gaz kelebeği vs. temizliği için carbon clean yapmam yeterli mi

ogretmen82

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
merhaba ben aracıma genel bir temizlik yaptırmak istiyorum. gaz kelebeği temizliği, rolanti motoru temizliği, manifolt-egsoz temizliği yaptırmak istiyorum. acaba bunlar için carbon clean yapmam yeterlimi yoksa ilk başta serviste bunların temizliğini yaptırdıktan sonramı arabayı carbon cleana sokayım. ya da ilk başta arabayı carbon cleana soktuktan sonra mı serviste bu parçaları temizleteyim. şimdiden çok teşekkürler.

M.YILDIZ

Forum USTA'sı
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sımdı manıfolt temizliklerine bence gerek yok. sen carbon cleanla beraber bı kelebek bogazı temizligi yaptır yeterli.

ogretmen82

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sımdı manıfolt temizliklerine bence gerek yok. sen carbon cleanla beraber bı kelebek bogazı temizligi yaptır yeterli.

Teşekkürler. lpg taktıracağımda. boğaz temizliğini lpg taktıracağım yere bedavadan yaptırırım sanırım. bide carbon clean yaptırırsam boğaz temizliğinden önce çok iyi olur kanaatindeyim. çünkü araba kalkışlarda zorlanıyor. gaza hafif basıyorum kalkarken hafiftende debriyajdan çekiyorum ayağımı devir saati 1 i gösterirken birden 0 a doğru düşüyor. biraz daha gaz veriyorum bende normal olarak devir saati yine 1 e geliyor. debriyajdan birazcık daha çekiyorum yine devir 0 a yaklaşıyor.
yani arabayı kaldırırken cambazlık yapıyorum resmen. gazı kökleyip kalkıyorum sırf bunla uğraşmamak için bazen. motoru bağırta bağırta kalkıyorum.

Seyf

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Gaz kelebeği temizliği

Gaz kelebeği temizliği önemli. Bunu belli aralıklarla yaptırmak gerekir. Opellerde gaz kelebeğinin kirlenmesinin en önemli sebebi kartel hava tahliye hortumunun emme manifolduna, gaz kelebeğinden hemen önce bağlanmasıdır. Yağ karterindeki nemli ve hafif yağlı hava, gaz kelebeği üzerine birikim yaparak hava filtresinden gelen -süzülmüş de olsa- tozların ve bazı partiküllerin bu bölgeye yapışmasına, dolayısıyla da kirlenmesine neden oluyor. Bu da aracınızda düzensiz rolanti, kesik-kesik gaz yeme yada yememe vb. sonuçlar doğurur. Selamlarımla..

ogretmen82

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bendeki sorun (araba kalkışlarda zorlanıyor. gaza hafif basıyorum kalkarken hafiftende debriyajdan çekiyorum ayağımı devir saati 1 i gösterirken birden 0 a doğru düşüyor. biraz daha gaz veriyorum bende normal olarak devir saati yine 1 e geliyor. debriyajdan birazcık daha çekiyorum yine devir 0 a yaklaşıyor.
yani arabayı kaldırırken cambazlık yapıyorum resmen) carbon clean ve manifolt,egr,rolanti temizliği yapınca geçermi yoksa baskı balata değiştirmem gerekirmi acaba??

Seyf

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Eğer aracın boşta (vites) iken de düzgün gaz yemiyorsa yukarıda zikredilen birtakım temizlik işlerini yaptır. Başka bir problem (sensör vb.) yoksa sorun çözülür. Bunun debriyajla baskıyla ilgisi olmaz. Selamlarımla..