Hare Ve Çizik Giderme, Polish uygulaması.

GöKHaN2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hare nedir ?

Harelenme diye tabir ettiğimiz çizikler çoğumuzun aracında olan hatta bazılarının normal bir görüntü sandıgı çiziklerdir.Örümcek ağı , hologram gibi benzetmelerde yapılır.

88391260.jpg

Hare neden oluşur?

Harenin en büyük kaynaklarından biri fırçalı yıkamalardır. Ek olarak kalitesiz bezle kurulamak ,arac üzerine aracı yıkamadan kılıf örtmek(iyi sabitlenmemiş bir kılıf rüzgarın etkisi ile aracı çizer),tozlu iken kaportaya yazı yazmak sürtünmek.....

Hare nasıl giderilir?

Hareyi gidermek için piyasada satılan polishlerden aşındırıcılık oranı az olan ürünler tercih edilir.Hareler derin değildir ve araç üzerinden en kolay alınan çiziklerdir. Hareden kurtulan arac anında değişim gösterir.

*Birde şekil üzerinde görelim(görüntüler detailingworld Dave tarafından hazırlanmıs daha önce İrfan Bey tarafından başka bir forumdada paylaşılmıstır)

Alttaki şekilde boyanın katmanlarını görmektesiniz.

60569860.jpg

Şekil üzerindeki dairesel çizikler bahsettiğimiz harelerdir diger tipteki çizikleride görmektesiniz.
19613609.jpg

Kenarların yumusatılıp , çizik görünürlüğünün azaltılması

27505894.jpg

Ürün tavsiyeleri ve kullanımlarını burda konuşabilriz.

umut7105

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Hare Ve Çizik Giderme, Polish uygulaması.

Benim araç 3.ayının içine girdi alalı,2-3 tane yüzeysel çizik mevcut.Nasıl oluyor ben de bilmiyorum ama çizikler için kullandığınız ürünler varsa tavsiyelerinizi alabilirim. Piyasada satılan çizik kalemleri veya çizik giderici cila vb. ürünler işe yarar mı acaba?Bu aralar maddi açıdan sıkıntı var ama bahara doğru boya koruma yaptırayım diyorum,geçer mi acaba o zaman? Boya koruma geç olmaz değil mi arkadaşlar,ne bileyim hep ilk alırken yaptırıyor ya arkadaşlar farketmez herhalde.

ecelnico

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

aracımdaki bu kılcal çizikler hareymiş :D Diğer konuyada yazdım burada belirteyim araca ne gibi bir işlem uygulatmalıyım. Sadece cila yeterli olur mu? yoksa pasta cila şart mı? pasta yaptırmanın bir sakıncası olur mu?

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

galiba cila yeterli olmuyor pasta cila gerekiyor
çok sık pasta cila yaptırmak araç boyasına tabiki de zarar verir
cila araca zarar vermez ama kalın pasta kullnılırsa bu çok az da olsa
boyayı inceltiyor

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Arkadaşlar el yatkınlığınız, yeterli tertibatınız ya da en önemlisi tecrübeniz yoksa -özellikle- pasta işine pek girmeyin derim; bu uygulamalar tecrübesiz ellerde istenmeyen sonuçlara dahi neden olabilir.

ebony

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Esmerce link' Alıntı:
Arkadaşlar el yatkınlığınız, yeterli tertibatınız ya da en önemlisi tecrübeniz yoksa -özellikle- pasta işine pek girmeyin derim; bu uygulamalar tecrübesiz ellerde istenmeyen sonuçlara dahi neden olabilir.

Makine ile polisaj yapma konusunda haklısınız ama elle uygulamaya dönük risk-free polishler (pasta?) var. Bunlar tamamen amatör ürünlerdir ve en yukarıda bahsedilen kılcak çiziklere dolgu yaparak belli bir dereceye kadar giderilmesinde oldukça faydalı olur. Uygulama işi biraz kas yapar ama eğer derin çizikler yoksa boyanın üzerinde tatminkar sonuçlar verir. (polish sonrası wax uygulaması unutulmamalı tabikide!)

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

ebony link' Alıntı:
[quote author=Esmerce link=topic=153.msg5707#msg5707 date=1297414632]

Makine ile polisaj yapma konusunda haklısınız ama elle uygulamaya dönük risk-free polishler (pasta?) var. Bunlar tamamen amatör ürünlerdir ve en yukarıda bahsedilen kılcak çiziklere dolgu yaparak belli bir dereceye kadar giderilmesinde oldukça faydalı olur. Uygulama işi biraz kas yapar ama eğer derin çizikler yoksa boyanın üzerinde tatminkar sonuçlar verir. (polish sonrası wax uygulaması unutulmamalı tabikide!)
[/quote]

Haklısınız dediğiniz riski düşük amatör ürünler kullanılabilir ancak ben bu konuda çok titiz olduğumdan benzer ürünlerden pek menun kalmadım, gerçekten de çok çok hafif dairesel çizikler dışında pek işe yarayanını bulmak zor, profesyonellik gerektiren ürünleri de uygulamaya çekindim açıkcası!!

ebony

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Esmerce link' Alıntı:
Haklısınız dediğiniz riski düşük amatör ürünler kullanılabilir ancak ben bu konuda çok titiz olduğumdan benzer ürünlerden pek menun kalmadım, gerçekten de çok çok hafif dairesel çizikler dışında pek işe yarayanını bulmak zor, profesyonellik gerektiren ürünleri de uygulamaya çekindim açıkcası!!

Aşağıdaki linki inceleyin elle uygulama sonrası elde edilen oldukça tatminkar sonuç resimleri ve teknikleri var.  045thumbsup Ama dediğim gibi elle polisaj uygulama oldukça yorucu ve sabır gerektiren bir uğraştır ve hiçbir zaman makine uygulamasının yerini tutamaz. Bu işler merak ve ilgi işi birde, pekçok insan boyanın üstündeki örümcek ağlarının farkında bile değil :)

http://www.skodaturkey.com/showthread.php?t=81

ebony

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

drwaverunner link' Alıntı:

Bende o yarışların içindeyim. Hele bir yağmur yağsın boy boy damlacık fotoları çekmezsem :)