Engelli Park Alanlarını İşgal

olciyak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bende cok dıkkat ederım bu duruma kesınlıkle dıkkat edılmesı gerekılen bır konu bu , biz hayatı hızlı yasayabılıyoruz uzakta aracımızı parketsekte yada 3-5 dakıka bekleyıp parketsekte bu zamanı telafı edebılırız fakat engellı dostlarımız bunu yapamazlar bu konuda katı yaptırımlarım yok tek yaptırımım kendıme ve duyarlı olan aileme fakat bundan sonra yaptırımım olacak bundan emın olabılırsınız, keske bir yasa olsa da resmını cektıgımız ve polıse bıldırdıgımız taktırde ceza yazdırabılsek , sigara ıcmenın cezası var ama boyle cıddı bır olayın yok...
Engellı dostlarımızın tek engelı aslında, beyınsız beyınlerın engellerını aşabılecek engelleri ortadan kaldıramamasıdır...

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Konuya yorumları ile değer katan arkadaşlarımıza çok teşekkür ederim. Arkadaşlarımızdan gerekli duyarlı davranışları beklerim. Saygılar.

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Değerli arkadaşlar konunun nereye açılacağını bilemedim uygun olarak bu bölümü gördüm. Umarım uygundur?

Değerli arkadaşlar sanırım bir kez daha söylemem gerek ben ortopedik engeli bir vatandaşım. Ve Ankara'da yaşamaktayım. Engelli vatandaşların rahat bir şekilde ihtiyaç ve ulaşımlarını sağlaması adına engelli park alanları var. Ama maalesef eğitimsiz bir toplum olduğumuz gerçek ve engelli otoparklarının ne amaç için konduğunu bilmeden engelli park yerlerini işgal eden çok sayı da kişi var. Ve bir engelli olarak engelli park yerlerini işgal eden tüm kişileri kınıyorum.

Artık toplum olarak bilinçlenme zamanı ve engelli için ayrılan park alanlarının sadece engelli için olduğunu unutmamız gerek. Burada engelli aracını park etmemiş diye bir düşünce içinde olmayalım arkadaşlar. Belki bir engelli geldi ama kendini bilmez biri yüzünden aracını o park alanına park edemedi.

Bizler normal insanlar gibi uzun mesafe yürüme şansımız yok. Ve bu park alanları bizler için sadece park alanı değil çok önemli noktalardır.

Engelli için ayrılan şehir içinde bulunan park alanlarını işgal edenler
Engelli için alış veriş merkezlerinde araçlarını park edenleri

Şiddetle kınıyorum....
Nadir sana katılıyorum ve tüm gönlümle destekliyorum...
Burda asıl probleme olarak benim ankarada gördüğüm birinci Belediye ikinci polis sonrası duyarsız vatandaşlar...
Açıklamaya gelince;
hastaneye gittim tam kaldırım dönemecine taksi durağı hemde yaya geçecek yere kızdığımda aldığım cevab burayı belediye tahsiz etti,yahu görme engelli olsun her tür engelli karşıya nasıl geçeçek? dünyada bir kural vardır kavşak kenarına en az 5 metre park yasağı, doğrumu? o zaman bu ne lahana turşusu? polisim nerede? vatandaş zaten olur olmaz yere hatta kaldırım park ediyor...ki yasak bırakın yasağı engelliyi anlayan ancak kendi ailesinde olanlar galiba. bizim burada trafik lambası var ama karşıya inanın yaya ya yeşil yanmıyor ancak üç yolu karşıya yeşilde geçebiliyorsunuz...bunu şikayet ettim gelen cevab o kadar ilginç ki ulan dedim bunlar nerede okudu...efendim geldik inceledik trafik işaretleri yaya geçiti ve sinyalller uygundur...tekrar bu sefer telefon açtım o gelen mühendisi bana bir yönlendirin nerede yaya geçiti çizgisi var ve engelli nasıl karşıya geçmek için 3 defa tehlike atlatacak yayaya yeşil yanar amraclara ikaz yok artı önce karşıya geçmek için tersden 3 defa lamba bekleyecek 3 rizke girecek..bunlar nerede okudu dedim...şükür ancak anladılar geldiler baktılar değiştirdiler...işte bu en az anlatabildiklerim...ben avrupa gibi her trafiğe buton istiyorum arkadaş bunun içn imza kampanyasına varım...engelli basınca trafik dursun

djkelaj

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ABD'de kardeşim 1 kez parketmiş, 500$ para cezası ve arabasına 3 ay el konmuş (parka cekilmiş), 3 ay otobuse binde gör gününü, 1 kez daha olursa 6 ay ,sonra 1 sene el konuluyor. Cezalar ise 2ye katlanıp buyuyor , 1000, 2000 gibi, bu eskiden olmuştu hangi eyalet hatırlayamadım şimdi ama kardeşim 3 ay otobuse binmişti karda kışda . Bizde de bu olsa bak parkeden olurmu . wc e bile tuvalete giden adam olarak töbe ederiz.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
ABD'de kardeşim 1 kez parketmiş, 500$ para cezası ve arabasına 3 ay el konmuş (parka cekilmiş), 3 ay otobuse binde gör gününü, 1 kez daha olursa 6 ay ,sonra 1 sene el konuluyor. Cezalar ise 2ye katlanıp buyuyor , 1000, 2000 gibi, bu eskiden olmuştu hangi eyalet hatırlayamadım şimdi ama kardeşim 3 ay otobuse binmişti karda kışda . Bizde de bu olsa bak parkeden olurmu . wc e bile tuvalete giden adam olarak töbe ederiz.

Abi ülkemizde ise sadece yapılan uygulama normal park cezalarının iki katı o kadar. Ayrıca polisler ise vurdum duymaz. Ankara da olan olumsuz durumu valiliğe bildirdim ama sadece laf olsun diye bir kaç satır yazı yolladılar. o kadar sonra da bu ülke Avrupa birliğine girmeye çalışmakta.

djkelaj

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
o yuzden bu tur yerlerde abd'de kamera var, Tabi kamera başındaki adamın da bunu görüp ceza kesmesi lazım. Ayrıca mesela bizde kaldırım kenarı boyaları gelen partilere göre renk
değiştirir, kimi mavi kimi yeşil kimi sarı yapar. Ama aslında yabancı ulkelerde onun anlamı vardır. Kırmızı alan, itfaiye ve ambulans alanıdır, parkedene KOLLLL gibi ceza gelir, hemde ne kol anlatamam, sarı alan ise acil durum diger aracların kısmıdır ve orayada park ceza sebebidir. Boyasız kısımlara anca park edilir. Bide onu bırakın nerdeyse her caddede cift park var, dortlu yakan defolup gidiyo. Bizim burada bir hoca vardı, fahri mufettiş kadın haftanın bir gunu carsıya cıkıyordu, koçanı bitirip geliyordu, fotografları ile beraber, sonra artık hangi kodamanlara ceza yazdıysa, mufettişligini geri aldılar. ÖYLE bir toplumuz işde.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
kodamanlara ceza yazdıysa, mufettişligini geri aldılar. ÖYLE bir toplumuz işde.

Zaten bu ülkede iş yapanı sevmezler. Bu ülkede eleştireni sevmezler bu ülkede özgürlük derler ama özgürlük adına bir eylem yapanı sevmezler... ondan sonrada bu ülke ilerlemiyor diyorlar gel de ilerlesin... ilerliye biliyor ise...

murattarum

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Zaten bu ülkede iş yapanı sevmezler. Bu ülkede eleştireni sevmezler bu ülkede özgürlük derler ama özgürlük adına bir eylem yapanı sevmezler... ondan sonrada bu ülke ilerlemiyor diyorlar gel de ilerlesin... ilerliye biliyor ise...

Daha önce izmir optimumda yaşadığım bir şey var sonrasında aklımda hep soru işareti kaldı,özürlü yerine park etmiş normal plakalı araçlar gördüm ve güvenlik oralarda takılıyordu sordum bunlar ne diye onlar özürlü demişti,şimdi böyle plakası normal özürlü insanlar varmı veya yanında özürlü bir kişiyle oraya gelen şahıslar bu yerlere park edebiliyormu,edebiliyorsa bu araçları çizen arkadaşlar ne yapmış oluyorlar,,,,

djkelaj

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
murattarum, yasaya göre oraya plakasında özürlü damgası olmayan KİMSE parkedemez
babası da olsa, onlar en yakın normal yere parketmek zorundalar.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Engelli plakası hakkında açıklama yapmam gerek sanırım. Birinin yanında engelli var diye engelli park yerine park etmesi söz konusu olamaz mümkün değil... daha önce engelli araçları üzerinde engelli plakaları vardı. Sözüm meclisten dışarı

Bazı şerefsizler trafik içinde olan bu şerefsizler engelli plakası olan kişilerin araçlarını sıkıştırmaya taciz etmeye başlattılar. Durum böyle olunca yasal bir düzenleme yapıldı. Ve engelli plakası kaldırıldı ama buna karşın engelli kişi adına özel engelli park yeri kartları verildi. Bu kartları olamayan kişilerin araçları ne olursa oldun engelli park yerine park edemez.

Şimdi burada kartı dahi unuttum demesi bence çok saçma sapan bir durum olur. Engelli isen engelli aracın varsa plaka da engelli plakası değil ise o zaman bu park kartı olmak zorunda bizlerinde bu yasaya uymamız gerek. Engelli sürücü olarak.