ikinci el bir opel almak istiyorum yardımınıza ihtiyacım var

GkhncnK

Kayıtlı Kullanıcı
46-Kahramanmaraş
Siteyi ziyaret et
Yardımcı olabildiysem ne mutlu.

kamilozkan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Twinport bir motor sistemidir bahsettiğiniz Hb-Sedan kasa tipleriyle alakası yoktur.

Twinport;
Opel'in geliştirdiği, corsa, astra classic ve yeni astra modellerinde kullandığı, emme sübaplarını (egzoz gazlarının sirkülasyonu yardımı ile) değişken olarak kontrol ederek yakıt tasarrufuna önemli ölçüde katkıda bulunan ve euro 4 emisyon normlarına uygunluk sağlayan bir motor sistemidir.

Bu sistemde; düşük ve orta devirlerde silindir başına iki adet olan emme sübaplarından birisi kapatılırak motorun daha canlı kalması sağlanırken, yüksek devirlerde emme sübaplarının ikisi de açılır ve yanma odasına daha yoğun hava/yakıt karışımı girer. Bu sayede yüksek devirlerde hem güç kazanılır, hem de harcanan yakıt miktarı azalır.

Mesela;

1.Araç

2.Araç

2 araçta Twinport ama biri HB diğeri SEDAN.
Kolay gelsin...

peki hb olanın daha hafif olması sedana göre az yakıt yakmasını sağlamazmı yoksa sedan twinport motor özelliğinden dolayı yinede hb den daha mı az yakar ?

GkhncnK

Kayıtlı Kullanıcı
46-Kahramanmaraş
Siteyi ziyaret et
peki hb olanın daha hafif olması sedana göre az yakıt yakmasını sağlamazmı yoksa sedan twinport motor özelliğinden dolayı yinede hb den daha mı az yakar ?

Üstte verdiğim iki araçta twinport ama...

kamilozkan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aşagıdaki resimlerdeki opeller
ilk üçü uzun bagaj yani sedan (4 kapı)
son ikisi kısa bagaj yani hb--- (5 kapı) yanılmıyorum inş.lah

ciddi anlamda bu iki modelden birini almak istiyorum tavsiyeniz hangi yöndedir ....
istanbul trafiğinde kullanacağım için küçük model olan hb ve az yakıt tüketen bir araç olmasından tercihimi hb den yana kullanmak istiyorum sizin yorumlarınız nedir ? 1.4 motor ve 1.6 motor olarak iki model 1.4 yetersiz kalırmı almışken 1.6 mı almalıyım ikinci el alacağımdan bu farklılık 4 bin civarı fark ediyor yakıtı, yol tutuşu, konforu ve diğer özellikleri nasıldır yorumlarınızı şiddetle bekliyorum arkadaşlar...

bahsettiğim araclar bu mesajdakı resımdekıv araclar ıcın (üsteki mesajlarda)

GkhncnK

Kayıtlı Kullanıcı
46-Kahramanmaraş
Siteyi ziyaret et
Size özet olarak şöyle söyleyebilirim;

Astra normal motorun Hb kasası ile Twinport motor Sedan kasa arasında yakıt olarak pek bir fark yoktur. Yani diğer motor HB olduğu için Twinport motor Sedan dan daha az yakmaz. Umarım anlatabilmişimdir. Biraz karışık oldu ama :)

GkhncnK

Kayıtlı Kullanıcı
46-Kahramanmaraş
Siteyi ziyaret et
Diğer bir hususta ülkemiz şartlarında dizel motor dışında 1.6 nın altına düşmemeniz. Hem alım satımda hem de yollarda perişan olmamak için.

kamilozkan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sağolun ;)
sıfır almak en kolayı olanmış meğer geçen yıl babama "2009 opel astra sedan 1.6i 16 v 115 hp enjoy elegan paket" araç aldım kafamda gayet rahattı lakin kendimede ikinci el bir opel alma kararı aldım ancak sitelere baktıkça kafam karıştı meğer opelin amma modeli varmış biribirne çok yakın ama bir o kadarda farklı isimlendirmelerle benim gibi yeni yeni eskileri karıştıranlar araştırma içerisinde olanlar için yukarıda bir iki link paylaştım sağolasın sizlerinde yardımıyla beya bi yol kateddim bilgi açısından inşalah diğer arkadaşlarda bu konu başlığı altından bilgi sahibi olurlar ... :D

Son düzenleme:

mustafa.83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hb, Twinport daha ekonomik bir motordur 100 km ortalama 6.5-7 lt. tüketim değeri var..

kamilozkan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
opel astra 1,6 classic hatchback (astra g) modellerinde TWİNPORT varmıdır ?

Son düzenleme:

kamilozkan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
twinport hakkında bir bilgi daha paylaşmak istiyorum; alıntıdır

***Motor kodunuza aracınızın Twinport olduğunu belirtmek için " P " harfi eklenir.
yani en çok satan 1.6 astra twinport un motor kodu Z16XEP tir***