kar lastiği diye birşey yok !

btlufk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kar lastiği diye birşey olmadigini kış lastiği oldugunu biliyormuydunuz ? Bazi arkadaslar yazmış konularda sık gördüm mesela diyorlarki ben bursadayim canakkaldeyim vs vs buraya kar yılda 3 defa kar anca yagar bunun icin polisler kar lastigi zorunluluğu koşuyorlar 3 gün icin parami vereceğim diyorlar ama cok yanlış .Çünkü ;

Kış lastiği 7 derecenin altina kar olsun olmasin takilmasi gerekir. Yazlık lastikler 7 derecenin altında sertlestigi icin yola yapisma konumu azalır ve kayar. Kış lastiği ise 7 derecenin altinndaki soguklarda yumsak kalmasi icin tasarlanmistir. Yani kış mevsiminde kar olsun olmasin kış lastiği takilmalidir. Araştırma yapabilirsiniz kar olmadan 7 derecenin altindaki soguklarda kış lastiği nin yaz lastiği ne göre fren (durma) mesafesi çok daha kısa dir.

Not: yazin kış lastiği kullanılamaz .yazin yaz lasriginin kış lastiği ne gore durma fren mesafesi 100 km/h da 3 metre 50 cm daha erken durduguda ölçülmüştur. 3 metre 50 cm de cok hayat kurtarir.

Son not: yaz ın yaz, kışın (kar yagsin yagmasin) kış lastiği kullanin ailenizin kendinizin sağlığı 300 500 lira icin tehlikeye atmaya degmez.. saygilar sevgiler

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Üçü beşi bilmem televizyonlar da gördük görmeye devam ediyoruz... gerekmedikçe kendi araçlarının kullanması gereken kişiler hala inat içinde araçları ile trafiğe çıkmak için inat ediyorlar. Hem yolda ilerleyemiyorlar hemde araçlarının ırzına geçmeye devam ediyorlar...

Oysa sadece bir hafta toplu taşıma araçlarını kullansalar ne mallarına ne canlarına zarar gelmeyecek. Ama yokkkk bey efendilerin yada hanım efendilerin rahatları kaçar....

Hadi rahatınıza düşkünsünüz diyelim o zaman binin bir taksiye onunla gidin...

Hiç kusura bakmasınlar ama bazı insanlar kendileri kaşındıkları için yollar da rezil olmaya hak ediyorlar....

bacadir68

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aslında kar lastiği diye birşey vardır ama standart piyasada bulamazsınız.

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

nightknight

Kayıtlı Kullanıcı
28-Giresun
Siteyi ziyaret et
Kış lastiğinin Kasım-Nisan ayları arasında kullanılması yerinde olur.

Flea_

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kar lastiği vardır, taban boyutu normal lastiğe göre çok daha incedir ve tabanında metal dişler vardır karı tutması için. İskandinav ülkelerinde çok kolaylıkla bulunabilmektedir ancak ülkemizde sanmıyorum...

omero72

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bursa'da bilhassa Uludağ'a gidip gelen taksilerde kar lastiği oluyor ve ek metal sesi ile kendini belli ediyor.

Ancak kış lastiği araç dikkatli ve gaza fazla dokunulmadığı sürece kar üstünde de yolu iyi tutuyor. Cunku 7 derece altında da yumuşak ve ekstra kanallı.

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
Kar sorun değil aslen ben takılmıyorum kar-kış lastiğine. Buzlanma, buz sıkıntı. Kar lastiği denilen çivili lastik gerek. Kar olunca don da oluyor, sorun burada. Yoksa karsız daha çok kaza oluyor geceleri, özellikle köprü ve viyadüklerde.

selo06

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sanılanın aksine kar lastiği yada çivili lastik zor bulunan birşey değil,2006 yılında çivili lastik almıştık 2 tane hala kullanıyoruz,ilk önce 95 mercedeste kullanmaya başladık,sonra vectrada kullandık,bu senede astra da kullanıyorum,artık son sezonu gibi :) Performansı kış lastiğine göre %40 daha fazla ( tabi karlı ve buzlu zeminde )
Ayrıca sanılanın aksine kuru veya ıslak zeminde frenajda kayma yok,sadece sert dönüşlerde hafif kayma yapabiliyor.Ses Ugultu hiç bi aracımda yaşamadım fakat astrada ugultu yaptı,ya çiviler oynama yapıyor malum kaç kış geçirdi,yada rulmandan şüpheleniyorum.Yakıta tabi biraz etkisi var,+ 0,20krs olarak hesapladım :)
Yinede kış mevsiminde arkadaslarında dediği gibi kar olmasada mevsime uygun lastik kendi can güvenliğimiz ve başkasının can mal güvenliği için oldukça önemli ;)

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Ağzınızla kuş tutun buzda çivili lastik harici lastik bir halt yemez... ağalar... boşuna uğraşmayın... ülkemizde satılan lastiklerinde Alp dağlarında iş yapacağını unutmayın sadece işiniz acil değil ise paşa paşa toplu taşıma araçlarına binin eliniz var ayağınız var kafanız da ağrımasın keseniz de....

butterfly_effect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kavram karmaşası var doğru. Ama başlık da yanıltıcı olmuş.

Kar lastiği ve kış lastiği aynı şey değil, yalnız kar lastiği diye birşey vardır. Zeminde sürekli buz tabakası ve üzerinde kar olan ülkelerde kullanılır. Üzerinde tutunmayı artırmak için çivi girişleri bulunur ve buraya hava tabancalarıyla çivi çakılır. Buzda zincirden daha iyi sonuç verdiği söylenir. Yalnız asfaltta kullanılmamalı. Hem tutunma kaybı yaşatır, hem de yasaktır asfalta zarar verdiği için.

Bazı kış lastikleri de çivi takmaya izin verir. Bendeki SottoZero'larda var mesela. Yalnız şehir içinde kullanmak için uygun değil, asfalta çıktığınızda avantajı biter.

Fakat bir de kış lastiği var diye Ken Block'a bağlamaya çalışanlar oluyor. Kış lastiğinin karda tutunması daha iyidir ama kayma tehlikesi halen vardır. Bunu kaza yapmadan veya başkalarına zarar vermeden farkedebilse keşke bu bilinçsiz kişiler.