En iyi performans için?

zgzoid

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hangi marka ve çeşit benzin almalıyız değerli arkadaşlar?

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Ben şimdiye kadar öyle bir benzin duymadım, bana göre en iyi benzin içine hile hurda amaçlı yabancı madde katılmamış olanıdır.

Cherkess

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Turbolu ve motor modifiyeli araçlarda (mesela wrx sti) benzine katkı olarak toluen gibi maddeler katarlar. Daha benzinin performans sağladığı duyulmuş değil. Oktanı yüksek benzin düşünüyorsanız araç motoru belli standartlarda yakıta göre ayarlanır. 97 oktan alayım demeyin 95 lik aracınıza. Zaten 97 oktan da bir katkı sayesinde 97 ye çıkarılır. Normalde 95 tir.
Yani oktanla iş olsaydı bütün performanslı araçlar LPG li üretilirdi. LPG nin oktanı 100 ün üzerindedir. Hatta Cng liler uçardı çünkü doğalgazın oktanı daha da yüksektir. Araçların subap yakması da bu yüzdendir. Fazla oktan zengin karışım yapar o da subapları yakar.

Özgür Kızılkaya

zgzoid

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Turbolu ve motor modifiyeli araçlarda (mesela wrx sti) benzine katkı olarak toluen gibi maddeler katarlar. Daha benzinin performans sağladığı duyulmuş değil. Oktanı yüksek benzin düşünüyorsanız araç motoru belli standartlarda yakıta göre ayarlanır. 97 oktan alayım demeyin 95 lik aracınıza. Zaten 97 oktan da bir katkı sayesinde 97 ye çıkarılır. Normalde 95 tir.
Yani oktanla iş olsaydı bütün performanslı araçlar LPG li üretilirdi. LPG nin oktanı 100 ün üzerindedir. Hatta Cng liler uçardı çünkü doğalgazın oktanı daha da yüksektir. Araçların subap yakması da bu yüzdendir. Fazla oktan zengin karışım yapar

ben sadece benzini nerden alalim demek istedim.95,97 hangisi oldugunu nasil bilecem?

Cherkess

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Pompacılar bilir kaç oktan olduğunu.
Aracınızın kullanma kılavuzunda da yazar.
Ama shell den şaşma bence.

Özgür Kızılkaya

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Genelde bütün firmalar aynı rafineriden akaryakıt alırlar, o nedenle iş markadan ziyade adam gibi benzin satan bayilerde biter. Bir bayi rutin olarak akaryakıt depolarını temizletiyorsa, sattığı akaryakıta daha çok kazanayım diyerek yabancı madde katmıyorsa en iyi benzin o bayinin benzinidir.

dark_crow

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Benzin-Dizel tercihim hep Shell den yana, kendi aracıma hep aynı bildiğim bayiden uyumlu olan yakıtı alırım. Kullandığım diğer araçlara Shell'in kendi işlettiği benzincilerden alırım. Önemli olan istasyon.

ozann

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benzin icin Total iyi diyolar.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

yigitekimdemir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.tamindir.com
Shell ve Opet hem eski tigra hem de şu anki 156 aracımda saçmalama yaptırıyor.

BP açık ara denediğim en güzel benzini sunuyor