Havalı havasız disk farkı?

Al Paciona

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Herkese slm,
Fren yapınca sağ önden gııırcc sesi geliyordu ona baktık. Balataların kalınlığı iyi ancak cam gibi olmuşlar. diskin yüzeyi ise kararmış.
Asıl tuhaf olanı usta bu discler bu araca ait değil dedi. ben 2 senedir bu diskleri kullanıyorum. ABS li arabalarda havalı disk olur dedi. Bende şaştım kaldım tabi.
Sizin ABS li araçlarda nasıl disk var? ve iki disk arasında acaba fren performansı farkı varmıdır?

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
havali disklerle normal disk arasindaki fark hava kanalarindan sogumasi...
bende astra f lerde havali ön disk biliyorum..disklerin kararkmasi balatanin parlak olmasi isinmadan kaynaklaniyor..sormak istedigim ustan baktimi balata fren disklerinden ayriliyormu? kizmasi normal degil ya devamli sürtüyor gibi geldi bana???

Al Paciona

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
havali disklerle normal disk arasindaki fark hava kanalarindan sogumasi...
bende astra f lerde havali ön disk biliyorum..disklerin kararkmasi balatanin parlak olmasi isinmadan kaynaklaniyor..sormak istedigim ustan baktimi balata fren disklerinden ayriliyormu? kizmasi normal degil ya devamli sürtüyor gibi geldi bana???
Sanırım dediğiniz şekilde bakmıştır, çünkü araç krikodayken sağ ön lastiği söktüler ben aracın içinden vitese takıp tekeri döndürdüm sonra fren yap dediler yaptım. Sesi neyin yaptığını bulmak için. Yani zaten sürekli diske dürtüyor olsa hep ses yapmazmı zaten?
Birde bu işlem sırasında diskin hafif yalpaladığını farkettik. Zaten fren yapınca direksiyonda ve pedalda biraz vibrasyon oluyordu bunu biliyorum.
Şu durumda havalı disk alayım diyorum. Aynı marka disk ve balatamı alayım?
Nette delphinin havalı diskini buldum ama kimse delphinin balatasını önermiyor!
Ayrıca aklıma şu takıldı havasız ile havalı arasında balatanın temas etiği ayna yüzeyi birbiriyle nasıl aynı olabilrki? Acaba hava soğutmalı çap olarak biraz dahamı büyük?

asil23

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
konuyla ilgili olarak ; abs siz araca abs li aracın diskleri takılabilir mi ? yani böyle bir ayrım var mıdır ? bi ustayla konusmustum zamanında takılamaz diyordu ama ne farkı var ki ??

beyaz guvercin

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
takılır canım niye takılmasın.havalı diskler havasızlara göre daha ince soğutma kanallarından dolayı.

mendel50

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bende vectra var 4 lastik disk vede hava kanalcıkları yok , astrada da yok g modelinde ama f lerde varmıdır tam bilmiyorum

TuRkiShPoWeR

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yanlış anlaşılan bir nokta var sanırım.Hava kanalı iki türlüdür
1-Diskin sırt kısmındaki kanallar(Plakaların arasında-bizim araçlarda olanlar)
images

2-Balatanın sürttüğü ayna kısımda olanlar(Performans araçlarında kullanılır, sırttaki soğutmaya ek olarak)
images

Soğutmasız diskte(msela vectra b arka disk) hava kanalları olmaz.)
alfa156_arkadisk.jpg

Disklerde ve balatalarda Abs li veya abs siz diye bir ayrım yok diye biliyorum.

Son düzenleme:

Al Paciona

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
havasız.jpg Benim araçta şuanda ön fren diskleri bunlar.

havalı.jpg Ustanın takmalısın dediği veya orjinal F ön diskleri dediği disklerde bunlarmış.
Öyle sanıyorumki fren parformansları arasında özellikle sık fren yapılan sıcak havalarda farkediyor olabilir.

Nette havasız olan 65 TL, havalı olan 75 TL görünüyor.
Sanırım piyasadan 65 TL ye havalılarda alınabilir.
Ancak dediğim gibi aynı marka disk ve fren performans açısından daha iyi olurmu yoksa disk ayrı balata ayrı marka olsa ne olur?

fourtyseven

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benım aracımda abs li disklerım alpacıonanın resmını koydugu delıksız havalı olmayan standart olandan yanı havalı fılan olmak zorunda deıl abs var dıye..tabıkı kalıtelı olanı delıklı olanı daha guzel onu dıyeyım.. soguma acısından dah ıı fren ıstersende buyuk dısk buyuk kalıper derım aracına uygun olan maxımum boyutta..
ses yapmasıda bence balataların sert olusundan daha yumusak markalı balata ıle sorunu cozersin dandık bı sey alma fren verımi cok kotudur..
dısklerde yamulma varsa nedenı asırı fren sonucu anıden suyla teması ıle olur cozumu ise yenılemektır tornaıle duzeltıp gecıcı cozume gıdersen fıyat uygun olur ama dısklerın kalınlıgı standartlardan ınce olacagından kırılabılır anıden oldukce tehlıkelıdır durum bu yani...