Klima Soğutma-Sıcak Üfleme-Astra G

boramert

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba,

Aracım klima kapalı iken ve hareket halindeyken hafif hafif sıcak üflüyor. Fan kapalı iken soğutma ayarını (manuel) en soğukta bırakıyorum. İçeri hava gelmesi belki normal olabilir de, sıcak hava gelmesi normal midir?

Hal böyle olunca arabayı durdurup acaba ne oluyor diye hararet göstergesine falan baktım 15-20 dk trafikte kullandıktan sonra 90 civarı ve üzerindeydi. Çok yüksek değil sanırım ama kaporta da hayli sıcak geldi o kadar kısa süreli kullanım için.

Neyse, bu sıcak üfleme olayına ve sıcaklığa aklım takıldı ve motoru çalıştrıp klimayı açtım, AC'ye bastım, bekledim bekledim soğutmuyor. Geçenlerde de soğutmamıştı meret havanın sıcaklığına vermiştim. Acaba sorun sadece klima ile mi ilgili, yoksa komple soğutma siteminde bir problem var da o da klimayı mı etkiliyor ve soğutmuyor.

2004 Astra G

Any1sT0pMe

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kalorifer kısmını maviye alıp klimayı açtığınızda klima devreye giriyor ve soğuk üflemiyor sanırım klima tuşuna bastığınızda ışığı yanıyormu klima devreye giriyor mu ? Ama bide diyorsunuzki soğukta yani mavide olunca kalorifer kısmı genede sıcak geliyor diyorsunuz bence o kalorifer çevirmesi bozuk yada klapesi bozuktur tahminimce.

rubi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
klima devrede olmayınca haliyle normal sıcaklığı verecek ama klima açınca soğutmaması ilginç o zaman klima gazında sorun olabilir.

MOKIA

Başkan
Bilgi Girilmemiş
www.iststatus.com
Bu scaklarda soğuga alsan da klima açık değilken hava scak üfler. Ona hava serinken bakman gerek. Mesela gece motor 90C ısınmışken klimayı açmadan havalandırma mavide iken sadece fanını aç bak. gelen havada sıcaklık varmı..? Eger varsa sıcak soğuk hava kalpesi tam kapatmıyodur. Ama senin sorununun bu olduğunu sanmıyorum.
Klima gazın azalmış olabilir.
Kompresör devreye giriyormu bakmak için.
Aracı çalıştır.
motor kaputunu aç
Klima kompresörünün V kayışına baglı kasnagına bak.
Kasnak V kayışı ile dönerken Uç kısmı sabit kalır dönmez.
Klimayı devreye aldığında uç kısımı kasnaga yapışarak kompresör devreye girer.
Kompresörün devreye giriyormu kontrol et.
yada biri içerden klima butonuna bassın sen kontrol et. basınca bi anlık çekip brakıyor ise sistemdeki gaz basıncı düşüktür.

bektas_butun

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bence soğuk ayara yani mavi bölgeye alıyor ama arkada vana kapatmıyor herhalde. adını tam bilmiyorum...
benim araçta ayarı mavi bölgeye alınca kısa süreli bi motor çalışma sesi geliyor. yani sıcak vanasını kapatıyor. sizde bu işlem yapılmıyo olabilir.