ekonomik sürüş için uygun motor devri?

__PraMiT___

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
araba kullanırken uygun ekonomik sürüş için uygun motor devri nasıl olmalıdır. malum büyük motor hacimlerine sahip araç sahiplerinin en büyük korkusudur yakıt durumu. 1.8 yada 2.0 gibi motor seçeneğine sahip araç sahiplerini bilgilendirmek için bildiklerimizi paylaşalım.

muebbet

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Ufak motorlu araçlar için konuşuyorum, yokuşlarda 2700dd sakin tırmanmada ideal ama yinede genel olarak mecbur kalmadıkça 3000dd 'i geçmemek tasaruflu olacaktır gözlemlerim bıu yönde.

fluminense

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
1.6 astra G ile uzun yolda 2000 devirde 80 km/h hızla gidrken yaktığımdan az yakıt değerleri elde edemedim bugüne kadar.100 km de 6.7 litre lpg..
2000-3000 devir aralığında gidersem o zaman 7.8 litre yakıyor..Ama son seferde 8 litreden fazla yaktı,gazı değişik yerden aldım ondandır heralde:S

Son düzenleme:

patriot1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yolun durumuna göre gidilebilecek en düşük devir . vede gaza en az şekilde basılacak.

Örnek düz bir yolda 1500 devir

Rampada 3500

Yokuş inerken yüksek vites ve gaza hiç basılmayacak :)

exclusive

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2.0 vectra ile 1000km yi uzun yolda deviryordum..
rampada gaza asılmaktansa vites düşün

nemlee

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bende tasarruf için düşük devirde kullanıyorum fakat bunun motora bir zararı var mı?
düz yolda yüksek viteste ve gaza hafif dokunarak gidiyorum 1500-1750 devir civarı.. zararı olmaz umarım?

schumici

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bende tasarruf için düşük devirde kullanıyorum fakat bunun motora bir zararı var mı?
düz yolda yüksek viteste ve gaza hafif dokunarak gidiyorum 1500-1750 devir civarı.. zararı olmaz umarım?
hiç bi zararı yok kardeşim merak etme ;) düz yolda 1500 devir civarı hiç kasmadan gidersin çok rahat, sollamalarda bi vites küçültür çıkarsın turbonun verimli olduğu devir bantlarına geçer gidersin. arada bir turbonun verimli olduğu devirlere gelerekde hem kurumlanmanın önüne geçmiş olursun hemde yakıt tasarrufunda bulunursun :good:

nemlee

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hiç bi zararı yok kardeşim merak etme ;) düz yolda 1500 devir civarı hiç kasmadan gidersin çok rahat, sollamalarda bi vites küçültür çıkarsın turbonun verimli olduğu devir bantlarına geçer gidersin. arada bir turbonun verimli olduğu devirlere gelerekde hem kurumlanmanın önüne geçmiş olursun hemde yakıt tasarrufunda bulunursun :good:

bende aynı öyle kullanıyorum zaten ;)
arada bir turboya geçiyor, sollamada da vites düşürüyorum. zararı olmasın yeter :)
4 gündür şehir içinde dolaşıyorum ve ortalama 4.9 şuan. ekonomik sürüş teknikleri icat ediyorum sanırım :D :D

schumici

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bende aynı öyle kullanıyorum zaten ;)
arada bir turboya geçiyor, sollamada da vites düşürüyorum. zararı olmasın yeter :)
4 gündür şehir içinde dolaşıyorum ve ortalama 4.9 şuan. ekonomik sürüş teknikleri icat ediyorum sanırım :D :D
gel senle kafaları ve tecrübeleri birleştirelimde bi kitap yazalım, bu ülkede bu fikirlere ihtiyacı olan çoooook insan var :kop: