İsteksiz motor :(

kgb2041

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar,
İlk defa sıfır olarak bir arabaya biniyorum,sahip olduğum Astra h 1.6 115 hp aracım daha 950 km.de ama motor beni büyük hayal kırıklığına uğrattı,sollamalarda aşırı isteksiz olması,dur kalklarda hacı muratları,şahinlerin dahi bazı durumlarda daha atik davranması beni çok üzüyor :( Bu durum acaba daha motorun yeni yeni açılıyor olmasından mı,benzinden mi,yoksa başka bir arızadan mı bilmiyorum :( Sizce düzelir mi arkadaşlar???

MadeN

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
garip valla.. 115hp twinportlardamı var? az da değil ama astra kullananlar umarım yardımcı olurlar..

BURAK53

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.facebook.com
devırlı kullan kardeşim bırde deponu dıbıne kadar kullanma yakıt lambasını yakmamaya özen göster benzın fılıtresı pıslıkten şişiverıyor eger deponun dıbındekı pıslıgı cekmısse normal ama aracın daha yenı korkak alıştırma devırlı kullan zamanla acılır baska bır problem yoksa tabı ;)

Uğur

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İlk başlarda biraz hantallık oluyor, fakat biraz km yapınca düzeliyor merak etmeyin. Ben de ilk aldığımda benzer bir durum vardı ama şimdi gayet iyi gidiyor hele 3000 devirden sonra çok iyi gidiyor...

turboburak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kuzenimde aynısını aldı otomatiğini o da ilk başlarda arabadan çok şikayetçiydi bu konuda tepkisi çok ağır diyordu ama gün geçtikçe daha memnun olmaya başladı

meriva cosmo

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bence sorununuz aracın gaz tepkilerine alışamamanızdan kaynaklanıyor kullangıdıgım opel araçlar gaza tam bastıgınza istediginiz tepkiyi vermesede gaz kullanımına alıştıkdan sonra gayet rahat tepki alyorsunuz

sertcan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar,
İlk defa sıfır olarak bir arabaya biniyorum,sahip olduğum Astra h 1.6 115 hp aracım daha 950 km.de ama motor beni büyük hayal kırıklığına uğrattı,sollamalarda aşırı isteksiz olması,dur kalklarda hacı muratları,şahinlerin dahi bazı durumlarda daha atik davranması beni çok üzüyor :( Bu durum acaba daha motorun yeni yeni açılıyor olmasından mı,benzinden mi,yoksa başka bir arızadan mı bilmiyorum :( Sizce düzelir mi arkadaşlar???
2008 sedan enjoy sedan sahibi olarak bu işle bende çok uğraştım ve sonunda şu an aracımı çok keyifle kullanıyorum. size tavsiyelerim ise ;
1. yazılımınızı güncellettirmeniz (aracınız 2009 da olsa kontrol ettirmenizde fayda var)
2. yeni araçlar her ne kadar rodajlı geliyor denilse de ilk 1000 km de ki kullanımınız çok önemli. bu süre içerisinde motoru çok zorlamadan (100 km pek geçmeyip, sıkıştırmadan) ve devirli olarak aracınızı kullanınız. ani kalkış ve duruşlardan kaçınınız ve aracınızı kullanırken gaz pedalının sonuna kadar birden basmayınız ki bu hareketinizden hiçbir sonuç alamayacağınız gibi (atmosfer basınçlı bir araç olması ve yeni teknoloji değişken zamanlı bir motor olduğundan) aracınızı boğarsınız ve performans isterken tam tersine yığılır kalırsınız. bunun yerine gaz pedalının üzerinde ayağınız olduğunu unutarak yavaş bir şekilde hızlanmanızı tavsiye ederim. (hani derler ya yavaş yavaş, eze eze :) )
3. ben tercihen shell 97 oktan kullanıyorum her ne kadar motorlar 95 oktan a göre ayarlı olmuş olsa da daha performanslı (kalkışlarda ve hızlanmada daha istekli) hale geliyor.
4. rodaj süresinden sonra ise aracınızı uzun yolda kullanmanızı tavsiye ederim. bu parçaların birbirine alışması ve ileride silindir kapasitesinin düşmesini de engelleyecetir. (bir kez dahi olsa son sürati görmeye çalışın ama gazı birden sonuna kadar basarak değil de yavaş yavaş hızlanarak)
5. ilerleyen km lerde, araç biraz km yapınca bir açılma da olacaktır.benim aracım şuan 10.900 km civarında ve motorda inanılmaz bir rahatlık hissi var ki bu beni çok mutlu ediyor. daha önceleri kasisten geçerken bile acemi sürücüler nasıl titretirse işte öyle kalkıyordu çok isteksizdi ama bu da ortadan kalktı. deyim yerindeyse yağ gibi gidiyor diyebilirim.
6. ayrıca serviste yapılan bir işlemi daha sizlere açıklamaya çalışayım ki yapılan bu işlemden sonra aracım yazılım güncellemesinden sonra ki pozisyonundan çok daha iyi yönde farklılaştı ve performansı arttı diyebilirim. (ilk anlattıklarında hadi canım olur mu hiç öyle şey demiştim ama anlatınca bayağı bir mantıklı geldi ve değişimi görünce ben de inandım ha bu arada bana söylemeden bir ayara bir şey yaptılarsa da onu bilemem. ankara opiste yapıldı buarada) yapılan işlemi kısaca anlatmak gerekirse;
yazılım güncellemesinden sonra aracım düzelmişti ama klimayı hiç kullanmamıştım. ilk kullanımımda yaşadığım hayal kırıklığından sonra (ki daha önce 2001 1.4 gl vardı bende ki inanın klima da çok daha performanslıydı) hemen opis e gittim ve test sürüşüne çıktık. hafif bir düşüklük var bizde kalması lazım dediler ve ertesi gün arabayı teste bıraktım.( ilk tespitleri benzin oldu imkansız dedim 97 oktan ve hep aynı pompadan alıyorum dedim, abi olur bu araba astra g ye göre daha büyük dediler peki arada ki 25 hp ne olacak dedikten sonra test e bırakın dediler ve klima gazını değiştirebileceklerini söylediler) neyse aracımı teslim aldığımda inanılmazdı o eski araba gitmiş ve yerine yepyeni bir araba gelmişti sanki.hem klima da hem klimasız bir değişmişti arabam. klima gazı yüksek basınçlı olduğundan klima motoru devir daim sırasında çok daha fazla güç sarf etmek zorunda kalıyormuş dediler ve bana da çok mantıklı geldi ama anlyamadığım nokta ise klima devre de değilken bile aracım çok daha istekli hale gelmişti ki geriside aslına bakarsanız hiçte umurumda değildi. :)
7. son olarakda havanın durumuna göre her motorda olabileceği gibi bazen isteksizlik halen yapabiliyor. havada ki nem ve toz miktarı da buna etken oluyor. (hava filitresi bu araçlarda diğer araçlarda olduğundan daha önemli diye düşünerek bakıma gitmeden 2. kez hava filitremi kendim değiştirdim ve sonrasında hemen farkı hissediyorsunuz)
biraz uzun ve karışık anlatmış olabilirim kusuruma bakmayın ama sizin bu durumunuzu gördükten sonra kendi yaşadıklarım aklıma gelince birden bende coşmuşum şöyle bir yazdıklarıma bakınca ama umarım yardımcı olabilmişimdir. canınızı sıkmayın daha motorunuz çok yeni km yapınca da mutlaka iyi yönde gelişme olacaktır ama sakın unutmayın bu motorlar devirli motorlardır. az yakmak adına devirsiz kullanmayın.
saygılar...

Son düzenleme:

HSG

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
90 bg lik dizeli bile gidiyor nasıl 115 e gitmiyor diyorsunuz anlamış degilim. Ama beklentiniz farklı olabilir ona bişey diyemiycegim :)

Mustafaeren

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
usta suda var bızdede 0 km daha babam aldıgı gun 150 160 yaptı aracla yenı motorlarda acılma dıye bısey yok fakat sagırlık dıye bı durum var egerkı hakkını vermezsen aracın aracta oyle baygın kalıyor... bence cok olmasada zorla aracını hakkını ver bıraz sonra gelısmelerı gorursun sende

s2k_Vtec

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
90 bg lik dizeli bile gidiyor nasıl 115 e gitmiyor diyorsunuz anlamış degilim. Ama beklentiniz farklı olabilir ona bişey diyemiycegim :)

Atmosferikle dizel mi kıyaslıyosun?