Görseldeki işaret problemi acil yardım :/

alpago34

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Herkese merhabalar.

Öncelikle bu gurubu önerdiler bana sorunuma cevap bulabileceğim bir yer olarak.
Opel corsa 2013 model benzinli otomatik araç sahibiyiz. Aracımızda uzun süredir görseldeki işaret çıkıyor ve araç gaza basınca boştaymış gibi oluyor ve gitmiyor. kontağı kapatıp açtıktan sonra düzeliyor.
Bir sürü servise götürdük çözemediler. Bu hafta bir opel servisine götürdük. Gaz pedalı kaynaklı olabilir dendi ve 1.500 tl para ödedik. Bugun yine aynı sorun çıktı. resmen çıldırdık.
Bir forumda arkadaşın biri bu sorunun kendisinde de olduğunu selenoid valfi arızası saptandığını, selenoid valfi değişince bir daha o hatayı almadığı söyledi. Siz üstadlar bu konuda ne düşünüyorsunuz? Neden dolayı bu düzelmiyor :/

Screenshot_1.jpg

Zafer715

Yönetici
Başkan
53-Rize
Siteyi ziyaret et
Ariza,kodu ne ? mini obdde groemezsiniz opcom yada gelismis teshis,araclariyla cikar

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Hocam öncelikle aracınızda LPG varmı ? Ayrıca bilgisayara bağlandığında hangi hata kodunu görüyorsunuz ?

alpago34

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hocam öncelikle aracınızda LPG varmı ? Ayrıca bilgisayara bağlandığında hangi hata kodunu görüyorsunuz ?
Araba benzinli hocam. servislerde hıc bırsey cıkmıyor. bulamıyorlar. bi arkadas selenoid valfi arızası ndan kaynaklı dedi. ona baktıracagz

Zafer715

Yönetici
Başkan
53-Rize
Siteyi ziyaret et
selenoid valfte olsa ariza ariza lambasi yaniyorsa bunun bir kodu olur

alpagoo34

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
selenoid valfte olsa ariza ariza lambasi yaniyorsa bunun bir kodu olur
Ekranda çıkan görseldeki arıza kodunu googlede arattığımızda P0831: Debriyaj Pedalı Anahtarı A Devresi Düşük ve P083 in 1 ile 4 arası olması ; Upshift ( shift skip ) selenoid kontrol devresi arıza olarak yazıyor. gaz pedalı ve sensör değişti ama sorun hala devam ediyor

Screenshot_2602023e26e4a84fc.jpg

hadim

Kayıtlı Kullanıcı
26-Eskişehir
Siteyi ziyaret et
Hocam gaza bastiginizda arac bosdaymis gibi tepkime vermiyor mu.eger öyle ise beyin ile pedal arasında sinyal kaybı var.Iyi bir beyin tamircisi 300/350 tl.ye halleder.ecu daki bazı lehimler catliyabiliyor.lehim tazelemek sorunu çözecektir.

denizzined

Kayıtlı Kullanıcı
44-Malatya
Siteyi ziyaret et
Hocam gaza bastiginizda arac bosdaymis gibi tepkime vermiyor mu.eger öyle ise beyin ile pedal arasında sinyal kaybı var.Iyi bir beyin tamircisi 300/350 tl.ye halleder.ecu daki bazı lehimler catliyabiliyor.lehim tazelemek sorunu çözecektir.
Bahsettiğiniz arıza olsaydı ECN12008 hatası verirdi benzer sorunu bende yaşadım aracımı satmadan önce 2010 Astra H 1.3 cdti otomatik aracımda bende bahsettiğiniz benzeri sorun yaşadım araç ilk çalıştırmadan sonra hareket edince stop ediyordu tekrar çalıştırıp devam ediyordum ya da yolda giderken stop ediyordu sizinde söylediğiniz gibi pedal konum sensör arızası veriyodu pedal ya da beyin değişecek denildi, bende baya araştırdım birde bu arızayı yenimi vermeye başladı bende sadece sıcak havalarda yaz döneminde yapıyordu, baya araştırdım burdan kaan kullanıcı adlı bir üstad sayesinde 150 tl civarında çözüldü, ilk önce kendim gaz pedalını söktüm içini açıp gergiye dokunmadan kartın üstündeki uçları temizledim, bir süre sonra tekrarlardı bu seferde tanıdğm bir oto elektrikçiye götürdüm ve ön kısımdaki sigorta tablasını söktürdüm içini kontak spreyle temizlettim ve ecu beyni soketlerini kontak spreyle temizlettim ve bir daha sorun çıkarmadı, her beyin tamiri yapıyorum ya da beyin değişecek diyene inanmayn, deneme yanılma yolu ile çok masraf etmeden çözebilirsiniz, saolsun dediğim gibi kaan üstad sayesinde 3000 TL beyin değişimi yapmadan çözüm buldum, eğer buralarda ise mesajı okuduktan sonra fikirlerini paylaşacaktır, aracımı sattım ama burayı hala takip ediyorum Opel candır. :)

alpagoo34

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Bahsettiğiniz arıza olsaydı ECN12008 hatası verirdi benzer sorunu bende yaşadım aracımı satmadan önce 2010 Astra H 1.3 cdti otomatik aracımda bende bahsettiğiniz benzeri sorun yaşadım araç ilk çalıştırmadan sonra hareket edince stop ediyordu tekrar çalıştırıp devam ediyordum ya da yolda giderken stop ediyordu sizinde söylediğiniz gibi pedal konum sensör arızası veriyodu pedal ya da beyin değişecek denildi, bende baya araştırdım birde bu arızayı yenimi vermeye başladı bende sadece sıcak havalarda yaz döneminde yapıyordu, baya araştırdım burdan kaan kullanıcı adlı bir üstad sayesinde 150 tl civarında çözüldü, ilk önce kendim gaz pedalını söktüm içini açıp gergiye dokunmadan kartın üstündeki uçları temizledim, bir süre sonra tekrarlardı bu seferde tanıdğm bir oto elektrikçiye götürdüm ve ön kısımdaki sigorta tablasını söktürdüm içini kontak spreyle temizlettim ve ecu beyni soketlerini kontak spreyle temizlettim ve bir daha sorun çıkarmadı, her beyin tamiri yapıyorum ya da beyin değişecek diyene inanmayn, deneme yanılma yolu ile çok masraf etmeden çözebilirsiniz, saolsun dediğim gibi kaan üstad sayesinde 3000 TL beyin değişimi yapmadan çözüm buldum, eğer buralarda ise mesajı okuduktan sonra fikirlerini paylaşacaktır, aracımı sattım ama burayı hala takip ediyorum Opel candır. :)
Bazen gaz pedalına basıldığında boştaymış gibi olouyor gaz basmıyor ve araba gitmiyor, fakat istop etmiyor. . Kenara çekip istop edip tekrar çalıştırmak zorunda kalınıyor. Bazen ise gidiyor ama o işaret olduğu için fazla yakıt tüketimi oluyor sanki. Opel servisine de götürdük ama bir şey bulamıyorlar. en son bilgisayara bağladılar. birşey çıkmadı. sadece gaz pedalıyla sensörünü değiştirdiler ondan olabilir diye, fakat sorun hala devam ediyor

denizzined

Kayıtlı Kullanıcı
44-Malatya
Siteyi ziyaret et
Belki alakası olmayacak ama sürekli aynı yakıtımı alıyorsunuz, ya da hiç değiştirdinizmi aldığınız yakıtı sürekli bir yerden alıp farklı br yakıt almak durumunda kaldıysanız boğaz kelebeğini temizletmenizi tavsiye ederim birde onuda denemelisiniz eğer yapabilirseniz yağsız kontak sprey alıp sizde yapaiblirsiniz.