Jant ölçüleri için yardım lütfen..

Barthes

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar Opel Corsa 1.7 DTI aracıma jant ve lastik almak istiyorum, oz marka jant alacağım ama performansı düşürmemesi için kaç inch jant almalıyım ve lastik ebatları nasıl olmalı? Benim gönlümden geçen 16 inch ama olmaz heralde? İlginize şimdiden teşekkürler.

Barthes

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar bu işten anlayan yokmu ya kimseler cevap yazmamış ta..

Skysea

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kardeş, bence 15 inch ten büyük almamalısın, ciddi çekiş gücü kaybı yaşarsın, son hızın artacaktır ama aracında turbo olduğu için 3000d/dk ya yükselmen gecikecek ve turbo devreye girene kadar aracın çekiş gücü düşecektir. Bence 15 inch senin icin en uygun jant. Lastiğe gelincede Falken marka ZE512 205 50 R15 veya 195 55 R15 lastik kullanmanı tavsiye ederim.

mafia

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
15 den büyük alma, Skysea kardeşim doğru söylemiş, jantın marka modelini, lastiğin ebadını da zevkine göre uydur.

skyeye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Jant olarak OZ Superlaggera ve Enkei Racer'lar (benim arabanın sayfasına bakarsan Enkei orada var http://www.opelim.net/forums/showthr...?t=1117&page=6 ) çok hafif olduğundan arabanı yormaz.Yanlız ofseti dar olmalı, yoksa yanaktan çamurluğa sürtüyo. Jant 16" , lastik de 195/45/R16 olursa ideali... Eğer jantı 15" alacaksan orjinal lastik ölçüsü 185/55/R15'tir.

otto

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
jant çapı hesap modülü

aşağıda verdiğim linkte şu an kullanmakta olduğumuz jant ve lastiğin ölçüleri ile kullanmak istediğimiz jant ve lastiğin dış çaplarını hesaplayan bi program var kullanmak istediğiniz jantın ve lastiğin ölçülerini girerek size ne kaybettireceğini görebilirsiniz:good:

http://www.esdogan.com/hesaplama.htm

getrag84

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
otto' Alıntı:
aşağıda verdiğim linkte şu an kullanmakta olduğumuz jant ve lastiğin ölçüleri ile kullanmak istediğimiz jant ve lastiğin dış çaplarını hesaplayan bi program var kullanmak istediğiniz jantın ve lastiğin ölçülerini girerek size ne kaybettireceğini görebilirsiniz:good:

http://www.esdogan.com/hesaplama.htm
bu şekılde yapılan karşılaştırma pek doğruyu yansıtmıyor.
bunun gerçek hesabı:
lastik genişliği x yanak ölçüsü x 2 + jant çapı = lastik çapı

örn:205 65 15 lastik için
205 mm
%65
15 inç
20.5cm x .65 x 2 +(15 x 2.54) = 64.75cm

bu lastik çapını değiştirmeden (genişliği de çok abartmadan )diğer verileri
hesaplayabilirsin.:good:
185 60 15 yerine
16 inç bir jant için 195 50 16 ölçüsünde bir lastik uygundur.
jant genişliği de 7 inç .

Barthes

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar ilgilerinize ve paylaştığınız değerli önerileriniz için teşekkür ederim aranızda olmaktan onur duydum...