haydi hayırlı olsun zam geldi :)

CARBON95

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ekonomimiz o kadar iyi ki ehliyet değiştirme ab uyumu adı altında 2 milyon dolara bile ihtiyacları var

Ekonominin iyi olduğunu soylmedim. Sadece birden düzelmez dedim.

Peki buna ne diyeceksiniz. Ekonomisi çok iyi olan ulkelerde araç muaynesi 6 ayda bir yapılıyor.

CARBON95

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İyiki IMF den bahsetmediniz, yoksa benimde burada IMF ye olmayan 300 milyar dolarlık borçtan bahsetmem gerekecekti. Nasıl bir şey içiyor bu akepeliler , erik şerbeti ile sarhoş nasıl olunuyor anlamıyorum :rakir:

Yahu be kardeşim, bu ülke sadece ithal ettiği petrol ile doların 2 tl üstüne çıkması ile yıllık toplamda milyar TL zarar etti, hangi içecekten veriyorlar size o kömür ve makarna yanında bir zahmet bizede söyleyinde bizde şu ülkenin diğer yanını görelim... :mad:

Imf borcunun kaç senede ödendiğini sizlerde biliyorsnuz.

Ilk yorumumda yazdığım zararların ne kadar olduğunu görmezden gelipte petrolden (ne kadar olduğunu bile belirtmediginiz) zarara bakmak at gözlüğüyle bakmaya benzedi.

Ha bu arada şu anad çay içiyorum. Keşke sizede ikram edebilseydim

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Savaş abi, yaşananları içimizde en iyi sen bilirsin. Arkadaşları bundan mahrum bırakma.

Durumu kısaca kendi hayatından bir örnek vererek açıklayayım. 4 sene önce babamızdan kalan bir yere ev yapmaya kalktık. Üç kardeş birşeyler vererek inşaata başladık, bir süre sonra paramız yetmeyince inşaatımız yarım kaldı. 4 sene boyunca yaptığımız inşaat öylece yarım halıyle kaldı. Duruma üzülen annemiz bizlere para verdi, şu an annemizden aldığımız para ile inşaata kaldığımíz yerden devam ediyoruz, sanırım bu ay sonuna kadar iskan alma aşamasına geleceğiz.
SONUÇ: Ortaya bir hizmet konacaksa bu para ile olur, paran varsa kralsın. Mevcut iktidar kaç tane fabrika kurdu, kaç tane fabrika sattı, benzine, tekele ne kadar vergi koydu, vergi oranlari ne oldu gibi soruların cevabını verebilen herkes mevcut durumumuzu daha net görebilir. Ben vatandaşın cebinde para yok diyorum, inanmayanlar icra davalarına ait istatistiklere bir baksınlar, mesela Ankara'da yaşayanlar Yenimahalle yolundaki icra mahkemelerini ziyaret ederek durum degerlendirmesi yapabilirler. 2 TL maliyeti olan benzini 5 TL ye satmak vatandaşa yapılan bir hizmet degildir, olsa olsa vatadaşa atılan bir kazıktır.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Ekonominin iyi olduğunu soylmedim. Sadece birden düzelmez dedim.

Peki buna ne diyeceksiniz. Ekonomisi çok iyi olan ulkelerde araç muaynesi 6 ayda bir yapılıyor.

Bu ölçü olmaz. Çünkü bilmediğimiz şeyler olabilir. Mesela oralarda muayene ücretlerinin asgari ücrete oranı nedir? Ya da bu durum trafik kazalarını önlemek için yani insan hayatına verilen değer için olabilir mi? Bizdeki araçların bir çoğunun sigortasız, muayenesiz, vergi borcu oldugunu bir çogumuz bilmiyormuyuz? Bizde sıkı bir uyulama yapsalar eminim trafikte dolaşan araçların % 60-70 trafikten men edilir. Yani insana saygı farklı, muayenelerden gelir elde etmeye odaklanmak farklı şeylerdir.

bacadir68

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Emin bey boşuna parmaklarınızı yormayın klavyeye basarak. ;)

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Dün haberlerde şirketlerin devlete olan borcları yayınladı,
bu borçlular içinde Melih bey de vardı,
şimdi devlet vergi borcunu alamıyor sonra çıkıyor borçları sıfırlıyor onuda vatandaşın sırtına yüklüyor,ne kolayına gelen fahiş otomobil vergleri(bu asfalt yol içindir normalde) yetmedi binalardan alırlar asfalt parası çoğuda başdan sağma yapılan kazına kazına bitmeyen beyinlerin çalışmadığından olsa gerek yeni yerleşimlerde aynı sistem uygular(yapsana adam gibi kanalisasyonda kablo elektrik doğalgaz su ordan geçsinde şu kazıma yol kırma bitsin) yoo demek birilerine rant önemli,neyse konuyu dağıtmayacağım,
onun için devlet milleti yolmak için ya akaryakıta yada otomobile veya gene dolaykı yoldan vatandaşa yükler,bu devletin acizliğidir başka birşey değil.
Ekonomimiz o kadar iyi ki kıyaklar adı altında sağlık iphonlardan tutun kıyak emeklilik maaş artı harcırah gideri diye vekile 40bin üzeri maaş verirz,hangi avrupa ülkesinde var bu? aldıkları maaş ortada avrupa ortalaması ki sen ülkende azgarinin kaç katını alıyorsun?
madem ülke ekonomisi iyi değil o zaman bu saltanadlık maaşlar nedir demezlermi?
bakın orası devlete hizmet makamıdır babalarından miras kalmış saltanatlık değil,
Müslüman diyen biri harama bakamz haramı evire cevire yasalarla helal edemez ki helal zaten olmaz.
Ömer(ra) ticaretle uğraşan biri, devlet işleri ona yüklenince işten aile geçimini temin edecek vakiti bulamaz işlerinin yoğunluğundan ki ülke kasaları taşmış zengin, sahablere maaş teklifi ederler red eder, çünkü bu iş Allah işi,hak hukuk işi yetimin miilletin hakkı, kabul etmez ama durumu belli evde aş yok, biraz sıkıştırılınca tama der gidin araştırın ülkemde en fakirin geliri ne ise bana onu bağlayıın der,oda 400 dirheme denk gelir,işte islam adaleti ömer Allah korkusundan bayılan ömer işte bizim dünyalık saltanatlık ahiretlerine sevab değil sevabı dünyada peşin alan takkiyeciler.
Devletin malı onların değilki maaşlarını sitedikleri gibi düzenlesinler,orada kıyak lüks daireler dizem liks arabalr alma lüks yaşama kapısımı? bu hırsızlıktır islamda beytül maldan çalmadır, yasa çıkarma ile maaşı düzenlem elinde yetkisi olana verilmiş bi r kural değildir.babasının saltanatlarıda değil miras kalmışseçimle geldi hizmet için ama meğer dertleri seçim değil ahiretlerini dünyada satma dünyalık yeri imiş...BU sırf akp ye deği yazdıklarım hepisi kendi menfaatlerinde haiyr dedimi? yok herbiri el kaldırdı ama bu akp yi onlardan temize çıkarmaz vebalide yüklenirler kapıyı açan kendileri
gelelim TÜV e
almanyada 2 sened birdir ve ücreti en son 4 sene evvel 110 euro civarı idi ama bu ülkemde bunu kıyalsayamazsınız.
yani kısaca devlet zengine çalışıyor milleti yoluyor.petrol vergisi diyoruz kaçaklardan zararı 3milyar doları geçiyor sigara ile bu 6 milyarı buldu...şimdi devlet vergi indirimi yapsa da kaçakcılık dursa ordan zararı telafi etmezmi? yooo olurmu

Son düzenleme:

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
İddaların veya verilerin doğruluğunu araştırmak çok kolay. Ekonomik veriler devletin resmi sitelerinde zaten yayınlanıyor. İcradaki dosya sayısı, kapanan iş yerı sayısı, kredi kartı borç miktarları, borcundan dolayı hapis yatan vatandaş sayısı, borcundan dolayı elektrik-su ve dogal gazı kesilen hane sayısina ait veriler sık sık gündeme geliyor. Vatandaş cebinde para olduğu halde borcundan dolayı hapiste yatmaktan, icralık olmaktan zevk alıyorsa o başka.

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben şunu derim önce dinini öğreneceksin bu farzı ayın
sonra yolunda gitiiğini hatada görürsen babanın oğlu olsa dur diyeceksin...ama ne yazıki?
bakın başımızdaki gitsin demiyorum ben tarafsı bir müslüman olarak yazıyorum,arkasından gittiğin bidat fıska dalıyorsa müslümanın görevi emribil maruf an nehil münkerdir bunu yapmıyorsa o günaha ortaktır ben bunu derim

DweLL

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sofya/bulgaristanda çekmiştim geçenlerde bunu. en altta ki litre fiyatı. ortada ki alınan tutar, en üstte ki de tutarı. Şimdi bana hala adaletten mi bahsediyorsunuz???

Ekli dosyalar

• 600645_127091000797502_479021374_n.jpg
    600645_127091000797502_479021374_n.jpg
    80.6 KB · Görüntüleme: 19