Hangi motor yağını kullanmalıyım?

holmes

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Motor yağı için forumda biraz dolaştım halıyle kafam çorba oldu :) castrol ve mobil 1 sitesinden aşağıdaki uygun yağ tavsiyesi aldım.

Mobil 1 New Life 0W-40 - CASTROL EDGE 0W-30

İkisi de birbirinden farklı mı?Ayrıca internet sitelerinin uygun yağ seçiminde hava şartları sorulmuyor.
Aracın kitapçığında GM marka dexos 2 yağ öneriyor.Dexos 2 yoksa:GM-LL-A-025 özelliklerini sağlayan bir marka olmasını tavsiye ediyor.
Kitapçıkta -25 dereceye kadar SAE 5W-30 VEYA SAE 5W-40 Motor yağı viskozite derecelerini tavsiye ediyor.

Aracım benzinli, 30 000 km 2010 Astra 1.4 Essantia Konfor Paket (Astra H - Z14XEP ) Muğla da yaşıyorum.
Sizce hangi marka ve viskozite derecesinde bir yağ seçmeliyim.Yardımlarınız için TEŞEKKÜR EDERİM.

yigitekimdemir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.tamindir.com
Muğla genel olarak sıcak ve bu nedenle ikinci değerin 40 olması gerek. 30 olursa temmuz sıcağında sıkıntı yaratır, yağlama yapmaz.

0W-40 ya da 5W-40 tam sentetik mobil yağ alabilirsiniz, mobil genel olarak castrolden daha kaliteli. bu arada aracın hali hazırdaki içindeki yağ hangi yağ?

Muğla kışın sıcak olduğu için 0W ve 5W olması çok da fark etmez :)

holmes

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bugün özel servise gittim ve Mobil 1 New Life 0W-40 önerdiler.Arkadaşlarıma sordum onlar da Mobil 1 kullandıktan sonra dizel araçlarının sesinin azaldığını ve memnun kaldıklarını söyledir.Yiğit Bey dediğiniz gibi sıcaklık 40 dereceyi geçtiği zamanlar oluyor.Bugün -5 i gördük.Serviste GM DEXOS 2 kullanılmış.