Gündüz Farı Arızası ve Eş Zamanlı Yanan Arka Park Lambası

ilker351

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Herkese merhaba, foruma yeni üye oldum çünkü büyük bir sıkıntı yaşıyorum ve çözümleyemiyorum. İngilizce forumlar dahil çok araştırdım ancak maalesef doğru bilgiye ulaşamadım. Umarım burada aradığım destek ve çözüme sizler sayesinde ulaşacağım.
2012 model Opel Astra J kasa dizel araca sahibim, şu an yaklaşık 95.000 km'de aracım. Yaşadığım sorun aracın gündüz farı ile ilgili, detaylı anlatmaya çalışacağım ve anlaşılmasını kolaylaştırmak için fotoğraf ekliyorum.
Aracımı çalıştırdığımda gündüz farı düzgün biçimde çalışıyor ancak aynı anda sürücü tarafı arka park lambası da yanıyor, yolcu tarafı normal bir şekilde yanmıyor. Yani araca önden baktığınızda hiç bir sorun gözükmüyor, arkadan baktığınızda ise sanki park lambalarından biri yanmıyormuş gibi gözüküyor.
Aracın park lambalarını ya da kısa farları yaktığımda ise sürücü tarafındaki gündüz farı parlak kalıyor (gündüz modunda arka lambanın da yanındığı taraf), diğer gündüz far ise beklendiği gibi kısık yanmaya başlıyor. Bu esnada arka parkların ikisi de normal şekilde yanıyor. Yani araca önden bakıldığında sürücü tarafı gündüz farı parlak, yolcu tarafı kısık yanıyor, arkadan baktığınızda hiç bir sorun gözükmüyor.
Aracıma yetkili serviste "farla ilgili problem var komple değiştirilmesi lazım" dediler, dışarıda baktırdığımda ise beyninde sorun var, beyinci tabir edilen bir yerde baktırmamı tavsiye ettiler. İkisine de çok güvenemedim. Araç ekranında hiç bir hata uyarısı yok, aracı kullanırken fark edebileceğiniz hiç bir emare yok. Araç özel serviste bilgisayara bağlandı ve hiç bir hata/uyarı vermedi.
Bu konu hakkında bana yardımcı olabilir misiniz? Başına bu sorun gelen, çözümleyen ya da beni uygun bir yere yönlendirecek kimse var mı?
Şimdiden teşekkürler.

Not:
1. fotoğrafta parklar/farlar kapalı, önden bakıldığında hiç bir sorun yok ama arkadan bakıldığında parklardan biri sürekli yanık kalıyor.
2. fotoğrafta parklar/farlar açık, önden bakıldığında gündüz farlarından biri parlak biri kısık yanıyor (normali ikisi de kısık yanması gerekir) ama arkadan bakıldığında sorun yok.
3. fotoğrafta farlar kapılıyken ve farlar açıkken sağdaki gündüz farının sürekli parlak kaldığı, soldaki gündüz farının farlar açıldığında kısık yandığı görülüyor.
Farlar Kapalı.JPG Parklar Açık.JPG Parklar Açıkken Sağ Far Parlak Sol Far Kısık.JPG

mskirca

VIP Üye
10-Balıkesir
Siteyi ziyaret et
Merhaba,

Foruma hoş geldiniz ve geçmiş olsun diyelim öncelikle.

Özel Servislerin kullandıkları bilgisayar programları bazen çok yetersiz kalmakta, güncelleme almamakta ve hataları görememektedir. Beyinci diye tabir edilen Elektronikçi ustalarda son güncel programlarla hata taraması yapılmaktadır. İstanbul Sefaköy Sanayi Sitesinden Elektronikçi Selami usta bu konuda önerebileceğim isimlerdendir. Adamların işi sadece bu, tüm marka/model araçların elektronik arızalarını bulmak ve çözmek. Aracınızı bilgisayara bağlayıp hata taraması yapıyorlar, aslında işlem bu kadar basit ama dediğim gibi program ve update'i önemli bir konu. İnşallah sorununuza çözüm bulursunuz.

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Hocam yazılanları dikkatli şekilde okuyunca banada beyin hatası gibi geliyor. Sağlam bir elektronikçide baktırmak lazım. Hatta başka bir beyin mevcutsa değiştirip deneyip ona göre karar vermek lazım.

ikra71

VIP Üye
18-Çankırı
Siteyi ziyaret et
Evet anlattıklarınız doğrudan far beynini işaret ediyor. Ancak benim kafam yetkili servisin farın komple değişmesi gerekli sözüne takıldı. Yetkili servis arızayı görüpte böyle bir tespitte bulunmuş ise mutlaka bir bildiği vardır. Sizden bir ricam olucak. Sol ön farın elektirik bağlantı soketini tamamen fardan çıkartıp arka park lambasını bir kontrol edermisiniz. Arka park lambası yine yanmaya devam ediyor mu? Benim kanaatimce sol ön farı tamamen iptal ettiğinizde arka park lambası düzeliyor ise sorun muhtemelen ön farınızdadır. Yok ön far soketten iptal edildiği halde yanmaya devam ediyorsa beyin ile ilgili bir arızanın olma ihtimali yüksektir diye düşünüyorum.

• Beğen
Tepkiler: Hasip ve omeroz