Fiat/opel :s

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

O.A.G

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bz ne kadar konduramasakda baska markalar uctu gitti opel hala yerinde sayıyor bi cdti dizeller cok övüldü övülmeye de deger zaten oda fiat gm ortak yapımı fiatın eli opelin motoruna 2005 de girdi zaten neyi tartısıyoruz ki artk ümidi kestm bn

opeli zaten avusturyalılar aldı ve almanyadaki fabrikaları kapatılacak,macaristan ve avusturya da üretilecek.

gdonmez77

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kalite ayrı şey başarı ayrı şeydir arkadaşlar. Mercedes in kalitesiyle bi opel i kıyaslayın bakalım, kıyas götürecekmi. Aralarında 20 yıllık teknoloji farkı. Ama Opel satış adedinde ve ciroda mercedes i yıllardır geçer. Diğer yandan son 1 yılın satış rakamlarına bakarsanız Fiat şirketinin renault ile yarıştığını ve geçtiğini görürsünüz, Opel bu anlamda Fiat a yaklaşamaz bile. Ama bu demek değildirki alınacak en ideal araç fiattır.
Yeni arabamı değiştirdiğim için Fiat ın başarısını da anlamakta zorlanmıyorum. Şu anda kullandığım 97 model tipo eski aracım olan zafira ile aynı donanıma sahip. (hatta ek olarak far yıkama sistemi var) Ayrıca zafira nın klima performansı berbat diyebileceğim bi düzeydeydi ve servis bile "bunlar böyle" demişti. Tipo nun kliması zafira ya kıyasla muhteşem. Bunları yazmamdaki sebep Fiat tipo yu Opel zafira nın üstüne çıkarmak değil. Sadece marka takıntısıyla hareket etmeyin, bu işler belli bir mekaniğe dayanıyor, hesaplamalara ve maliyete dayanıyor.
Benim bu aracı alırken başımdan geçen ise şu: Ustamla konuştuk (Zafira yı beraber almıştık) Dedimki gene 1.8 zafira alayım. Ustam hoop dedi. İşlerin bozuk piyasalar eskisi gibi değil, zafira nın bakımlarının altından zor kalkarsın bundan sonra. Düşündüm bi baskı balata 1000 tl ye patlıyor. balatası, bujisi, egr valfi, herşeyi daha pahalı. NE yapalım dedim, tipo alalım sana dedi. Neden??? çünkü bakımları çok ucuz, parçalar nerdeyse bedava. Bende gittim bi tipo aldım, az kullanılmış bi memur arabası aldım, 240 tl ye her bi bakımı halloldu. aynı parçaları opel de hesapladık yaklaşık 1500 tl ye patlıyordu.
yol tutuşundan memnun olmasamda, genel ekonomik durum gereği bir Opelci olarak ben bile fiat aldım. O yüzden büyük konuşmayın bence.
Hem şuda bir gerçek, opel in son 1 yıldır üretim kalitesi çok düştü. Sıfır alanların hepsi şikayetçi.

GSİ16V

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Opel in en büyük hatası GM bünyesinde olmasıydı zaten keşke eskisi gibi efsanevi otomobillerini üretebilse eski sağlamlığı kalitesiyle...

skyeye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Opel in en büyük hatası GM bünyesinde olmasıydı zaten keşke eskisi gibi efsanevi otomobillerini üretebilse eski sağlamlığı kalitesiyle...

İyi de arkadaşım Opel'in GM bünyesine girmesi yeni bir şey değil ki. GM, Opel'in %80'ini 1929'da, %100'ünü 1931'de aldı. Araya dünya savaşı falan girdi, fabrikalar büyük zarar gördü, ağırlıklı olarak orduya üretim yapıldı derken GM 1948'de tekrar yönetimi ele alıp fabrikaları baştan kurdu. Zamanında motor teknolojisi Mercedes'ten ileride olan Kapitan, sonrasında Rekord GS, Kadett GSI, Astra GSI, Lotus Omega, Calibra Turbo gibi efsanelerin hepsi GM bünyesindeyken geliştirildi ve üretildi.
Sırtınızı bu kadar çabuk dönmeyin GM'e, bana Opel'in 1929'dan önceki 1 tane modelini söyler misiniz? Opel'i bugünlere kadar getiren GM'dir, mirasına ihanet etmeyelim lütfen...

vectra cosworth

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
GM parçalar kalitenin sembolü ya offfff offfff GM kaputu açınca heryerde o GM amblemini görmeyince raht edemiyom ...

Son düzenleme:

athlon2800

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yararlı olacağı inancındayım,
en azından Bravodaki 1.4 150hp turbo benzinli ve 1.6 120hp turbo diesel motor bile mevcut astraya uygulandığında büyük satış rekorlarına gebe.

vectra cosworth

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
1.4 150 hp fiat bravo nereye gider ya nereye kadar gider? benim 2.0 150 beygir anca yürüyo. oda gt normalde değil...

O.A.G

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
önemli olan çok fazla branşda çok fazla yatırım yapmak değil,konuyu dağıtmadan kaliteli ve istikrarlı üretim yapmaktır.evet fiat denilincede aklıma bisiklet gibi olan uno palio, veya cikletten çıkan şahinler geliyo.işi açıkcası....

adam 2000 cc bravo hgt diye araba yapmış v5 motor diyo 155 beygir diyo...şu kadar kalıbının arabası değil ya opelin 2.0 her aracı ondan üstün ..yaşıyoruz görüyoruz abicim fiat araçlarınıda opel araçlarınıda..al sana iddayada varım aç bi topic kaç kişi fiat hakkında ne dicek gör ya ..yok traktör yapıyomuşda ..uzay aracı yapsa ne olur ya.öle kalkıptda 400 milyarlık ferrarileri örnek göstermeyin ,bizim gibi orta halli veya biraz üstü insanların ,gençlerin bineceği katogoriyi kıyaslayın heni nerde elle tutulur hangi aracı var ya çıksın biride desin ''benim 96 model fiat aracım öle sağlamdır böle gider,veya şöle teknikleri vardır???madem süper firmaydı ...nerdeymiş 90 lı yıllarda bu kadar efsane calibralar,gt ler, gsi lar omegalar fln filan çıkarken ..ne yapıyolardı şahin 'S' mi tasarlıyolardı veya doğan turbo conseptinin üzerinde mi çalışıyolardı..opelin canavar gibi tasarım ekibi ve ödün vermeyen malzeme analizleri yıllarca sürmüş ..ee normal o kadar dayanklı güzel işler yaparsan krizde batarsın ...ama git ucuz malzemeden zayıf şeyler yap ..kral ol..nasıl iş anlamadım zaten..git bi opel comboya bak veya ww.caddy e bak bide git dobloya bak....arada ne kadar fark var gör..altımdaki vectra B gt aracımıda 3 tane fiata değişmem ..Allah sattırmasın ama fiat en son tercihim olacak makinadır..

''benim 96 model fiat aracım öle sağlamdır böle gider,veya şöle teknikleri vardır???

benim arabam cok saglam abicim:D
ayrıca ylın ticari arac ödülüne sahip..
combo buna layık görülmedi.
bende ilk başta combocuydum ama dobloya binince işler değişti:D
zaten fiyatlardan belli oluyor.
hea şimdi diyeceksin combo mu kaliteli doblo mu.lafı bile gecmez elbette combo ama şu an sınıfının en az satılan aracı ne yazıkki..

athlon2800

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
1.4 150 hp fiat bravo nereye gider ya nereye kadar gider? benim 2.0 150 beygir anca yürüyo. oda gt normalde değil...

Bende opelciyim ama gerçek şuki;
dediğim 1.4 150hp benzinli veya 1.6 120hp diesel motorlu Bravolar senin 2.0 150hp'yi koltuğunun altına verir. :kop:

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...