Domuzdan kıl koparmak!

gOkO

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Pırlanta, elmas gibi değerli taşlara vergi alınmayan memleketimde bunlar normal arkadaşlar.Hatta aldığımız ve verdiğimiz havayı ölçen cihazlar yapılıp, nefes vergiside vermeliyiz değilmi?

erentat

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
memur demek enayi demek..
ozel sirket demek vergi vermeyen iyi paralar kazanan demek..
o yuzden olan memura oluyor.....

özel şirket derken çalışanları kastetmiyorsunuz sanırım eğer çalışanlardan bahsediyorsanız asgari ücretle çalışan memur görmedim memurlara gelene kadar bu ülkede daha ne ezilen insanlar var o yüzden memurlar en avantajlısı en azından gelicek kaygısı yok zammı belli tatili belli astı belli üssü belli özel şirket dedikleriniz tam bir muamma memursanız kıymetini bilin hatta şunu söyliyim AMERİKADA BAŞKAN OLUCAĞINA TÜRKİYE DE MEMUR OL

Mel-a-ku

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
vergi kaçırın çok zevklı oluyor. bızım unıversıtenın fotokopicisinin vergı beyanatında 2009 geliri 2.000 tl gozukuyor. ne guzel değilmi :D bizde yapalım çok zevkli

C.C

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
gelir dağılımında adaleti sağlayamayan,toplarken sağlayabilir mi ben cok zor bir iş yapıyorum özel sektörde ama gel gör ki küçümsemiyorum yanlış anlaşılmasın ama belediye işçisi neredeyse benim aldığım maaştan fazla alıyor asgari ücret tesbit komısyonu adı altında tırıskadan adamların olusturfuğu bir birim var merak ediyorum neye göre karar verip asgari ücret tutarını belirliyorlar,doğalgaz fiyatlarını mı,ekmek fiyatlarını mı,kira bedellerini mi,varsa cocukların okul masraflarını mı,yani bunun kıstası nedir bizden daha fakir avrupa ülkelerde bile asgari ücret daha iyi ve vergiden muaf ne biçim iş,nasıl mantık,ne biçim vicdan,nasıl milliyetçilik,nasıl devletçilik anlayan varsa beri gelsin,varlık içinde yokluk çektirtiyorlar bizlere,ssk pirimini çatır çatır kesiyorlar hem de öyle az para da değil aylık ödenene bakarsan ve özel sektörle kıyaslarsan, hizmete gelince hastane kapılarında süründürüyorlar,aynı paraya özel sağlık sigortanı yaptırsan krallar gibi bakılırsın özel hastanelerde, yazık bu ülkede gemiciğini yürüten kaptanlar olduğu sürece biz daha çok ağlar dururuz al birini vur ötekine hiçbirşey değişmez...

S

sozberk

Bilgi Girilmemiş
Buna domuzdan kıl koparmak değil de sinekten yağ çıkarmak denir. Domuzdan kıl koparmak cimri ve varlıklı birisinden bir şeyler almayı başarmak anlamında. Sinekten yağ çıkarmaksa uygun olmayan bir şeyden imkansızı başararak fayda elde etmek anlamında.

Bu düzenleme imkansız. Çünkü ikinci elde satılan arabalar kdvsi ötvsi ödenmiş arabalar. tekrar bu vergileri alamzlar.

Bir de bu konuda sadece bu hükumeti suçlamamak lazım. Millet olarak üretim yapmadığımız için veya üretim yapanlar gerekli vergileri vermediği için vergi planlaması hep aksıyor. Şimdiye kadar gördüğüm ekonomiden sorumlu kişiler hep amiyane tabirle analarını boyayıp babalarına tekrar satacak nitelikte uyanık kişiler olduğu için bu tip cinlikleri hep yapıyorlar. Bir Kemal Unakıtan vardı, adam memura %5 zam yapardı diğer taraftan bir düzenlemeyle %10 kesinti yapardı kimse anlamazdı. Memur bordrolarında gelir vergisi %15'ten %16'ya çıktığında maaşlardan %5 kesinti olduğunu kim anladı? Hiç kimse. Maaşlar %5 artarken gelir vergisi dilimleri hızla küçüldü. Eskiden kasımda 2. gelir vergisi dilimine girenler şimdi haziranda giriyor. Bunun kemal Beyin cnliği olduğunu kim biliyor? Hiç kimse. Durmak yok %47'ye devam.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Memur bordrolarında gelir vergisi %15'ten %16'ya çıktığında maaşlardan %5 kesinti olduğunu kim anladı? Hiç kimse. Maaşlar %5 artarken gelir vergisi dilimleri hızla küçüldü. Eskiden kasımda 2. gelir vergisi dilimine girenler şimdi haziranda giriyor. Bunun kemal Beyin cnliği olduğunu kim biliyor? Hiç kimse. Durmak yok %47'ye devam.

Bu konuyu bilmeyenler hep es geçer ama bu şekildeki ayarlamalardan devlet acayip para kazanır. Dikkat edersen devlet baba seyyanen verilen zamlara hep karşı çıkar, çünkü verdiğinin bir kısmını geri alamaz.

kaderaniz

Kayıtlı Kullanıcı
07-Antalya
Siteyi ziyaret et
Buna domuzdan kıl koparmak değil de sinekten yağ çıkarmak denir. Domuzdan kıl koparmak cimri ve varlıklı birisinden bir şeyler almayı başarmak anlamında. Sinekten yağ çıkarmaksa uygun olmayan bir şeyden imkansızı başararak fayda elde etmek anlamında.

Evet haklısınız. Yanlış yazmışım. Uyarı için teşekkürler...

TDK'de şöyle yazıyor:

domuzdan (bir) kıl çekmek (koparmak)
sevilmeyen veya eli sıkı olan birinden bir şey alabilmek.

"Sinekten yağ çıkarmak" doğrusu olacak. Bu iletiyi gören denetçilerin başlığı değiştirmesi rica olunur... :)