klimadan gelen ses

cago022

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
havaların ısınmasıyla bugün yaklaşık 150 km kadar klima açık yol yaptım. bu esnada klima çalışırken "tır tır... " şeklinde ses gelmeye başladı.fakat bu ses çok az ve sadece sessiz ortmda duyuluyor. daha önce yoktu.gaza basıldığında ise biraz daha değişerek ıslık sesine benziyor. klimayı kapattıktan 1 2 saniye sonra kesiliyor. sadece fan açıkken ses yok. ayrıca soğutmasında da sorun yok.1 ay önce polen filtresi değişti. o neden olabilir mi?
bir diğer sorum da, klimayı kullanıp kapatınca fandan küf kokusu geliyor. eğer klima açık 1000 km gibi aynı gün içinde yol yaparsam bu koku geçici olarak gidiyor.bu nasıl düzeltilebilir?
bu arada klima elektronik.
cevaplayan olursa memnun olurum.iyi günler dilerim...

deluxe

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
küf'e benzer bir koku bendede geliyor ama hiç dert etmedim onu neticede 3-5 saniye sonra kayboluyor ve buz gibi hava gelmeye başlıyor. tır tır şeklinde gelen sesi bilemiyorum ama ıslık sesini genelde turbo çıkarıyor

cago022

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arac benzinli turbo yok.benim?küf kokusu klima kapanınca fandan geliyor.garantide bitti.umarım önemli bir sorun değildir.

EKTOPEL

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hava kanallarının iyice temizlenmesi klimanın bakımının yapılması lazım, bütün kış hareketsiz kalan klimalarda aynı sorunlar görülüyor, o yüzden arada bir kışın klimayı çalıştırmak lazım...

cago022

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hava kanallarının iyice temizlenmesi klimanın bakımının yapılması lazım, bütün kış hareketsiz kalan klimalarda aynı sorunlar görülüyor, o yüzden arada bir kışın klimayı çalıştırmak lazım...
aslında ben ayda bir çalıştırdım ama sorun olmsın diye.
bugün 10 dk kadar denedim ses yoktu.umarım tekrarlamaz.

cdx96

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
gelen küf kokusu normal. aslında küf değil nem kokusu geliyor. klima açık iken klima borularıda soğuk olur ama klimayı kapatıp havalandırmayı açık bırakırsanız havalandırmadan gelen hava klima açıkken gelenden daha sızak olacağı için nem oluşur ve bu nemde koku yapar.
bundan kurtulmanın pek çözümü yoktur. klima kanalları temizlemeye yarayan kimysallar var fakat bir süre sonra gene olur.
siz kullanımda fark yaratabilirsiniz oda şu olur.
diyelim klimayı açtınız evden çıkıp işe gidiyorsunuz işe yaklaşırken 1km kala gibi klimayı kapatın camı açın ve havalandırmayı sonda çalıştırın böylece nem hızlıca dışarı atılır boruda soğuk hava kalmaz ve koku duymazsınız. çünkü aynı şekilde klima açık iken varacağınız yere geldiğinizde arabayı klima ile beraber kapatırsanız soğuk hava borularda kalır ve sıcağın etkisi ile nem oluşur buda hem rutubete hemde küfe sebebiyet verir.

cago022

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
gelen küf kokusu normal. aslında küf değil nem kokusu geliyor. klima açık iken klima borularıda soğuk olur ama klimayı kapatıp havalandırmayı açık bırakırsanız havalandırmadan gelen hava klima açıkken gelenden daha sızak olacağı için nem oluşur ve bu nemde koku yapar.
bundan kurtulmanın pek çözümü yoktur. klima kanalları temizlemeye yarayan kimysallar var fakat bir süre sonra gene olur.
siz kullanımda fark yaratabilirsiniz oda şu olur.
diyelim klimayı açtınız evden çıkıp işe gidiyorsunuz işe yaklaşırken 1km kala gibi klimayı kapatın camı açın ve havalandırmayı sonda çalıştırın böylece nem hızlıca dışarı atılır boruda soğuk hava kalmaz ve koku duymazsınız. çünkü aynı şekilde klima açık iken varacağınız yere geldiğinizde arabayı klima ile beraber kapatırsanız soğuk hava borularda kalır ve sıcağın etkisi ile nem oluşur buda hem rutubete hemde küfe sebebiyet verir.
servise iki defa aynı şikayetle gitmiştim.birisinde polen filtresinden dediler filtreyi temizlediler, diğerinde ise sprey sıktık temizledik dediler.sizin cevabınız daha mantıklı bence.dediklerinizi uygulamak mantıklı.teşekkür ederim...

cdx96

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
dediklerimi yaparsanız kokuyu duymazsınız. sprey ve polen değişimi geçici çözüm. uzun vadede kokunun sebebini ve yok etmenin çözümü bu yöntemdir.

cago022

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bugün klimayı tekrar kullandım.elimden geldiğince anlatmaya çalışayım gelen sesleri.
öncelikle araç rölantideyken klima devreye girince "tık" sesi geliyor ve soğutma başlıyor.hafiften devirde oynama oluyor araç çok az titriyor devreye girerken.sonra klima motoru sanırım çalışmaya başlıyor.hafiften bir de tırlama sesi geliyor. bu sesler müzik kapalı ve sessiz ortamda duyulabiliyor.
bugün oto klima servisine baktırdım usta normal dedi.sadece motorun sağında kalan kayış,(v kayışı sanırım adı) klima devreye girince kasıldıgı için "tık" sesi gelir ilerde zararlı durum oluşabilir yolda kalırsın dedi.fakat çokda önemli değil ses artarsa üzerine eğilmeli dedi.ama ben daha önce bu sesleri duymuyordum. araç daha 20 binde, lpgli ve polen filtresi yeni değşti.lpg yada filtre değişimi buna sebep olabilir mi?
iyi geceler...

Son düzenleme:

cdx96

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
gelen sesler normal. klima devreye girince kompresörün kafasındaki manyetik devreye girip o duyduğunuz tık sesini yapar. daha doğrusu onun tıklaması değil şaklaması gerekir. kırbaç sesi gibi. aynı şekilde klima devreye girdiği zaman devirde doğal olarak bir miktar düşer fakat aracın rölanti ayarlayıcısı müdahele ederek stop etmesini ve satbil kalmasını sağlar.