klimam az soğutuyor

sitelerde

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Klimam daha önce çok iyi soğutuyordu. Ve herkes şikayet etmiş ama hararetim o zaman(yani klimam soğuturken) 90-95 dereceye geliyordu.

Şimdi ise

Klimam soğutuyor ama çok az yani buzzz gibi değil

Ama şimdi hararet normal yani 85 derecelerde.

Ben klimayı açında hararetimin artmasını ve klimamın soğutmasını istiyorum. :eek:

Klima kompresörü devreye giriyor. Klimayı açtığımda anlık tüketim bariz şekilde artıyor.

Nedeni ne olabilir?

Salih-18

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Abicim klima gazındandır kontrol ettir..Klima açınca 0.7 olan anlık tüketiminin falan 1.2 falan olması normaldir...Hararet konusunda bi bilgim yok benim arabam hiç 90 üzerine çıkmıyor..

_berkay_

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
klima gazı eksik , kaçak olabilir , polen filtresi tıkalı olabilir

mucipoz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benim de aynı problemim vardı bugün klima Servisi'ne gittim 190 lira bayıldım klima fan müdürü 120 gaz eksilmiş 30 lira tamamlama , 20 lira işçilik , 25 lira filitre ,

mustym35

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Polan filtresinin değiştiği kapak içerisinde Elektronik termostat var onu kontrol et. Termostat arızasında klima devamlı devreye girip çıkar ve isteğin kadar içeriyi soğutamaz. Soketini çıkar direkt bağla düzelirse eğer mekanik termostat alıp sokete bağla termostat ucunuda polen filtresine sok. Tabi bunu denemeden önce gaz ve kompresör ölçümü yaptırabilirsin.

mert_combo

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bu gibi durumlarda polen filtresinin önemi çok büyük. Temiz olmasına özen gesterilmeli. Ama senin sorunun başka olabilir tabiki baktırmakta yarar var

sitelerde

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Cevaplar için teşekkürler arkadaşlar.

Dün şunu farkettim.

Arabayı ilk çalıştırınca ECO düğmesini aktif konuma getirdim. En soğuğa ayarladım.(Dışarıdaki havayı vermeli değil mi? Kalörifer çalışmamalı çünkü en düşük ısıya ayarladım) Araba gölgede eğliydi. Gayet serin bir hava verdi doğal olarak. Tabi klima devreye girmedi ECO'ya bastığım için. Ancak motor ısınmaya başladıktan sonra içeri ılık bir hava gelmeye başladı. ECO'ya basılı da olsa klimada LOW ayarlı iken en azından havayı ısıtmadan dışarıdan aldığı havayı içeri vermesi lazım değil mi? Benim ki gayet ılıktı, yani LOW olmasına rağmen havayı kalörifer radyatöründen geçiriyor araba gibime geldi.

Benim tahminim kalörifer sistemi(radyatör veya havalandırma herneyse) klima çalışırken de devrede olduğundan(YANİ DEVREDEN ÇIKMASI GEREKİRKEN; ÇIKMIYOR) içeri çok soğuk hava vermiyor. Bu yüzden de klima açıkken sıcak havalarda daha önce 90-95 derece olan motor suyu sıcaklığı 80 civalarında seyrediyor.

Böyle bir ihtimal olabilir mi?

Neden kalörifer devreden çıkmaz da klima soğutma konumunda iken de klimanın soğuttuğu havayı yeniden ısıtır? Havalandırma kanalları ile mi ilgili yoksa kalörifer radyatörü ile mi?

Veya başka bir sorun mu?

Son düzenleme:

ern1402

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Klima kıs aylarında kullanılmaya kullanılmaya kompresör ıcersındekı gaz dib e çöker, bu yuzden vakumlatıp yenıden gaz doldurma işlemmı yaptırmanız gerekıyor daha sonralardan sogutur..

sitelerde

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Dediğim gibi sanki kalörifer klima çalıştığında da devreden çıkMIyor. Bu yüzden soğuttuğu havayı yeniden ısıtıyor, ılıtıyor gibime geldi.

Böyle birşey olabilir mi? 2 mesaj yukarıda detaylı sormuştum.