ESP, ASR, ve Hill Holder eklme

astraopc

Yönetici
Moderatör
52-Ordu
Siteyi ziyaret et
Ben biraz meslek açısından otomotivin içinde bulunduğumdan;
Acaba Programlama olarak ABS sistemine ek olarak ASR sistemi ABS beyninden aktif edilemez mi diye düşünüyorum. ASR çekiş tekerlerinin Kayma oranına göre bütün çekiş kuveetini diğer yeri tutuan tekere aktarıyor. Kayma yapan teker ABS beyni tarafından Frenleme yaptırılıyor. Tekrar teker kaymayı kestiği anda frenlemeyi bırakıyor.

Hill Holder ise mekanik ve otomatik fark etmiyor bütün araçlara kakılabilir. En basitinden Elektrikli el freni düşünün yokuş yukarı veye aşağı fark etmiyor. 1-2 saniye içinde araç kayma yapmıyor. Yine Hill Holder ABS bayni tarafından kontrol ediliyor. Vites boşa attığıızda ve ayağınızı fren pedalından çektiğinzde 1-2 sn aracın frenlerini kitliyor ve sonra serbest bırakıyor.

ESP başlı başına bir yapı ama bununda ABS beyni ile ortak hareket ettiğidir. Bazı arkadaşlar nasıl ki VECTRA B araçlarına Hız sabitleme vs. gibi işlemler yaparken acaba araçta tesisat var mı diye kontrol ediyor. Bence burda da durum aynı PARTNER TEPEE nin bazı modellerinde ABS, ASR, ESP standart fabrika çıkışlı araçlarda bütün tesisatın hazır olabileceğini düşünüyorum. ESP için gerekli sensörlerin takılması ile bunuda yapılabilir bir seviyede olacağına inanıyorum.

Yapilabilir degil, yapiliyor zaten forumu arayin sukru ve recep adli arkadaslar bu dediklerinizi yapmisti araclarina...

Tabii biraz ugrasirsiniz ama yapilir. Ancak bende bildiklerimi yazayim...

Yeni nesil araclarda artik ESP degil ESP Plus dedikleri bir sistem kullaniliyor, bu sistem eski sisteme gore biraz daha kompakt bir yapida beyinler birlestirilmis, kucultulmus ve kontrol uniteleri daha yuksek kapasitelerde islem gucune kavusmus durumda.

Ismi gecen araclarda yapmak istediginiz ozellikler ABS nin degil tamami ile ESP nin araclara getirdigi ozelliklerdir.

1. ABS
2. ESP ve ASR/TC
3. Hill Start (Yokus kalkis destegi)
4. Lastik basinci denetleme sistemi
5. Viraj stabilitesi vs vs gibi ozellikler
Yani sadece ABS beynine yazilim atarak bu dediklerinizi yapamazsiniz bence.