Dizel arabamız var diye yılda 25 bin mi yapmak zorundayız?

neonal

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hiç alakası yok bence. Anca araç çok çok az kullanılıyosa (Yılda 5bin falan) o zaman benzin tercih edilmeli. Hep derim benzin istasyonuna gidip herkes 200 küsura depo doldururken neredeyse yarı fiyarlarına depo doldurup daha fazla km gitmenin tadı hiçbir şeyde yok :) Ayrıca aynı motor hacimlerinde dizelin performansının da daha yüksek olduğu bir gerçek.

bacadir68

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
1.4 benzinli ile 1.3 cdti performansı bence sasırtıcı olur. ki bu performansı alırken yakıt tukeımlerıde bırınde 12-13 lıtre benzın olurkenn bırınde 8-9 lıtre mazot olur
mehil ben onu söylerken ekonomi yapmak istiyorsan dizel alırsın paşa paşa binersin demek istedim. zaten dip gaz giden birinin parayla işi olmaz ;)
Ayrıca aynı motor hacimlerinde dizelin performansının da daha yüksek olduğu bir gerçek.

aynı motor hacmindeki turbo beslemeli dizel motorun performansı daha yüksektir o da arkadasların dediği gibi sadece koltuğa yapıştırma olarak. dizel motorda 5000dd ye geldiğinizde vites attığınızda benzinli bir aracın hala 1000-15000ddi var demektir ki bu sizin daha önce vites atmanız ve ivmelenme düşüşü demektir ki bununla birlikte o 1 vites atarken siz 2 vites değişimi yaparak fazladan zaman kaybı yaşarsınız. bunun yanında eğer turbo dizel motorda tam devir görmeye çalışırsanız bu turbo boost yapamamnız demek olur ve turbonuz hiç bir işe yaramaz.

http://opel.com.tr/site/local_image/techpdf/astra_tech.pdf
hızlanma verilerine bakarsanız 0-100km hızlanmaların eşit olduğunu görürsünüz 1,3cdti ve 1,4lt ile. birisi 200nm diğeri 125nm tork değerine sahip. şimdi hangisi daha performanslı.

Son düzenleme:

Mel-a-ku

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
valla performans ise performans işte bak aynı performansı verıyor hemde 100cc daha kucuk hacimli. yakıt tuketımı de 6 lıtre yazıyor. digerinde 8.. arada da mazot benzın farkı var. sıfır 1.4 benzınlı alacağıma ıkıncı el dızel alırım bı kaç aylık

Mel-a-ku

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
işte dıyorum ya elmayla armutu mukayese edıyoruz. hangısı daha cok performans verıyor sorusunun cevabı ıkısı de aynı performansı verıyorsa, tuketımı dusuk olan tercıh edılebılır. tabıkı eger ayda 1500 km gıbı bır rakam yakalanıyorsa

Mel-a-ku

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben ayda yaklaşık 2000 - 2200 km yol yapıyorum ortalamaya vurdugumda bu sonuç çıkıyor. o yuzden dızel ısıme gelıyor. benzın-lpg uyumu da :)

falcon_78

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
o program tüketim değerleri ile ilgili yapılan hatayı düzeltti 2 yılda kendini amorti ettiğini belirtti ama şunu unuttu 2. elde de satarken dizel in benzinliye göre daha değerli olduğu idi

ELR

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Vallahi acayip saçma bir muhabbet geliyor bana. Bir kere bakım paraları hemen hemen aynı bunu savunmasın benzinli kullanıcıları bence ayrıca bir araç alırken yok sunroof'u olsun, yok alaşım jantı olsun diye fazla paraya veriyorsunuz vs. aracınızı da satarken full diye, donanımlı diye daha fazlaya satıyorsunuz. Aynı mantıkla diesel ve benzini düşünün sonuçta fazla veriyorsun ama satarkende fazla satıyorsun benzine oranla. Ha kaldı ki az yakması da, litre fiyatı da cabası..

kaanrevan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
o program tüketim değerleri ile ilgili yapılan hatayı düzeltti 2 yılda kendini amorti ettiğini belirtti ama şunu unuttu 2. elde de satarken dizel in benzinliye göre daha değerli olduğu idi

bizim araçlar şimdi benzinlisine göre daha mı pahalı? 112 bin de benim araç mesela,dizel... 1.2 ve 1.4 benzinlilerin aynı km leri 14.500 15.000 gibi fiyatlara satılıyor. Dizellerde aynı fiyat... Fark göremiyorum ben pek...