İzmir şehir içi LPG ölcümüm.

alpmurat

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.facebook.com
12 Haziran ~ 16 Haziran arası İzmir de bulundum bu süreçte İzmirde LPG'yi doldurdum 32.90lt gaz aldı. Maşallah LPG'nin birim fiyatı 1.95TL olunca birden İzmirli arkadaşlara acıdım :) Aydında 1.71TL,
İzmirmi Aliağaya yakın Aydınmı anlayamadım :)
Hafta boyunca Güzergahım
Karşıyaka ~ Güzelyalı
Güzelyalı ~ Karşıyaka

Güzergahı görmek için tıklayın

33lt x 1.95 = 63,35TL
yapılan km 427.6km (Klima 2. seviyede + hava sirkilasyonu açık)

(33ltx100km)/427.6km = 7.71lt (100km'de 7.71lt)
7.71lt x 1.95 = 15TL eder... (100km'de 15TL)
ben Aydında LPG yi 1.71 alıyorum :) Aydına göre 13TL yaktı :p

Şaka bir yana daha önceki yazılarımda da söylemiştim benim İzmirde şehir içi yakıt sarfiyatım çok azalıyor. Aydında çok fazla dur kalk yaparken (Aydında 380km yapmıştım şehir içi) İzmirde Karşıyaka ~ Güzelyalı arası gündüzleri hiç 3 vitesden aşağı düşmedim. Akşamları 4den aşağı düşmedim. Aydında 3den yukarı çıkamıyoruz. Yollar otoban gibi maşşallah 60 Yeşil dalga var. Mesai saatlerini bildiğim için 30 dk önce yola çıkıyordum yollar bomboş. Daha ne olsun. Hava çok sıcaktı klimasız gezmenin imkanı yoktu :)

15062010433.jpg

Son düzenleme:

tank.er

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
gündüzleri hiç 3 vitesden aşağı düşmedim. Akşamları 4den aşağı düşmedim. Aydında 3den yukarı çıkamıyoruz.

ya dostum tamam cok güzel değerlerde şu şehir içi olayını kaldır bence böyle şehir içi olmaz;)
vitesi 3'ten aşağı düşülmeyen yola biz burada otoban deriz be gel sen akşam vakti istanbulda merter trafiğine bi çık ta bakıyım 2. vitese atabiliyomusun ,yada bir köprü trafiğine gir de 1.viteste yarım saat gitmek nasıl oluyor 200 mt. yeri gitmek .
onun için bir kere daha anladım senin verdiğin değerler şehirlerarası .ortalama değerler herkesin aşağı yukarı birdir şehir içi gel bakıyım benim misafirim ol istanbulda 10 lt.den az yakabilecekmisin göreyim seni ;)
onun için vazgeçin şu şehir içi olayından herkesin şehri ayrı oke.

alpmurat

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.facebook.com
gündüzleri hiç 3 vitesden aşağı düşmedim. Akşamları 4den aşağı düşmedim. Aydında 3den yukarı çıkamıyoruz.

ya dostum tamam cok güzel değerlerde şu şehir içi olayını kaldır bence böyle şehir içi olmaz;)
vitesi 3'ten aşağı düşülmeyen yola biz burada otoban deriz be gel sen akşam vakti istanbulda merter trafiğine bi çık ta bakıyım 2. vitese atabiliyomusun ,yada bir köprü trafiğine gir de 1.viteste yarım saat gitmek nasıl oluyor 200 mt. yeri gitmek .
onun için bir kere daha anladım senin verdiğin değerler şehirlerarası .ortalama değerler herkesin aşağı yukarı birdir şehir içi gel bakıyım benim misafirim ol istanbulda 10 lt.den az yakabilecekmisin göreyim seni ;)
onun için vazgeçin şu şehir içi olayından herkesin şehri ayrı oke.

Neden şehir içi yol işte İzmir içinde araba sürdük. Dostum esas olan ne biliyormusun?
Az önce kuzenle konuşuyorduk İzmirde onun yanında kalıyorum. O bana diyorki sen nasıl o kadar vites düşürmeden çıkıyorsun yola ben 20 senedir İzmirdeyim, Cevap çok basit. Bu trafiğin sıkışacağı saat belli. 30 dk erken çık adamı uyandırıyorum saat 07:00 daha 30 dk var. erken uyandırdın diyor. Ulan hayatında bir kerede işe 30dk erken git dimi :) farkında değilki 30 dk erken gitse o trafiğe yakalanmayacak veya işten biraz geç çık :) Eğer ben erken çıkmasam Basmane ile konak arası bende dur kalk yapacağım. Türk aklı mesai 09:00 ise 09:00da anca iş yerinin yakınlarında olmayı tercih ettiği için. Trafik sıkışır tabikii de.
Benim çıktığım saate yol bomboş 15dk sonra kuzeni arıyorum neredesin diye. Altın yola ek şerit açmışlar yavaş yavaş gidiyorum diyor (Altın yol 4 şeritli, şerit yetmemiş 1 şeritte dönüş yolunda veriyorlar).
Bir gün istanbula gelip orada da test etmemek isterim tabikide fakat önce iş çıkış saatlerini öğrenemem lazım :)

Not: 1. vites ile 5. vites arasında gitmek arasında fark nedir??? 1 viteste araba çok yakar diye bir mevzumu var? İlk önce arabanızı iyi tanıyalım benim aracım 2000 devirde 1, 2, 3, 4, 5de olsa az yakar. gaza abanmadığım sürece. Sizi az çok anlayabiliyorum çünkü İstanbullular durmadan dur şunu önüne geçeyim dur şuradan burnumu sokayım derdindeler. Hali ile gaza yüklen gazdan geç ayağını durumun tabikide her araç çok yakar.

Son düzenleme:

Volkan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.raksotek.com
Hocam bu ölçümü 1 hafta kadar Şemikler civarında yap derim. :)

Önceden 3 tren geçidinin (Demirköprü, Yalı ve Şemikler) olduğu yola yayılan trafik hafif raylı sistem inşaatı nedeniyle tek yola düştü. Bütün trafik tek yola akmaya başladı. Bazı zamanlar 500 m. bazı zamanlar 1 km. kadar dur-kalk gidiyoruz.

Senin dediğin gibi iş gidiş-geliş saatlerinin de bir önemi yok.

cance

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Not: 1. vites ile 5. vites arasında gitmek arasında fark nedir??? 1 viteste araba çok yakar diye bir mevzumu var? İlk önce arabanızı iyi tanıyalım benim aracım 2000 devirde 1, 2, 3, 4, 5de olsa az yakar. gaza abanmadığım sürece. Sizi az çok anlayabiliyorum çünkü İstanbullular durmadan dur şunu önüne geçeyim dur şuradan burnumu sokayım derdindeler. Hali ile gaza yüklen gazdan geç ayağını durumun tabikide her araç çok yakar.

bak burada haksızsın biraz... 5.vitesde sabit 2000 devirde git birde 1.-2. vitesde sabit 2000 devirde git yol bilgisayarından anlık yakıt tüketime bak arada inanılmaz bir fark görürsün...
yakıt değerlerinde çok güzel sanırım çok sakin kullanıyorsun arabayı... Maşallah diyelim ;)

tank.er

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Neden şehir içi yol işte İzmir içinde araba sürdük. Dostum esas olan ne biliyormusun?
Az önce kuzenle konuşuyorduk İzmirde onun yanında kalıyorum. O bana diyorki sen nasıl o kadar vites düşürmeden çıkıyorsun yola ben 20 senedir İzmirdeyim, Cevap çok basit. Bu trafiğin sıkışacağı saat belli. 30 dk erken çık adamı uyandırıyorum saat 07:00 daha 30 dk var. erken uyandırdın diyor. Ulan hayatında bir kerede işe 30dk erken git dimi :) farkında değilki 30 dk erken gitse o trafiğe yakalanmayacak veya işten biraz geç çık :) Eğer ben erken çıkmasam Basmane ile konak arası bende dur kalk yapacağım. Türk aklı mesai 09:00 ise 09:00da anca iş yerinin yakınlarında olmayı tercih ettiği için. Trafik sıkışır tabikii de.
Benim çıktığım saate yol bomboş 15dk sonra kuzeni arıyorum neredesin diye. Altın yola ek şerit açmışlar yavaş yavaş gidiyorum diyor (Altın yol 4 şeritli, şerit yetmemiş 1 şeritte dönüş yolunda veriyorlar).
Bir gün istanbula gelip orada da test etmemek isterim tabikide fakat önce iş çıkış saatlerini öğrenemem lazım :)

Dostum biraderim şu yazdıklarının üstüne benim yazmamın bir anlamı yok aslında da neyse .
Ben sana şehir içi yol değil demedim ki gel burada da İzmitten bir gireyim taa Tekirdağ girişine kadar 200-250 km yol eder İstanbul il sınırları içi yani şehir içi .saatede bakarım boş bir zamanında girerim otobana ohh git babam git yakarım 140 krş.
Bir kere senin 3.ve 4. vitesten aşağı düşmüyorum dediğin yola şehir içi denmez demedim ben şehir içi trafiği denmez dedim anlatabildim mi?
senin o yaptığın hesap İstanbul trafiğinde tutmaz bir kere öyle bir hesap yapma şansın yok,yok saate bakıyım boş olsun falan diye bir lüksün olması ihtimali çok zor.Hee biraz ayıp olacak ama ben SALAK mıyım da yoğun trafiğe çıkayım ben değil bunu hiç bir salak istemez devir hesap devri malum.Ki sen daha bekarsın evlen bakalım nasıl hesap yapacaksın benim gibi 2 de çocuk olsun da bakalım girmek istermisin trafiğe.
Ya inan bunu nasıl yazıyorsun anlamış değilim:
1.vitesle 5. vites arasında gitmenin arasında fark yok mu ?
Hesabın kuvvetli anladığım kadarıyla şimdi onun hesabını yapmayayım benim yerime sen yapıver buraya yazarsın .1 saat 10 km/h hızla 2000 devirle git birde 1 saat 5.vitesle 2000 devir hızla git ne olacak.kaç km yol gidersin ne yakarsın yani komik bir durum .
Bir de her İstanbul'luyu bir kefeye koyma bence senin dediğin o sürüş tarzını ben bırakalı çookk seneler oldu ama isteyene uygularız orası ayrı.Yok onun önüne burnumuzu sokalım,yok gaza basalım yok öyle birşey senin anladığın şehir içi trafik buysa yanılıyorsun sevgili kardeşim.Sen tabiiki de şehir içinde gittin buna itirazımız yok ama şehiriçi trafiğinde gitmedin bunu anla diye bu kadar uzun yazdım çünkü mantığımız farklı gibi geldi seninle nedense.
Şehir içi trafiği demek benim mantığıma göre;dur kalk yapılan trafik demek,ışıklarda beklenen trafik demek,sıkışık trafik demek....
DN:Son cumartesi günü gittiğim yol Güneşli-Üsküdar Bağlarbaşı=35 km .lik bir yol normalde 1/2 saatte gidilecek bir yol akşam vakti çıktım ki senin dediğin gibi boş olsun ama nerde yarısına kadar yol boş sonra ne olduysa bir şişti trfik ne kadar da gittim bu yolu bil bakalım ?tam 3 saatte .
bu yolu 1. vitesle 2000 devirde gittik say bir de 5.vitesle 2000 devirle gitsek ne olur ?

Son düzenleme:

turank

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yalovaya 1 saat 140-180 km arası surdum. 22 kuruş yaktı nasıldır? benim yakıt normaldede sorunlu idi. bujileri değiştim araba atikliği ile kendini belli etti. şehir içi testi henuz bitiremedim arabada hala gaz var. ama şehir arası 140-180 arası hızla km de 22 kurus nasıl merak ettim.

alpmurat

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.facebook.com
Bir de her İstanbul'luyu bir kefeye koyma bence senin dediğin o sürüş tarzını ben bırakalı çookk seneler oldu ama isteyene uygularız orası ayrı.Yok onun önüne burnumuzu sokalım,yok gaza basalım yok öyle birşey senin anladığın şehir içi trafik buysa yanılıyorsun sevgili kardeşim.

Dostum ben bunu senin için yazmıyorum karşıdaki insanlar için yazıyorum. YAni sen normal şeridinden giderken bir bakıyorsun cart diye biri burunu sokuyor veya yanından cart diye şeridine giriyor o esnada tabikide frene basıyorsun ve frende herkesin bildiğin gibi yakıt sarfiyatı demek. İstanbulda araç sürmedim değil. Tabikide sürüdüm istanbulun en sevdiğim yönü tabelaları gercekten açıklayıcı Belki ben belli başlı yerlere gittim bana öyle denk geldi. Fakat Şunuda eklemeliyim ki istanbul sürücü 2 ye ayrılıyor ya çok centilmen yada çok kaba ikisinin ortası yok :) Ben genelde -ki yabancı plaka olduğum için yol verenler çok oldu. O zamanlar Paliom vardı. Palio doğası gereği çok yakıyordu :) zaten 2 sene boyunca onun için LPG geçmedim çünkü Paliom LPG ile yaktığı fiyatı Astram benzinde yakıyordu :) Neyse mevzu o değil ben kimseye salak demiyorum. Tabikiide şehirlerin yoğunluk saatleri değişebilir. Hatta sizden anladığım kadarı ile istanbulda yoğunluk saati diye bir şey yok hep yoğun :) valla allah kolaylık versin. 2 ay sonra İstanbula araba ile ziyarete gelicem o zaman yazarım sonuçları tekrar...

yalovaya 1 saat 140-180 km arası surdum. 22 kuruş yaktı nasıldır? benim yakıt normaldede sorunlu idi. bujileri değiştim araba atikliği ile kendini belli etti. şehir içi testi henuz bitiremedim arabada hala gaz var. ama şehir arası 140-180 arası hızla km de 22 kurus nasıl merak ettim.

Bilemiyorum dostum ben hiç 120den yukarı çıkmadım desem yeridir :) 1 veya 2 defa test amaçlı 160 ~ 180'e çıktım oda bir kaç dakika.

murattarum

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
lpg li araçlarda hesap yaparken dikkate almanız gereken,bu araçlar hiçmi benzin yakmıyor,hesap ederken onuda göze almak lazım bence,