Dizelde yeniyim. Birkaç sorum var.

Iltegin

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar,
Geçen hafta 2011 Model H kasa 1.3 CDTI otomatik aldık. Aldıktan 2 gün sonra ilk ve son olarak kendi servisinde 820 TL'ye 50 bin bakımını yaptırdım (ekstra olarak sadece ön balatalar değişti).

Araçla ilgili sormak istediğim birkaç husus var. Yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum.

1. Bir depo yakıt ile 1000 km karma yol yapabilir miyim? %70'i şehir içi olmak üzere...
2. Şu anda (%70 şehir içi) 5.8 lt ortalamaya sahibim. Çok devirli kullanmıyorum, hatta aksine, gazı resmen okşuyorum. Sizce ortalamam nasıl ve böyle yapmakla iyi mi yapıyorum? Dizel araçlar devirli kullanılır diye bir şeyler duydum çünkü.
3. Aracı hemen çalıştırmayıp ışıkların sönmesi bekleyin diyorlar, doğru mu?
4. Araç çalıştıktan sonra 30 saniye bekleyin diyorlar, doğru mu?
5. Yine benzer olarak motoru kapatmadan 30 saniye bekleyin diyorlar, doğru mu?
6. Kısa mesafelerde emniyet kemeri takmayı çok sevmiyorum. 5 kilometrelik ve 5'yi geçmeyeceğim mesafelerde takmak işkence gibi geliyor. Uyarı sesini nasıl kapatabilirim? Şu yasa dışı aparattan kullanmayı düşünümüyorum açıkçası. Başka bir çözüm var mı?
7. Klimayı çalıştırmak yakıt tüketimini ne derece etkiler? AC açık veya kapalı şekilde?
8. Klimayı kapattığımda klima motoru sanırım, aniden durmuyor yavaş yavaş duruyor haliba ve ben bu sesi duyabiliyorum. Çok hafif gıcırtılı bir ses geliyor. Bakımdan sonra böyle oldu. Sizce normal midir?
9. Bakımdan sonra havalandırmadan kötü kokular gelmeye başladı. Filtrelerin değiştiğinden dolayı mı acaba?
10. Bunların dışında nelere dikkat etmeliyim? Aracı uzun bir süre (en az 6-7 yıl) kullanmayı düşünüyorum çünkü.

Şimdiden teşekkürler...​

tasmaniandevil

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar,
Geçen hafta 2011 Model H kasa 1.3 CDTI otomatik aldık. Aldıktan 2 gün sonra ilk ve son olarak kendi servisinde 820 TL'ye 50 bin bakımını yaptırdım (ekstra olarak sadece ön balatalar değişti).

Araçla ilgili sormak istediğim birkaç husus var. Yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum.
Şimdiden teşekkürler...​

1. Bir depo yakıt ile 1000 km karma yol yapabilir miyim? %70'i şehir içi olmak üzere...
* Hayır, 800-900 Km civarı

2. Şu anda (%70 şehir içi) 5.8 lt ortalamaya sahibim. Çok devirli kullanmıyorum, hatta aksine, gazı resmen okşuyorum. Sizce ortalamam nasıl ve böyle yapmakla iyi mi yapıyorum? Dizel araçlar devirli kullanılır diye bir şeyler duydum çünkü.
* Ortalamanız gayet güzel. Ama çok kasmayın, biraz normal kullanırsanızda 6,5 olur ki çok bir artış olmuyor. Rampalarda vs bir küçük vitese alıp devirli gidin. Sürekli sıkıştırma da yanlış olur.

3. Aracı hemen çalıştırmayıp ışıkların sönmesi bekleyin diyorlar, doğru mu?
* Evet, dizel araçlarda kızdırma bujileri vardır. Beklemeniz faydalıdır.
4. Araç çalıştıktan sonra 30 saniye bekleyin diyorlar, doğru mu?
* Evet, çalıştırınca da kapatırken de bekleyin, turbo sıcaklığı ve yağlaması için gereklidir.
5. Yine benzer olarak motoru kapatmadan 30 saniye bekleyin diyorlar, doğru mu?
6. Kısa mesafelerde emniyet kemeri takmayı çok sevmiyorum. 5 kilometrelik ve 5'yi geçmeyeceğim mesafelerde takmak işkence gibi geliyor. Uyarı sesini nasıl kapatabilirim? Şu yasa dışı aparattan kullanmayı düşünümüyorum açıkçası. Başka bir çözüm var mı?
* Takın bence, el alışkanlığı edinin, Siz hızlanmasanız da size çarpanlar hızlı olabilir.
7. Klimayı çalıştırmak yakıt tüketimini ne derece etkiler? AC açık veya kapalı şekilde?
* 5,8 olan 6,8 olur.
8. Klimayı kapattığımda klima motoru sanırım, aniden durmuyor yavaş yavaş duruyor haliba ve ben bu sesi duyabiliyorum. Çok hafif gıcırtılı bir ses geliyor. Bakımdan sonra böyle oldu. Sizce normal midir?
* böyle bir durumla karşılaşmadım.
9. Bakımdan sonra havalandırmadan kötü kokular gelmeye başladı. Filtrelerin değiştiğinden dolayı mı acaba?
* Dezenfekte ettirin, genelde havalandırma ortamlarında koku olur, ayrıca oralarında temizlenmesi gerekir. filtre değiştiği için kötü koku gelmemesi lazım.
10. Bunların dışında nelere dikkat etmeliyim? Aracı uzun bir süre (en az 6-7 yıl) kullanmayı düşünüyorum çünkü.
Aklıma birşey gelirse yine yazarım.

Iltegin

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ayrıntılı cevabınız için çok teşekkür ederim Ümit Bey. Sorularıma cevap bulabildim sayenizde :)