıyor.

Ancak tek başına ele alındığında, tamamen ayıp bir uygulama.

Youtube'ta bir Amerikan videoda seyrettim, km'si düşürüldüğü nasıl anlaşılır kısa bir ipucu veriyordu: KM Gösterge paneline yakından dikkatlice bakın, parmak izi, açılıp-takılma sonras plastiklerin yerine tam oturmaması veya eğik oturması gibi şeylere bakarak km göstergesinin açılıp açılmadığı anlaşılabilir diyordu.

Daha başka ne gibi ipuçları olabilir acaba?

omero72

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
araç kaza sorgulamada bazı araçların ne zaman kaç km deyken vizeye girdiği gibi ek bir bilgi telefonunuza gelebiliyor. alacağınız aracı sorgulatıp eğer bu vize bilgisinide öğrenebilirseniz ve birde üzerine yetkili servistede kontrol ettirirseniz kafanızdaki şüpheleri büyük oranda silebilirsiniz.
Ancak hiçbir zaman kesinlikle emin olamazsınız.

İyi tavsiye. Vize deyince hemen daha önceki araçlarımın TÜV muayene raporlarını çıkardım dosyadan ve onların da üzerinde Km yazıo :)

Hm bu durumda, o araca ait en son birkaç muayene raporu varsa onları isterim, satıcı yok derse, TÜV Türk'e sorabiliyorsam, son muayeneler kaç km de yapılmış o bilgiyi TÜV Türk veriyorsa o zaman bayağı iyi anlaşılır gibi.

bacadir68

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aslında ülkede o kadar çok şey yanlış yapılıyor ki, bu km düşürme onlar arasında normal kaçıyor.

Ancak tek başına ele alındığında, tamamen ayıp bir uygulama.

Youtube'ta bir Amerikan videoda seyrettim, km'si düşürüldüğü nasıl anlaşılır kısa bir ipucu veriyordu: KM Gösterge paneline yakından dikkatlice bakın, parmak izi, açılıp-takılma sonras plastiklerin yerine tam oturmaması veya eğik oturması gibi şeylere bakarak km göstergesinin açılıp açılmadığı anlaşılabilir diyordu.

Daha başka ne gibi ipuçları olabilir acaba?
bunlar eski tip analog göstergeler için geçerli yöntemler... ;)
İyi tavsiye. Vize deyince hemen daha önceki araçlarımın TÜV muayene raporlarını çıkardım dosyadan ve onların da üzerinde Km yazıo :)

Hm bu durumda, o araca ait en son birkaç muayene raporu varsa onları isterim, satıcı yok derse, TÜV Türk'e sorabiliyorsam, son muayeneler kaç km de yapılmış o bilgiyi TÜV Türk veriyorsa o zaman bayağı iyi anlaşılır gibi.

tüv başka araca ait bilgileri paylaşmıyor, tabi tanıdığınız yoksa. 5664'e mesaj atarak son 2 muayene km'sine ulaşabilirsiniz.

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
son 2 muayne kaydı gerçeği yansıtmaz tamamen. adam alır 200 binde arabayı düşürür km'yi sokar muayneye 2 kere al sana km...

apsimati

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ikinci elde aracın sahibini tanımıyor iseniz ve bu aracın ilk sahibi değilse km den emin olma gibi bi şansınız yok bence :?
ama aracın dreksiyonunda , vites topuzu ve körüğündeki, koltuklarındaki aşınma ve genel duruşu bi fikir verebilir o kadar
onun dışında emin olmak imkansız gibi bişey ,

nightknight

Kayıtlı Kullanıcı
28-Giresun
Siteyi ziyaret et
yıpranmamış direksiyon,pürüzsüz konsol sararmamış ve kendini salmamış tavan vs gibi detaylar aracı belli eder.

omero72

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bunlar eski tip analog göstergeler için geçerli yöntemler... ;)

tüv başka araca ait bilgileri paylaşmıyor, tabi tanıdığınız yoksa. 5664'e mesaj atarak son 2 muayene km'sine ulaşabilirsiniz.

Şu TÜV Türk'ün zaten hayatı kolaylaştıracak birşey yaptığını daha görmedim! :)

Diğer tavsiyeler için teşekkkürler, ve evet çeşitli diğer ayrıntılardan km düşürme kendini ele verir. Her halukarda bence yasal yaptırımı olmayan fakat yüz kızartıcı ahlaki bir suç.

Bir gözlemimi daha ileteyim; eski model (1985-1997 arası) Mercedes satıcılarının onca ilanına baktım hiçbir ilanında km düşürme şüphesine birkez dahi kapılmadım. Hepsi dobra dobra yazmış, 240bin, 350bin, hatta 430bin km.

Yani bence bu km düşürme ihtimali markaya göre de değişiyor bence...