Hare Ve Çizik Giderme, Polish uygulaması.

bahadirusta

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Hare Ve Çizik Giderme, Polish uygulaması.

bu skodacılar harelere çiziklere kafayı fena takmışlar  :D her sabah arabanın üstü beyaz buz tabakası oluyor bütün çizikler örümcek ağı gibi ortaya çıkıyor buzda arabayı yıkattığım yere ezgi dolu nağmeler yolluyorum  special_zik

emhasuya

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Elle uygulama için amatör kullanıma uygun Meguiar's Scratchx 2.0 ve Meguiars Swirl X isimli malzemeler var.

Biraz daha profesyonel ürün isterseniz yine el ile uygulama için Meguiars Girror Glaze 07 isimli malzeme var. Rahatça el ile atılır, bastırmaya bile gerek yok. Sürüp *mf bezle kurumadan sileceksiniz, üstüne de wax attınız mı harelere uzun süre elveda. Aşındırıcılığı ise yok.

Ben aşındırıcılığı biraz daha fazla olan (12\3 veya 4 civarı) yeni nesil Meguiars 205 glaze kullanıyorum. O da elle atılabilir. Aşındırıcılığı biraz fazla dediysem 12\3 çok fazla bir değer değil. Yanlış anlaşılmasın. Verniğe bir zararı yok. Zaten 12\.. olan aşındırma değeri makine ile uygulamada geçerli olan bir değer. Elle atılınca bu değer neredeyse sıfıra kadar iner.

Ama önemli bir nokta ise glazenin üzerine koruyucu atmak, yoksa attığınız malzeme çabucak sökülüp gider.

*mf: microfiber

NewPa1n

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.opelsizasla.com

benim araçta'da kılcal çizikler yoğun o yüzden elle müdahele etmeyi düşünüyorum, pasta cilaya bu sene girmem seneye artık.
bahsettiğiniz
Elle uygulama için amatör kullanıma uygun Meguiar's Scratchx 2.0 ve Meguiars Swirl X isimli malzemeler var.
ürünler koruyucumu yoksa kılcal çizik gideriyormu, ben bu işten pek fazla anlamıyorum ama aracımdaki kılcal çiziklere pasta cila haricinde bir çözüm arıyorum.

ebony

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

NewPa1n link' Alıntı:
benim araçta'da kılcal çizikler yoğun o yüzden elle müdahele etmeyi düşünüyorum, pasta cilaya bu sene girmem seneye artık.
bahsettiğiniz
ürünler koruyucumu yoksa kılcal çizik gideriyormu, ben bu işten pek fazla anlamıyorum ama aracımdaki kılcal çiziklere pasta cila haricinde bir çözüm arıyorum.

Koruyucu değil, kılcal çiziklere dolgu yapıp kapatıyor. Ardından wax ile boya koruma yapmanız lazım. Pekçok wax var piyasada. Aşağı yukarı hepsi aynı işi yapıyor. En büyük farkları dayanma süreleri. Bu süre 1-4 ay arasında değişiyor.

NewPa1n

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.opelsizasla.com

teşekkürler sn.ebony
piyasada okadar çok ürün varki bu konuyla pek ilgisi olmayan birisi neyi alacağını bilemiyor,
bide ilk uygulamadan (Meguiar's Scratchx 2.0 ve Meguiars Swirl X) sonra bahsettiğniz gibi wax ile boya korumada neyi tavsiye ediyorsunuz? tabi bunların hepsini elle uygulayacağım.

şimdiden teşekkürler

ebony

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

NewPa1n link' Alıntı:
teşekkürler sn.ebony
piyasada okadar çok ürün varki bu konuyla pek ilgisi olmayan birisi neyi alacağını bilemiyor,
bide ilk uygulamadan (Meguiar's Scratchx 2.0 ve Meguiars Swirl X) sonra bahsettiğniz gibi wax ile boya korumada neyi tavsiye ediyorsunuz? tabi bunların hepsini elle uygulayacağım.

şimdiden teşekkürler

Waxlar kabaca katı ve sıvı olmak üzere 2 kısıma ayrılır. Genel olarak sıvı wax'lar uygulaması kolay, kalıcılığı kısadır. Katı wax'lar ise tam tersi, uygulaması biraz (ama çok değil!) zor ama kalıcılığı daha fazladır.

Sıvı waxlara en iyi örnek Meguiars nxt 2.0 verilebilir. Ben kullanmadım, ama kullanım kolaylığından sıkça bahsedildiğini duydum.

http://www.hepsiburada.com/Liste/meguiars-nxt-generation-tech-wax-20-boya-koruyucu-wax/ProductDetails.aspx?productId=othrzg-12718&categoryId=26001

Katı wax'lara örnek ise FK1000p ve Collinite wax ailesi verilebilir. Bunların dayanma süresi daha uzundur. Geçen haftasonunda FK1000p ile yaptığım uygulama yıkama sonrasında 1 saat sürdü. Yani okadarda zor değil aslında. Ancak bu ürünleri bildiğim kadarıyla türkiyede official olarak satan yer yok. Ben ingiltereden sipariş etmiştim AG SRP (güzel bir polishtir) + kil + kurulama havlusu ile birlikte. Eğer niyetiniz varsa ayrıca bu sipariş etme konusunuda daha sonra detaylıca anlatırım. Tüm süpariş 8 günde sorunsuzca teslim edilmişti. Bir kutu FK1000p yılda 3-4 uygulama yaptığınızı düşünürsek sanırım 10 yıl yeter :)

Eğer hiç işe dallandırıp budaklandırmadan girmek isterseniz Meguiar's Scratchx 2.0 ve Meguiar's NXT 2.0 iyi bir başlangıç noktasıdır ve hepsiburadadan temin edebilirsiniz. Daha sonra pratik kazandıkça katı wax'lara geçersiniz.

NewPa1n

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.opelsizasla.com

teşekkürler beni ayrıntılı bilgilendirdiğiniz için, başlangıç için bu ürünleri kullanacağım.

PS: bide birisi hepsiburdada yazmış, önce kıl uygulaması yapılması gerekiyormuş bu doğrumu yoksa direk yıkamadan sonra araç ıslakken mı uygulayacağız.

ebony

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

NewPa1n link' Alıntı:
teşekkürler beni ayrıntılı bilgilendirdiğiniz için, başlangıç için bu ürünleri kullanacağım.

PS: bide birisi hepsiburdada yazmış, önce kıl uygulaması yapılması gerekiyormuş bu doğrumu yoksa direk yıkamadan sonra araç ıslakken mı uygulayacağız.

Kil iyidir. Sanayi tozlarını, çeşitli kirleticileri ve zift/reçine gibi kirleri temizlemek için çok faydası olur. İmkanınız varsa iyi olur. Ama hepsini birden yapmak sizi sıkabilir ve bu işten soğutabilir. Bu yüzden yavaş yavaş başlamak, pratik kazandıkça ilerlemek en güzeli. İdeal uygulama şu şekilde olmalı:

yıkama > kil > polish > wax/sealant

Kil araç ıslak iken yapılabilir. Zaten ortamı kayganlaştırmak için kayganlaştırıcı sıvı kullanıyorsunuz. Kil uygulaması sonrasında su ile durulayıp aracı kurulayın. Ardından polish (pasta) uygulaması yapılır. Polish wax'ın aksine tüm araç üzerine tek hamlede değil aracı sanal küçük parçalara bölerek yapılmalı (önce ön kaputun yarısı, sonra diğer yarısı, sonra tavanın 1/4'ü sonra diğer 1/4 vs. vs). Polish sürülen alanı iyice yedirip temizledikten sonra diğer alanlara geçilmeli. Eğer polish'i tam olarak yedirmeden kurumasına izin verirseniz daha sonra silerken çok sıkıntı çekersiniz. En güzeli küçük parçalar halinde ilerlemek. Tüm alanlar bittikten sonrada wax yapılmalı.

Bu uygulamların sıklıkları -

kil - yılda 1-2 defa
polish - yılda 2 defa
wax - yılda 3-6 defa
yıkama - nekadar sık olursa okadar iyi :)

Bu bahsettiklerim tamamen el uygulaması içindir.

Ayrıca başlamadan önce biraz vakit ayırıp uygulamaları okumak çok faydalı olacaktır. Yukarıda bahsettiğim skodaturkey forum'u bu konuda biçilmiş kaftandır. Ayrıca youtube'da yıkama (car wash), kil (clay bar), pasta (polish) ve wax konusunda tonla video var.  Meguiar's ın sitesinde de bir sürü video var. ևoğu ingilizce videoların ama görsellik büyük fayda sağlıyor uygulama konusunda.

Eğer takıldığınız yerler olursa yardımcı olmaya çalışırım.

D

drwaverunner

Bilgi Girilmemiş

Sn. Ebony,

Bu bakım konusuna havalar biraz daha düzelince ciddi bir şekilde eğileceğim. Amatör ürünlerle başlayıp biraz el yeteneğimi geliştirmek istiyorum.

Aslında bir de detailing buluşması düzenlesek güzel olur. Herkes ürünleriyle sabahtan gelir akşama kadar hem bilgi sahibi oluruz hem de görsel bir şölen olur.

To do list no.2'ye bakım günlerini ekliyorum :)

akın2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

İŞte apartmanda oturmanın en büyük kötülükerinden biri. kapalı garajı olan müstakil ev gerek çoğu uygulama için. bu tarz uygulamalar için kapalı garaj en mantıklısı sanıırm dışardan gelen toz topraktan korur aracı