Klima ve yakit

petro

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
pardon rakamlarda yanlışlık oldu...klimasız 3.4 l --klimalı 3.7 l...

cedoo

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben test e takılı kaldım harbiden o kadar farkediyormu yaw:D... klimasız ortamlarda gezmem artık.

VAKVAK95

Kayıtlı Kullanıcı
42-Konya
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar zaten o kadar bariz ve korkutucu bir rakam fark etse kimse klimalı gezmez.Boşverin zaten öteki tarafta yanacağız :cry:bari gitmeden bu dünyada klimanın tadını çıkartalım :D:D

oguzbaris

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
peki arkadaşlar çok faydalı bilgiler bide klimayi açacağımız en yüksek devir kaç olmalı onun hakkında bilig verebilirmisiniz bence 3000 devir normal gibi geliyor yoksa yüksekmi

yalcinkara

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Herkes birşeyler paylaşmış sorularını sormuş bende birşeyler paylaşmak isterim.
Öncelikle ben klimayı her koşulda açıp kapatıyorum problem yok. Zaten olsaydı otamatik klima diye bir kavram gelişemezdi sanırım. Benim arabada otomatik klima var içerisi ayarladığım dereceye gelince kendisi kapanıp açılıyor benim arabamın devirine bakmıyor. Bazı araçlarda ani hızlanma evrelerinde klima kendisini kapatıyor. Tam güç için.
İkinci konu kesinlikle camlar açıkken klimadan daha fazla yakıt harcıyor denilemez. Videoyu izleyemedim ama yurt dışında bir kaç blim adamı tarafından yapılan bir araştırmayı izlemiştim test şeklinde en azında orada klima daha fazla harcıyordu. Her koşulda.
Üçüncü konu; Normal klimalar %5 ile%10 arasında yakıta etki ediyor. Bu kesin. Bazı araçlarda ki klimalar eneerjisini direk motordan almazlar ki bunun içinde 1.3 dizel astra corsa palio hatta lancer da da elektriklidir. Bu araçlarda %5 civarında..
PETRO arkadaşta farkatmiyor demiş ama dediğim gibi benzinli astra ile dizel astra nın klima teknolojileri aynı değil benim bildiğim bunlar.
Bir arkadaşda klimayı 1 de çalıştırırsak gibi birşey yazmış tam hatırlayamadım şimdi. Eger fan ayarından bahsediyorsa 1 le 5 yada 3 kaç tane varsa bende çok çünkü fan ayarı. klima derecesi değilse hiç birşey değişmez fan ayarı 1 de de klima aynı sogutuyor(içeriyi sogutma şeklinden bahsetmiyorum) 5 de de otomatik klimada değişir yalnız. istenilen dereceye daha çabuk ulaşacağı için.

Son düzenleme:

turank

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
camlar açık daha çok yakar anlayışı için bir test yapılmıştı. TV de izledim discovery channel galiba. 2 adet aynı model araca aynı miktarda benzin atıp aynı yolda ilerliyorlar.
ring yapacak sekilde atıyorum biri 300 m onde diğeri arkada surekli donuyorlar. klima açık olanın benzini bitip kenara çektiğinde camı açık olan arac tur atmaya devam ediyordu.

mcyt

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
evet yüksek devirde çalıştırılmamalı. biz bilmiyorduk çalıştırdık,motoru kilitledi.tamirde olmuyormuş galiba.değişmesi gerekiyor.oda çok para.rölentide çalıştırmak en sağlıklısıymış.

ALYhsan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
anaaaa :) valla ben çatır çutur kullanıyordum, öğrendiğim iyi oldu :D.. teşekkürler

ilkem07

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kılima iş değil birkere arabanın performansı yerlerde sürünüyor açınca , insanı gıcık ediyor , benmi kullanmayı bilmiyorum hep hasta oluyorum .