Fren Balata Uyarısı ve Kontrol Fren Lambası Uyarısı?

byburcx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar 2004 Model Astra G aracımı 200*** KM'de aldığımda bilgi ekranında Kontrol Fren Lambası uyarısı mevcuttu. Frene bastığımda bu uyarı kayboluyordu. Arka stop lambalarından birinde patlak mı var diye kontrol ettiğimde hepsinin çalışır vaziyette olduğunu gördüm ama bu uyarının nedenini anlamış değilim. Aranızda bu ikazla karşılaşan ve çözüm bulan var mı? Stop farklarımın ikisi de aldığımda çatlaktı sizce sorunu bundan dolayı yapabilir mi?

Birde geçen aracımın ön fren disklerini ve arka kampana frenlerini değiştirdim. Montajı ustam titizlikle yaptı temizlemesinden kontrol sürüşüne kadar herşey tamam. Fakat balataları değiştirdikten sonra gene bilgi ekranında Fren Balatası ikazı çıktı. Acaba ABS'de falan mı sıkıntı var diye ABS'yi düz boş yolda denedim. ABS kusursuz çalışıyor.

Sizce bu ikazların nedeni ne olabilir? Sanayide sildirmeyi denedim ama cihaz bu uyarıları silemedi. OPCOM diye bir cihaz varmış o silebilirmiş oda yetkili servislerde mevcutmuş bu doğru mu?

Alfonso

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Fren hidroliğine bakın seviyesi düşmüş olabilir eksik konmuş olabilir kaçak olabilir Dot4 konuyor bu arada astra g lere bende de astra g var kapağın üstündede yazıyor eğer dediğim sıvıysa zamanla o sıvı azalabiliyor

byburcx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Fren hidroliğine bakın seviyesi düşmüş olabilir eksik konmuş olabilir kaçak olabilir Dot4 konuyor bu arada astra g lere bende de astra g var kapağın üstündede yazıyor eğer dediğim sıvıysa zamanla o sıvı azalabiliyor

Sıvı tam, hatta eksiği değil çok az bir fazlası var. Ağır bakımlarında tamamını yaptırdım DOT4 konuldu, fren havaları alındı. Herhangi bir eksiklikte söz konusu değil.

sondoka

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Fren lambasının orurduğu duylarda esneme oluyor bundan dolayı temassızlık (açık devre) oluşup sizin ekrana fren lambası bozukmuş gibi uyarı mesajı çıkıyor,çözümü için lambanın ayaklarına lehim yapıp kalınlaştırınca yada duyları biraz esnetince düzeliyor (eğer başka sorun yoksa)
Ön fren balatalarını değiştirince sensor uçlarını balatalardaki yerlerine takmak gerekiyor,balata aşındıkça et kalınlığı düşer ve en sonunda sensor fren diskine dokunur ve ekranda uyarı verir,sizin sensor balataya oturmamış veya yerinden çıkıp metal yüzeye dokunuyor olabilir (eğer başka problem yoksa)