İnsignia yeni jant sonrası yeni lastikle bile balans tutmuyor

3n3s37

Kayıtlı Kullanıcı
16-Bursa
Katılım
4 Şub 2024
Mesajlar
1
Tepki puanı
0
Puanları
1
Siteyi ziyaret et
Herkese merhaba. 1.5 sene evvel arkadaşıma sıfır bayiden aldığımız aracı satın aldım. Araç 2016 model 1.6 cdti otomatik insignia cosmo paket. 2017 trafiğe çıkışlı. Araçla ilgili her bilgiye sahibim yine piyasada bilinen en sağlam ekspertize de götürüp aracı eşime aldım. Kendi aracımı geçenlerde sattım ve insigniayı sürmeye başlayınca bir sorunla karşılaştık.
Aracı aldığımızda, arkadaşım aracın 18 lik jantlarına yaz, bir de bunun boş paketlerde olan astra jantlarına benzeyen orijinal jantı alıp ona da kış lastiği taktırmış. Biz de lastik masrafı olmasın diye 17 den devam edelim diyerek kullanmaya başladık.
Yaz gelince eşim varolan jantları beğenmedi. 17 likten nefret ediyordu, 18 liği de beğenmedi. Opc jantlara kafayı taktığı için ve 18 lik jantın lastik masrafı çok olur diye orijinal 17 lik jantları verip yerine 17 lik bir opc replika jant aldık. Alırken zaten araştırmıştım. Replika jantlar sorun çıkartır vs gibisinden ancak eşim ısrar edince bunları yapmış olduk.
Ben aracı yeni aldığımızda üzerinde orijinal 17 lik jantlarla, replika jantlar takılmadan önce Bursa - İstanbul arası zorlayarak sürmüştüm. Araçla yüksek hızlara çıktım sorunsuzdu. Jantı değiştim eski lastikleri taktım. Ondan sonra 7-8 ay sürmedim. Eşim de 70-80 km hızlarını çok geçmediği için şehir içinde 7-8 ay direksiyon titremesini farkedemedik. Kendi aracımı geçenlerde sattım ve insigniayı aldım. Zangır zangır titiriyor direksiyon. Diskler değişti, balatalar değişti. Bi tane balansçı lastikleri değiş dedi onu da değiştim geçen hafta bi ton masraf. Lastik ve 7-8 balansçı gezerek sonuç alamadık. En son 3 gün önce finish balans yaptırdım yine aynı. Azaldı ama 90-120 arası minik titremeler var, 140 Lara gelince titreme devam ediyor. Varolan jantlarla yola devam etmek istiyoruz. Bu sorunu çözen var mıdır? Şimdi 18 lere dönsem hatun beğenmiyor. 17 ye sıfır lastik almışız. Orijinal 19 lar da aşırı pahalı ve yine lastikler boşuna alındı gibi bir durum oluyor. Jantlarda yamukluk vs hiç birşey de yok bu arada.

Kendimce bir yorum çıkardım ama mantıklı mı bilmiyorum. 17 lik orijinal jant varken, arabanın varolan rot ayarları belki de normal değildi. Ya da yeni takılan jantlara göre rot ayarı gerekli mi? Yani rot ayarından direksiyon titremesi olur mu? Eski lastiklerle orijinal 17 jantta sorun yoktu. Ama replika da var. E lastikleri değiştim. Yine aynı. Tek baktırmadığım rot ayarı kaldı. Arabayı kullanmaktan soğudum açıkçası. Şimdiden ilginiz ve vereceğiniz cevaplar için teşekkür ederim.
 
Üst