Filmlerden ceza yedim

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
BU ülkede problem aslinda kimsenin kanunlari bilmdediginden oluyor...............
TÜV belgesi olan filim yapitrir veya yapar aldigi malin tüv belgesini aracinda tasir..sonucta avrupada izini var eger belgen varsa cünkü muaynede tüv o belgeyi ister...
Semai kardeşim bu konuda genellikle üç guruba ayrılırız. Birinci kesim kanunları bilir, uymaya özen gösterir, ikinci kesim ise kanunu bilir ama gerekmedikçe dikkate almaz, hep "burası Türkiye boşver" der, yakalandığı zaman ya konuyu hiç bilmiyormuş gibi saf ayaklarına yatar, ya da oradan buradan torpil için tanıdık bir kişi aramaya koyulur, üçüncü gurup ise kanunları gerçekten bilmez, bilmeye de gerek duymaz. Ama bir vatandaş olarak hangi gurupta yer alırsak alalım unutmamamız gereken önemli bir konu vardır o da adalet önünde "herkes kanunları bilmekle mükelleftir" kuralına göre yargılanır.
Ülkemizde ticaret yapma koşulları net değil, tabii bunda satıcı veya alıcının art niyetli olup olmadığı da önemlidir. Mesela esnaf hazır dikilmiş polis veya asker kıyafetini serbestce satabiliyor, aynı şekilde müşteriler de alabiliyor. Bu ticaret şekli serbest ama bu kıyafeti alan, bu meslek gurubunda olmayan kişilerin bu kıyafetleri giymesi suç. Aynı şekilde ekmek bıcağı satmak ve almak serbest, ama bıçağı silah gibi kullanmak veya taşımak suç. Buradaki önemli nokta bu ürünleri alanların bunları amacı dışında kullanmanın suç olduğunu bal gibi de bilmeleridir. Gelelim cam filmi olayına bu ürünü de almak satmak serbest. Ben bu ürünü alıp işyerimim veya evimin camında kullanabilirim, suç mu değil, o zaman satışı neden suç olsun. Satıcı para kazanacağım diye bu ürünün araçlarda kullanımının yasak olduğunu bile bile araçlara uyguluyor. Peki bizler bu durumun yasak olduğunu biliyormuyuz? Biliyoruz, o zaman neden şikayet ediyoruz, neden "adam serbestce satıyor" ya diye onun arkasına sığınıyoruz. Neden satıcıya; "kardeşim maden bu ürünü araçlarda kullanmak serbest, yasak değil, o zaman bana bir belge ver ceza durumunda paramı iade et" demiyoruz?
Asıl üzerinde durulması gereken nokta Semai arkadaşımızın dediği gibi bu tür ürünler aracın ruhsatına işletilebilmeli, vatandaşla devlet karşı karşıya gelmemelidir. Ruhsata işletme şartını şunun için yazdım; kontrollerde "abi belgeyi evde unutmuşsum, çocuk yırtmış, üzerine su dökülmüştü ben de attım" gibi yalanlarla uğraşmamak için. ;)

M8402

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benim anlamadığım konu bir kanun varsa tüm araçlar için geçerlidir.ama ülkemizde kanun gücünün yettiğine uygulanıyor, zift gibi kara camlarla Q7,range,x6 da gezsen kimse sesini çıkarmıyor,astrayla görünce ceza yazıyor.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Hakan sonuna kadar haklısın ama TÜV belgeli koyu renkli orjinal camlar serbest yasak olan ise koyuluğu kaç numara olur ise olsun filmlerdir. Özellikle bazı havalı makam sahipleri amirlerine özenip koyu renkli camlara veya filmlere sahip bir araca binmeyi bir hüner, bir ayrıcalık olarak görüyorlar. Alışkanlık devam edince de kendi özel araçlarına da bu tür uygulamaları yaptırıyorlar. Bunlara sınıflı dolayısı ile zengin kişilerin araçları da eklenince ortalıkta bu tür araçların sayısı hergeçen gün hızla artıyor. Ona buna karışamayan görevliler de bütün hırslarını korumasız konumdaki kişilerden/gençlerden almaya çalışıyorlar. Hak ve adalet dağıtımı için komisyon üzerine komisyon kuran, çalışıyor görünen iktidarlar sıkıyorsa kanunları herkese eşit olarak uygulasalar ya. Zaten kanunlar herkese eşit olarak uygulanabilse emin ol böyle konular gündeme bile gelmez.