Kalorifer motoru arızası mı?

gökhan

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
98 Vectra aracımın digital klima problemlerim devam ediyor.Daha önce klima yönlendirme arızasını buradaki arkadaşların yönlendirmeleriyle halletmiştim.Şimdi yeni bir arıza peydah oldu?Kaloriferi açıyorum fan hız seviyesi sorunsuz çalışıyor.Yönlendirmeler ve hava sirkülasyon motoru sorunsuz çalışıyor.Klimayı açtığımda komprosör de devreye giriyor.Ne var ki fan çalışmıyor.Yani hiç bir şekilde üflemiyor.Ne klima modunda ne de kalorifer de üflemiyor.Sorun kalorifer motorundan mı yoksa digital kontrol panelinden olduğunu nasıl anlarım.Kalorifer motoru ulaşılması oldukça zor bir yerde torpidonun içinde.Motoro direkt elektrik verip çalışıp çalışmadığını kontrol etmek istiyorum.Bunu nasıl yaparım?Ya da kontrol panelinde ki hangi kablolar motora gidiyor elinde şeması olan var mı?

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
Üflememe sorunu kontrol unitesinde oluyor genelde. Sürücü tarafı sol aşağıda bulunur. Alüminyum bir kutudur, beyin gibi, valeo marka. Kendisi yada soketi arıza yapar.

gökhan

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Emre o parçanın resmi varmı acaba.Ben sigorta kutusundaki bütün sigortaları söktüm taktım.Fakat röleleri ve diğerlerini ölçerek kontrol etme imkanım yok.Biraz araştırma yaptım da kalorifer rezistansından da olabilir mi?Bu rezistans nerededir?Nasıl sökülür?Yarın vaktim olursa eğer ikisi ne de bakmak istiyorum.

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
Emre o parçanın resmi varmı acaba.Ben sigorta kutusundaki bütün sigortaları söktüm taktım.Fakat röleleri ve diğerlerini ölçerek kontrol etme imkanım yok.Biraz araştırma yaptım da kalorifer rezistansından da olabilir mi?Bu rezistans nerededir?Nasıl sökülür?Yarın vaktim olursa eğer ikisi ne de bakmak istiyorum.

dediğim parça, sigorta kutusunun altından ulaşacaksın. Dikdörtgen alüminyum bir parça nette bakiyim resmine, üstünde 2 yuvarlak çıkıntısı olacaktı.

---------- Yeni Mesaj eklenme zamanı: 22:46 ---------- Önceki Mesaj zamanı: 22:36 ----------

buldum
mBwxXiisz3XILc59mFokPwg.jpg

---------- Yeni Mesaj eklenme zamanı: 22:47 ---------- Önceki Mesaj zamanı: 22:46 ----------

$_35.JPG

---------- Yeni Mesaj eklenme zamanı: 22:50 ---------- Önceki Mesaj zamanı: 22:47 ----------

Geçen gün 150 liraya sattım. Çıkmacı 250 lira istemiş. Soketin içindeki tırnaklara bak eriyebiliyor. Sök, tak düzelebilir de, gevşediyse.

gökhan

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Alakan için teşekkürler.Yarın bu parçayı kontrol edeceğim.Bir de kalorifer rezistansı nerededir.O nu da bir kontrol etmek istiyorum.

delikanlim9294

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aynı sorun bende vardı kalorifer motorundan çıktı.iyi bi elektrikçi halledebilir hocam

gökhan

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Elektrikçiler torpido sökme meraklısı.Ne zaman gitsem torpido sökülecek diyorlar.Belkide bana öyle denk geldi.Elektrikçilere teslim olmadan önce kendim kontroller yapmak istiyorum.Emre nin dediği parçayı kontrol edeceğim.Bir de kalorifer rezistansını kontrol edeceğim ama nerede olduğunu bilmiyorum.Daha önce rezistans sökmüş takmış yada nerede oluğunu bilen arkadaşlar yardımcı olabilir mi?Araç Vectra b.

gökhan

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Yolcu tarafındaki kapaklı torpido gözünü sökerek ulaşabilir miyim kalorifer rezistansına?

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
Elektrikçiler torpido sökme meraklısı.Ne zaman gitsem torpido sökülecek diyorlar.Belkide bana öyle denk geldi.Elektrikçilere teslim olmadan önce kendim kontroller yapmak istiyorum.Emre nin dediği parçayı kontrol edeceğim.Bir de kalorifer rezistansını kontrol edeceğim ama nerede olduğunu bilmiyorum.Daha önce rezistans sökmüş takmış yada nerede oluğunu bilen arkadaşlar yardımcı olabilir mi?Araç Vectra b.

Aynı parçalar dostum. Eğil sürücü tarafına, sigorta panelinin altından göreceksin. üflemiyor ise, %99 o parçadır, tecrübe ile sabit. Fan motorunu o parça yöneltir, az mı çok mu vs. dönsün diye. Fan motorunu sürer yani.

Zaten fan motorunda bir arıza, yüksek akım çekme, sıkışıklık vs de oluyor ise, bu parça yanıyor. Ama bakınca bozuk olup olamayacağını bilemezsin, birinden denemen lazım. Soketinde yanıklık vs. yoksa eğer.

Çıkmacı 1 hafta önce 250tl istemiş birinden, elimde vardı 150 liraya verdim.

loweangel

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
abi bu linkte vectra b nin kalerifer motorunu sökülüşünü detaylı olarak gösteriyor ben cumartesi kendim söküp yağladım motoru o kadar zor bir şey değil birde trpido sökmeye gerek yok sökülcek diyen ustadanda uzak dur bence
http://www.youtube.com/watch?v=i-3jhDvNaFY