egr egr egr

kiziroğlu

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Herkese selam ismim mete.aracım combo 2009 model 50 bin de
egr mağduruyum kendi imkanlarımla emme manifolduna giren yerden kapattım
arıza ısığı yandı ne yapmalıyım servisler cihazla iptal yapmıyor ışık yanmaması için ne yapmalıyım.

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
Egr yi temizleyip, normal montaj ederek kullanmayı deneyin yada ışığı görmeyin. Custom remap yapana yaptırabilirsen ışık yanmaz.

kiziroğlu

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Egr yi temizleyip, normal montaj ederek kullanmayı deneyin yada ışığı görmeyin. Custom remap yapana yaptırabilirsen ışık yanmaz.

ışığa gözüm takılıyo ona bakmıyorum artık
1.ecu yakıtla ilgili yanlış hesap yaparmı ?
2.enjektörlerin yakıt püskürtme zamanında bir değişiklik olurmu?
3.bu ışığın yanmasını sağlayan sensör hangisidir eger manifoldun üstündeki sensör(bir tane var onda da egr yazıyor) ise bunun çalışma mantığı nasıldır;
4.en önemlisi bu sensör basıncımı ,ısıyımı,yoksa manifolt içindeki eksoz gazı miktarınımı referans alır ??

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
Egr, türkçesi egzoz gazı dönüşümü gibi bir şey. Amaç, kükürtlü egzoz gazını tekrar yanma odasına sokarak doğayı korumak sevmek ve motor iç sıcaklığını kötü karışım ile düşürerek, bir nevi termostat görevi görür. Bu görev çok düşüktür, bazı bilgili ustalar motor şişmesini önler der, diğer bilgililer ise ne kadar şişecek uzun yolda radyatör buz keser der vs. Bu çok da gerekli olmayan bilgiden sonra.

1.2 soruya cevap olarak: Yakıt hesaplaması, yada afr(hava yakıt karışım oranı) ile Egr nin bir ilişkisi yoktur. Ecu egr den oran almaz. Yada Ecu, egr devredeyken, yakıtı dolayısı ile Afr yi değiştirmez.

3. Işığı yakan Egr nin kendisidir, ecu ona egzoz emisyonuna göre haber yollar. Düzgün çalışmazsa ise ışık yanar.

4. Egzoz ısısı: EGT dir. Bizim araçlarımız EGT ölçmüyor. Öğrenmek için Ayrı bir sensör ve ekran takmalısınız. Egzoz basıncı değişmez zaten, motorun hacmi bellidir, ne kadar hava girerse, o kadar hava çıkar. Motora emilen havadan çok veya az, egzoz yapmak mümkün değil. Son dediğiniz Egzoz gaz miktarını alır ve çevreci olmaya çalışır.

kiziroğlu

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Emre bey cvp için teşekürler
Madem öyle ışığa bakmadan devam edeyim o zaman

kiziroğlu

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar bu egr iptalinden sonra motor sıcaklık değeri 80...82 decerce civarlarında;bu bir sorun teşkil edermi ?

Önceleri 90 derece.bazen 92 derecede fan açardı 90 tekrar kapanırdı şu an hiçbir şekilde fan açmıyor çünkü o derecelere çıkmıyor sıcaklık.
Deneme amaçlı biraz yüksek devirli kullandım 3000.. 4000 değişen bişey olmadı en fazla 85 derece gördüm.

Yeterli sıcaklık ne olmalı?

beyaz guvercin

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
egr motor sıcaklığını düşürmek için tasarlanmış bir parça sizi n işte bir terslik var

Flea_

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aynen bu işte bir terslik var, 1.6 vectra b2 araca egr iptali yaptık, 88 derece ortalamayla çalışan araç 95 lere doğru çıktı

kiziroğlu

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Evet işte bende anlamadım termostat arızası belirtileri veriyor birazda geç ısınma var havalar sıcak olmasına rağmen 8 ..10 km gibi ısınmaya başlıyor

kiziroğlu

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar bugün termostatı kontrol ettirdim sorun yok dedi usta
Acaba bu yaterli sıcaklığa erişememe sorunu nerden kaynaklanabilir

Egr den geçen egzoz gazı akışınını durdurduğumuz için olabilirmi acaba.?