Dizel partikül filtresi ( Dpf) temizliği

süleymand

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhabalar cümleten. 2015 model 1.6 cdti 136 hp manuel vites cosmo paket arabam var. yaklaşık 4 aydır kullanıyorum. Dpf bir çok kez çalışıyor, arka cam buz çözücüyü devreye sokuyor ( ana tüketicilerde öyle yazıyor.) örneğin 150 km'lik bir yolculuğa çıktığımda 3.8 lt ortalamayla giderken tüm yolculuğumu 4.5 lt ortalamaya kadar yükseltiyor bu dpf temizliği. sanırım 20 dk kadar sürüyor ve anlık tüketimden takip ediyorum dpf esnasında yakıt tüketimi epey artıyor. bu dpf temizliğinin sıklığı ve tüketimi artırması konusunda diğer dizel kullanan arkadaşlardan bilgi bekliyorum.

Murat

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Foruma hoşgeldiniz dpf temizlik kısa mesafe kullanım ve filtre tıkanık olduğu zaman devreye giren gizli temizlik sizin dediğiniz gibi 20 dakika çok uzun süre bende 5 dakikada bitiyor yakıtı aldığınız yerde önemli etken oluyor vites değişimini en az 2200 devirden aşağı değiştirmeyin ilk aracı aldığımda 1500 devirde değiştiriyorum neredeyse haftada 3 gün temizlik yapıyordu kullanılan mesafe ve yakıt önemli bu konuda yakıt tüketiminiz oldukça normal güle güle kullanın aracınızı

• Beğen
Tepkiler: süleymand

süleymand

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hoşbuldum teşekkürler. yakıtı shell'den alıyorum sürekli. 1750-2100 devir bandında vites değişimi yapıyorum ekonomi için. yüksek devirlere çok tahrik edilmedikçe çıkmadım açıkçası 😉 yer yer yüksek devirli kullanayım bakalım ne kadar etkili olacak. kronik bir sorun mu diye merak etmiştim. çok önceden astra j dpf için yazılım ya da güncelleme yapılıyor gibi bir şey okumuştum hatırlayamadım ama içeriği.

Cemil

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Dizel araçlar devirli kullanılmayı sever..Yüksek devirlerde motor daha fazla ısınacağı için zararlı partikülleri parçalayıp egzozdan dışarı atacaktır...Ve düşük devirlerde atılan viteslerle istediğiniz hıza daha geç çıkarsınız..Aynı zamanda düşük devirlerde kullanmak devirli kullanmaya göre yakıt safriyatını arttıracaktır...Bence vites devir aralığınız 4 vitese kadar 2000-3000,yüksek hızlara ulaşmak istiyorsanız 4.viteste biraz daha devir arttırabiliriz..
Yani bence(DİZEL için) alt devirlerde kullanmanın yararından çok zararı var...

u.uçar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhabalar cümleten. 2015 model 1.6 cdti 136 hp manuel vites cosmo paket arabam var. yaklaşık 4 aydır kullanıyorum. Dpf bir çok kez çalışıyor, arka cam buz çözücüyü devreye sokuyor ( ana tüketicilerde öyle yazıyor.) örneğin 150 km'lik bir yolculuğa çıktığımda 3.8 lt ortalamayla giderken tüm yolculuğumu 4.5 lt ortalamaya kadar yükseltiyor bu dpf temizliği. sanırım 20 dk kadar sürüyor ve anlık tüketimden takip ediyorum dpf esnasında yakıt tüketimi epey artıyor. bu dpf temizliğinin sıklığı ve tüketimi artırması konusunda diğer dizel kullanan arkadaşlardan bilgi bekliyorum.

Bende 10 aydır falan kullanıyorum 24 bin km oldu avatardaki aracı. Aracın sık sık DPF temizliği yapması genelde 2000 devirden daha düşük devirde araç kullanımı, kalitesiz veya depo temizliği yapılmamış yakıt satılan yerlerden alınan yakıt gibi nedenler neticesinde oluyor. Temizlik sırasında artan yakıt tüketiminin yanında bozulan yağ vizkozitesi yada kalitesine de şahit oldum. Göstergeden dikkat ederseniz araç DPF temizliği yaptığında % olarak yağ kalitesinin de düştüğünü görürüsünüz. Örneğin %20 den %19-18 falan iner yağ kullanım ömrü. Tavsiyem 6 vitesli olan ve ekonomi için üretilmiş aracımızı en yüksek torkun verildiği (320 nm tork) 2 bin devir civarında kullanmak olacaktır.

DPF temizliği