Direksiyon Pompası arızası ? ACİL.

kursadelvan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhabalar,
Arkadaşlar otomatik vites bugün opel astra 2000 HB CD model arabamdan ses gelmeye başladı. Özellikle direksiyon çevirirken, durup kalkmalarda bu ses sertleşti. (Sanki dişlisi olan bir mekanizma sürtünerek çalışıyor gibi bir ses). 2-3 saat sonra ses hiç durmadan çalışırken ve dururken daha zayıf bir şekilde gelmeye başladı.

Sanayiye götürdüm, direksiyon hidroliği bitmiştir dediler, koydular, ses düzelmedi. (ki bu koydukları yağı AFT direksiyon yağını, neredeyse 30-40 ml (1 kapak) gibi birşey koydular, bana az gibi geldi)

Sonra sorunun direksiyon pompasında olduğunu söylediler.
Fiyatını sorduğumda ise 500-600 vardır o, sipariş etmemiz gerekiyor dediler.

Şimdi işi bilen ustalarımızdan, arkadaşlardan yardım istiyorum;
1) Ben bu arabaya neredeyse 10 gün hiç aralıksız bineceğim, çok yoğunum bu aralar. Daha büyük bir zarar verirmi böyle yapmam?
Birde güvenlik açısından problem olur mu?

2) Direksiyon pompası fiyatları nelerdir? Orjinal fiyatı mıdır 500 600? Araştırdım 350 den 1400 e kadar fiyat gördüm. Benim arabaya uygun olan hangisidir link ile paylaşırsanız yada tam adını yazarsanız sevinirim.

3) Direksiyon pompası tamiri yapan yerler varmış? Bu tarz biryere giden oldu mu? Fiyat olarak ne diyorlar? (Yani 500 liralık pompayı tamir edip 350 lira isteyecekse götürmem daha iyi.)

NOT:Yarı hidrolik direksiyon, zaten biraz sert direksiyondu. Sanayiden en fazla manuel araba gibi olur, yani direksiyon sert olur öyle kullanırsın dediler. Daha önce traktör ve toros kullanmıştım, tam olarak kast ettikleri direksiyonun böyle olacağı mıdır ?

:confused::confused:

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhabalar,
Arkadaşlar otomatik vites bugün opel astra 2000 HB CD model arabamdan ses gelmeye başladı. Özellikle direksiyon çevirirken, durup kalkmalarda bu ses sertleşti. (Sanki dişlisi olan bir mekanizma sürtünerek çalışıyor gibi bir ses). 2-3 saat sonra ses hiç durmadan çalışırken ve dururken daha zayıf bir şekilde gelmeye başladı.

Sanayiye götürdüm, direksiyon hidroliği bitmiştir dediler, koydular, ses düzelmedi. (ki bu koydukları yağı AFT direksiyon yağını, neredeyse 30-40 ml (1 kapak) gibi birşey koydular, bana az gibi geldi)

Sonra sorunun direksiyon pompasında olduğunu söylediler.
Fiyatını sorduğumda ise 500-600 vardır o, sipariş etmemiz gerekiyor dediler.

Şimdi işi bilen ustalarımızdan, arkadaşlardan yardım istiyorum;
1) Ben bu arabaya neredeyse 10 gün hiç aralıksız bineceğim, çok yoğunum bu aralar. Daha büyük bir zarar verirmi böyle yapmam?
Birde güvenlik açısından problem olur mu?

2) Direksiyon pompası fiyatları nelerdir? Orjinal fiyatı mıdır 500 600? Araştırdım 350 den 1400 e kadar fiyat gördüm. Benim arabaya uygun olan hangisidir link ile paylaşırsanız yada tam adını yazarsanız sevinirim.

3) Direksiyon pompası tamiri yapan yerler varmış? Bu tarz biryere giden oldu mu? Fiyat olarak ne diyorlar? (Yani 500 liralık pompayı tamir edip 350 lira isteyecekse götürmem daha iyi.)

NOT:Yarı hidrolik direksiyon, zaten biraz sert direksiyondu. Sanayiden en fazla manuel araba gibi olur, yani direksiyon sert olur öyle kullanırsın dediler. Daha önce traktör ve toros kullanmıştım, tam olarak kast ettikleri direksiyonun böyle olacağı mıdır ?

:confused::confused:

Aracınızda servo destekli hıza duyarlı direksiyon var. Bir elektrikçiye gösterip bu servoya elektrik gidip gitmediğini kontrol ettirin. Ondan sonra bir yol izleyin. Belki kablolarda, soketlerde bir temassızlık vardır, siz uzun süre kullanırsanız basit bir hasar daha büyük hasarlara neden olabilir.

Benim anladığım bu sistemi devre dışı bırakacaklar. Traktörden traktöre fark var hangi model traktör olduğu önemli ama Torosta hidrolik direksiyon yok, araç hareket etmediği zaman direksiyonu çok zor çevirirsiniz.

Aracınıza uygun direksiyon pompasını bilmiyorum fakat çıkmacılara bakarsanız daha uyguna alabilirsiniz, ama önce servoyu kontrol ettirin derim.

Mustafaeren

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
usta o ses bıcak seslerı pompanın ıcındekı bendede olmustu bıgun bı yerde komple gıder toros dıreksınyonundan beter olur dıreksıyon cevıremezsın
tamır yaptırmak en guzelı neden dersen uzerındekı orjınal pompa o 500 tl ık dedıgın yan sanayı olur oda verım vermez bozulur en guzelı tamır ben zamannda tamır olayını bılmedıgım ıcın 1100 tl para verıp degıstrmıstım sonra cok pısman oldum ama gıt tamırını yaptır kullan

kursadelvan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Çok teşekkürler cevaplar için, dediğim gibi şu önümüzdeki 10 gün böyle kullanacağım, umarım birşey olmaz.. Zaten ses sertleştiği zaman o anda ne yapıyorsam yapmayı bırakıyorum :)
Bu elektrikçiye gösterip servo'suna baktırmayı yapacağım hocam teşekkürler, umarım 10 gün içinde daha büyük bir sıkıntı olmaz :)

GTS Elektronik

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Elektrik sistemli direksiyon hakkında bilgim yok ama normal hidrolik direksiyonda sesden şikayetçi olan arakadfaşlara hidroliği boşaltıp yenilemelerini tavsiye ederim.Benim araçta durduğu yerde biraz çevirince baya bir ses vardı ince şekilde gelen.Hidrolik çamur gibi olmuş ben kendim sprey şişenin ucuyla boşalttım ve yeniledim 1lt atf ile benim araçta dextron 2 olması gerekiyordu ve ses sorunu gerçekten gitti .Uygun yağla sizde değişim yapıp deneyin önce çok masrafa gitmeden belki düzelir.İnternette bir sürü video var bunla ilgili bende onlara bakıp yaptım

Not:bu işlemi 2 defa yaparsanız yeni yağ devirdaimi daha iyi olur

kursadelvan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu işlemi yaparken nasıl ne kadar koyacağımi da söyler misiniz? Arabam 88,000 kmde, tamamen boşaltmak doğurmuştur, gerekir mi? Ustama götürdüğümde bir kapak attı kapatti, ki banada az geldi koyduğu miktar..

GTS Elektronik

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben kutu içindeki sıvı komple boş bir şişeye aldım.Daha sonra aracı çalıştırıp direksiyonu sağ sol çevirdim fazla kurcalamadan çünkü eksik olduğu için zor dönüp ses yapıyor.Bu işlemden sonra borularda kalan eski sıvıda tekrar hazneye doldu onuda aynı yöntemle boşalttım.Daha sonra yeni atf den kutuya seviyesine kadar koydum.Tabi bu yeterli değil.Tekrar motoru çalıştırıp direksiyonu çevirdim ve sıvı borulara gittiğinde tabi seviye düştü yine ve seviyesine kadar 2. defa tekrar ekleme yaptım. hem bu yöntemle havasıda alınmış oldu.Ben hazneyi sökmeden dediğim yöntemle yaptım.Tabi profesyonel bir yöntem belki değil ama ses sorunu gerçekten gitti.Sertliği yine aynı ama eski sıvı dediğim gibi çamurdu resmen

toplamda bu şekilde tahminen 900-950 ml sıvı konmuş oldu.Çünkü şişede 1-2 kapak kadar atf kaldı.Bu esasında resimleseydim dedim kendi kendime ama internette baya video var bunla ilgili