Katalizör dolu mu boş mu?

batatay

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Herkese selamlar iyi haftasonları

Dün 2.konum sensördeki dalgalanma sebebiyle egzoscuya götürdüm aracı. Dinleyerek dediki senin katalizör boş. Sonra motor ustama gittim dedim böyle böyle. Kendi tanıdık egzoscusuna gönderdi. O da dedi %50-%50 duruyo sese göre. Açıp bakmak lazım dedi. Zamanım yoktu dedim sonra gelirim. Bu arada fiyat aldim boş ise euro 5 katalizör iscilik dahil 1500 tl dedi. Motor ustama gittim dedim bu da boyle diyor. Dur bakalım 1.konum oksijen sensörünü açıp bakalım. Boşsa petek görmeyiz ama doluysa görünür dedi. Söktü baktık hakikaten petekler var. Dedi ki boş katalizör bağırır böyle ses yapmaz. Bana orda katalizör içi bos cruze dinletti ve araba bağırıyo resmen. Bir soru yok kullan kafana takma dedi.
Simdi benim kafama takılan ise araca durduğu yerde gaz verince hafif bir tiz katalizör yada ona benzer bir ses geliyor ama az bir ses var. Bu ses neden olabilir? Söktürüp baktirsam mi gercekten? Katalizör iç kısımda catlama vs vardır belki dedi egzoscu. Yada boyle binsem mi? Başkası olsa dert etmez bu sesi de fark etmez ama insan arabasına karşı kıl ve hassas olunca en küçük sese bile dikkat kesiliyor.
Bir de kısa bir yokuş çıksam bile hemen fan açıyor araba bu normal mi? Hararet hep 90 da. Hiç altına indigini görmedim. 1.6 atmosferik 115 bg kullananlarda da böyle mi bu durum? Arabam 2017 model ve daha 17500 km de. Bu zaman kadar hep yetkili servis bakımlı imiş. Kayıtları da elimde.

Biraz uzun oldu kusura bakmayın.

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Katalizör konusunda yorum yapamıyacağım hararet konusunda hepimizin araçlarında sabit 90'da durur. Yükselirse veya uzun yolda vs düşerse sorun var demektir...

• Beğen
Tepkiler: Kaan.

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
Şimdi katalizör boş ise çok cruze değil opelde 1.6 lar da evet hafif alt devirlerde bir tiz ses ve dikkatli dinlenince patırtı duyulur ben bu konuda paylaşım yapacağım aracın hararetinide düşürdüğünü gördüm biraz takipteyim üstad forumda bir kişi olsa karşılaştır diyicem komple manifoldu sökülmesine gerek te yok alt kısımdan görünür petek üst kısımdan görünürse tahmin edilir ama birde alt kısımdan bakıp kırık çatlak yoksa netleştirmek lazım katalizör arızası olan 1.4 var diye gelen araç oldu baktım kat arızası yoktu örnek yani hem alt kısımdan hem üst kısımdan bakıp netleştirmek lazım temiz ise üstad hem alt sensor hem üst sensor bir temizler bak bakalım ne olucak

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
Denk gelirsem soracağım bende 1.6 olana üstad yada internette araştırayım biraz

batatay

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Çok tesekkur ederim.

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
Üstad internete baktımda uzun yol 100 km 5.5 6 civarları genelde

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et

batatay

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Benim sorunum kısa mesafe kullanmak. Istanbul da 8.2 yi görsem ben lpg taktirmayı düşünmem. Tem de E5 de falan yakışı az ama kısa mesafe gittigim icin hep yakıtım düşmüyor. Bu katalizörden gelen hafif ses de yakıtla ilgili bir sorun mu yada fazla yaktırır mı bilmiyorum. Galiba ilk fırsatta egsoscuya gidip baktıracagım ki kafam rahat olsun.

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
Benim sorunum kısa mesafe kullanmak. Istanbul da 8.2 yi görsem ben lpg taktirmayı düşünmem. Tem de E5 de falan yakışı az ama kısa mesafe gittigim icin hep yakıtım düşmüyor. Bu katalizörden gelen hafif ses de yakıtla ilgili bir sorun mu yada fazla yaktırır mı bilmiyorum. Galiba ilk fırsatta egsoscuya gidip baktıracagım ki kafam rahat olsun.
Bir baktır üstad kafan rahat etsin cok kurcalatma aracını ama elinde olan birisiyle iletişim kursan forumdan 1 2 km kullanıp stop ediyorsan yakıt fazla olma ihtimali var motor bile tam ısınmaz çünkü buda yaktırır yada sabahları ilk marşta soğuk motorda durağan halde 3 4 dakika beklicen deniceksin fark edicekmi

batatay

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Bir baktır üstad kafan rahat etsin cok kurcalatma aracını ama elinde olan birisiyle iletişim kursan forumdan 1 2 km kullanıp stop ediyorsan yakıt fazla olma ihtimali var motor bile tam ısınmaz çünkü buda yaktırır yada sabahları ilk marşta soğuk motorda durağan halde 3 4 dakika beklicen deniceksin fark edicekmi

Merhaba tekrar
Bugun katalizör söküldü araç altından bende baktım. Katalizor tertemiz ve boş degil. Ses icin motor ustana git dedi egzoscu. Manifolttan olabilir ama az bi ses var zaten. Gittim ustaya dedim boyle boyle. Sesin geldiği devirde gaz verip dinlettim. Dedi bu kelebek açılıp kapandıkca gelen ses hava giris çıkışı bisey yok sorun etme dedi. 2.sensördeki 0.75 bandındaki git gel voltaj degeri harici bir sorun yok ve bu da sorun degil cok kucuk bir sapma bu dedi. Sonuç olarak o çıkan ses harici bir sorun yok ve o da ariza degilmis. Sensörü de dert etmiyorum artık bu kadar kıl olmak başa bela valla. 😂

• Beğen
Tepkiler: omeroz ve Kaan.