direksiyonu nasil cevirmeliyiz?

O.A.G

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
normalde sürüş güvenliği için direksiyonu iki elle saat 9:15 akrep ve yelkovanın durduğu yerler gibi yani direksiyonun iki tarafından tutmak gerekir.

Sorunun cevabına gelince ben sol elimle direksiyonun en üst kısmından elimin ayasını dayamak suretiyle tutuyorum ve çevirirkende aynı şekilde elimin ayasıyla çeviriyorum çok rahat oluyor. Sağ elimde sürekli vitestedir. ;)

+1903

mertkan67

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ani ve sert virajları iki el ile dönmekte fayda var.

Mertkan Özen

aytac55

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
viraja girmeden hızını azaltacaksın viraja süratli girdikten sonra sonra 2 el bi ayakla cevirsen cıkarsın yoldan

opelbaba

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Virajlara dönmek konusunda benim de biraz tecrübem var çünkü ilk kazamı viraja hızlı girdiğim için yapmıştım. Allahtan can kaybı olmadı. Neyse konuya gelelim. Ben bu işi biraz araştırdım ve aynen uyguladım çok işe yarıyor,

Eğer bir viraja yaklaştığınızda çok süratli olduğunuzu anlarsanız ne yaparsınız?

1. Virajı en dıştan alacak şekilde arabanın yol üzerindeki konumu ayarlayın. Sağa dönecekseniz en sol şeride sola dönecekseniz en sağ şeride geçin ki en dıştan alabilesiniz.
2. Tek bir direksiyon hamlesi ile dönmeye çalışın. Yani bu şu demek, virajın içinde direksiyonu sağa ya da sola oynatmayın. Bir kez kırın ve o şekilde dönün. O yüzden çok ustaca kırmanız lazım.
3. Kayma hissi yaşadığınızda hafifçe gaza dokunarak arabanın yola tutunmasını sağlayın araç yola tutununca gazdan ayağınızı çekin. Bas çek bas çek şeklinde.

opelbaba

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Virajlara dönmek konusunda benim de biraz tecrübem var çünkü ilk kazamı viraja hızlı girdiğim için yapmıştım. Allahtan can kaybı olmadı. Neyse konuya gelelim. Ben bu işi biraz araştırdım ve aynen uyguladım çok işe yarıyor,

Eğer bir viraja yaklaştığınızda çok süratli olduğunuzu anlarsanız ne yaparsınız?

1. Virajı en dıştan alacak şekilde arabanın yol üzerindeki konumu ayarlayın. Sağa dönecekseniz en sol şeride sola dönecekseniz en sağ şeride geçin ki en dıştan alabilesiniz.
2. Tek bir direksiyon hamlesi ile dönmeye çalışın. Yani bu şu demek, virajın içinde direksiyonu sağa ya da sola oynatmayın. Bir kez kırın ve o şekilde dönün. O yüzden çok ustaca kırmanız lazım.
3. Kayma hissi yaşadığınızda hafifçe gaza dokunarak arabanın yola tutunmasını sağlayın araç yola tutununca gazdan ayağınızı çekin. Bas çek bas çek şeklinde.

deniz_serdar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
koni amortisörler ve koni yaylarla serçe parmakla bile girersin :) şaka şaka daima çift el

psidia

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Okuduktan sonra kendimi ve çevremdekileri düşündüm aslında tek kol - çift kol -9.15 -10.15 -10.10 hikaye geliyor( standart koymak açısından) .Bu tekniklerin hepside yol durumuna göre zaten kullanılıyor.Şahsen ben tek kolla araç kullanmaya bayılıyorum ama şehir içi ve yavaş kullanırken + hakimiyet ve arabamı tepkilerini tahmin edebiliyorum.Süratli,sert viraj ve rüzgarlı havalarda çift elimi kullanırım ,yerine göre 9.15 -10.15 -10.10. Her kullanım şeklinin bence avantajlı ve dezavantajlı olduğu yerler var ,iş doğru şekli doğru zamanda kullanmak diye düşünüyorum

psidia

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benim kafama takılan şey direksiyonu tutuştan ziyade direksiyon yükseklik ayarı olan araçlarda yükseklik neye göre ayarlandığı.Kaza anında acaba direksiyon simidi mümkün olduğunca göğüs kafesine paralele mi yoksa belli bir açıyla mı durması mantıklı olur?

O.A.G

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bence direksiyon asla kaza cercevesinde dusunerek ayarlanmamalıdır..
nasıl rahat ediyorsanız,dizlerinizin direksiyona degmemesine dikkat edin..
herkes koltugu yukseltir,daha iyi gormek için,bu nedenle,direksiyonuda yukseltirler..
bence bu yanlıs,koltugu sonuna kadar kaldırmayın,direksiyonuda sonuna kadar kaldırmayın..

Özlemmm

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Direksiyonu 9.15 şeklinde tutuyorum.Ama ellerim çok terliyor.Direksiyon elimden kayar gibi oluyor.Direksiyonu pamuklu bezlemi kaplatsam ne yapsam.:pBazılarında görüyorum direksiyonunda kauçuk gibi bir malzeme ile kaplı.Sizce işe yarar mı?